Lupénka (psoriáza)

Od: Datum: 14.04.13 21:21 odpovědí: 21 změna: 22.04.13 16:24
avatar

Ahoj, zdravím všechny kolegy, mám docela vážný problém, nikoli svůj, ale mé maminky. Samozřejmě bych jí rád pomohl, ale nevím přesně jak, proto se obracím na tento osvědčený kolektiv rádců...

Mamce je necelých 77 let, je zatím naštěstí ve výborné fyzické i psychické kondici, ovšem již delší dobu si stěžuje na jakési ekzémy, na noze a na rukou. Po dlouhé době jí "odborníci" diagnostikovali lupénku, a předepsali nějaké léky, které neměly valný výsledek.

Nyní si našla nějakou jinou "kliniku", která není zrovna levná. Nejde zde tolik o peníze, pokud ke zdraví pomohou, ale na druhou stranu by bylo zbytečné vyhazovat peníze, pokud léčba nepomůže. Na té klinice jí zatím doporučili různé čajíčky pro vyčištění organismu (drahé a ne moc chutné, navíc je příprava docela časově náročná), mamce po jich je spíš špatně, ale snad i toto je součást léčby, než si organismus přivykne na jiný režim...

Takže se ptám:

- máte někdo zkušenosti s lékaři z odkazu? Opravdu mají nějaké výsledky nebo jsou to jen zlatokopové?

- máte někdo opravdu vyzkoušený recepis na to, jak s nemocí aspoň trošku úspěšně bojovat?

Předem moc díky za rozumné odpovědi a rady! *slunce*

P.S., vím, že se zde toto téma již řešilo, ale zaprvé je to již déle a zadruhé teď nějak nemám náladu se tím probírat, promiňte... *hi*


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: mowla*
Datum: 14.04.13 21:38

Bohužel nejsem schopen posoudit onu kliniku - prostě ji vůbec neznám.

Ale - psoriázu měl (no - má, není vyléčitelná) známý, kterému jsem kdysi dovezl ´pár´ kilo soli z Mrtvého moře (normálně nasbíraného na břehu, žádnou kosmetiku). Dělal si z ní koupele (namáčel ruce a myl si tím roztokem obličej - kde měl nejvýznamnější projevy) a pomohla mu natolik, že si pak i nějakou tu kosmetiku kupoval. Už s ním nějakou dobu nejsem v kontaktu, ale vím, že několik let neměl žádné viditelné projevy a pokud jsem se ptal, chválil si to.

Přitom normálně manuálně pracoval, takže určitě nemohl dodržovat nějakou ´skleníkovou´ hygienu a péči.

Dneska už se dá tato kosmetika koupit poměrně běžně, tak ji zkuste - asi co ´nejsurovější´ (s co nejméně parfémy a podobnými ´ptákovinami´), uvidíš/te... Uškodit asi nemůže.

Ať se daří... *andel**jasne*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: laybor*
Datum: 14.04.13 21:49

To Mowla - ono jakékoliv moře pomáhá při léčení lupénky ,nejenom mrtvé , jinak jakýkoliv delší pobyt v chlorované vodě nemoc zhoršuje,

Nejúčinnější terapie se uskutečňuje pomocí UVA/UVB paprsku a psoralenů. To jsou látky s fotodynamickým efektem, které se aplikují buď zevně na pokožku nebo vnitřně do organismu a zvýší citlivost pokožky k ozáření UVA paprsky, které potom následuje (dohromady se tomu říká PUVA terapie). Tuto léčbu lze kombinovat s léčbou dehtovými preparáty a horským sluníčkem, což vlastně napodobuje prostředí u moře.

Pobyt u moře pro pacienty s lupénkou je vhodný, protože slunce jim pomáhá (tzv. helioterapie). Některé formy lupénky se v létě zlepšují, zatímco v zimě jsou v aktivnějším stadiu.

V některých zemích (v Turecku, Chorvatsku a dalších) se v lázních k léčbě lupénky využívají rybydruhu Garra rufa a Cyprinion macrostomus. Tyto ryby se přisají k šupinám a postiženým místům a v podstatě se jimi živí, takže krásně vyhladí kůži. Nemusíte se bát, že by to bylo nějak výrazně nepříjemné, rozhodně to nebolí, jen to může trochu lechtat.

Velmi dobrých výsledků se u některých pacientů dosáhne léčebnou kúrou u Mrtvého moře, různé formy psoriázy jsou totiž rozdílně citlivé ke změnám klimatu. Jakousi chabou náhražkou jsou minerální soli a jiné produkty z tohoto moře, které nabízí řada kosmetických firem.

U akutních forem, které přicházejí náhle, ale naštěstí jsou jen "jednorázové", dermatolog předepisuje antibiotika, protože tomu obvykle předchází nějaká infekce, dále vápník, sedativa aantihistaminika, která pomáhají hlavně proti svědění.

Celkově lze shrnout, že léčba chronické lupénky samotnou nemoc vlastně nikdy nevyléčí, ale zmírňuje nebo odstraňuje její příznaky, musí být proto dlouhodobá.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mowla*
Datum: 14.04.13 22:45

OK - obecně asi pomáhá jakýkoli pobyt psoriatika u moře, o tom nemohu polemizovat, nemám tu zkušenost. ;) Jen jsem popsal tu ´svou´ nejbližší ´osobní´ zkušenost jednoho blízkého člověka na nějakou léčbu. Jen dodám, že dotyčný jezdil do Itálie tak jednou za rok-dva (klasicky se placatit na pláži) a to mu nepomohlo. Sůl (a poté i kosmetika) od MM rozpuštěná v české vodě ano.

No - může to být podobně, jako alergikům taky má pomáhat pobyt u moře - a mně nepomáhal - zato mi pomáhaly hory a jeskyně.

;)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.04.13 21:02
avatar

To Laybor-s tou helioterapií memáte až tak pravdu! Ona totiž existuje (můj název,oficiální nevím ) inegativní lupenka,kdy sluneční záření zhoršuje! Osobně tuto formu mám! Přes zimu je daleko lepší než přes léto.Kožařka ke které chodím má takové pacienty dva-,me a dceru své zdr.sestry!

Jinak osobně mně nejvíce pomohla změna zaměstnání,předtím skoro měsíc a půl ročně v nemocnici,po změně ani jednou.nebylo třeba,navíc každý stres a lupenka se zhorší.Lékařka mi píše míchanou mast Diprosone a infadolan a působí zatím dobře.Ale každý jsme jiný a každému může pomoci něco jiného.

PS mám ji už přes třicet let!

doplněno 21.04.13 21:12:

Jen ještě doplním-jak pode mnou chválí černou z kamenouhelného dehtu mast-tu používali ve velkém v nemocnici s ale ne origo ale tzv náhradní -což byl onen locacorten tar a nevím v jakém poměru smíchaný s vazelínou či sádlem,do okluzí (zabalit do igelitu ) na den salicilová vazelína.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pt®
Datum: 14.04.13 22:12
avatar

Hope, mastičky s kortikoidy, nebo "horské sluníčko", nebo pobyt u Černého moře. Ale možná by pomohly mastě z marihuany, to by stálo za pokus. Knížku zkuste půjčit v městské knihovně. - pt

doplněno 14.04.13 22:45:

http://ona.idnes.cz/s-ekzemem…70318_201753_alt_medicina_ves

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lego®
Datum: 15.04.13 00:07
avatar

Lupenka samotna je skoro jako takova vecna. Vzkaslal bych se na kliniku a sel bych k poradnemu koznimu doktoroj.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 15.04.13 10:34
avatar

Kliniku neznám ale kluk spolužačky měl lupenku od děcka, pomáhalo každý rok moře (za totality mast LOCACORTEN co se vozil z Jugoslávie), pak masti z marihuanou a nejvíc pomohlo když odešel z práce na podřadnější ale klidnější místo a zbavil se stresu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.04.13 22:08
avatar

Ohledně té kliniky celostní medicíny. Tipla bych si, že je, nebo byla pod křídly léčitele p. Jonáše. Sídlila v Praze 1, Na Florenci, ale budova se již zbourala a staví se tam teď nový, moderní objekt.

Myslím, že p. Jonáš a spol. mají určitě nějaké výsledky, protože berou vše vážně. Ale též požadují, aby nemocný opravdu spolupracoval, ne-li, aby přehodnotil svůj styl života, a i náhled na život jako takový. Tomuto léčení musí pacient propadnout a opravdu se s tím ztotožnit, být provázaný s přírodou a ctít určité hodnoty. Nežít úplně materialistický způsob života a věřit hodně sobě, i přírodě. Nemyslet si, že když zaplatím velké peníze, že se vše vyléčí samo. Člověk musí na sobě stále pracovat.

Určitě z to mají dobrý byznys. Léčení je ve většině případů dlouhodobé, a myslím, že hodně lidí nevydrží a hodí tzv. flintu do žita. Zvláště jak píšete, že příprava konkrétně čajů je náročná a jsou navíc chuti nevalné.

Druhá varianta je, jak píší rádcové přede mnou, moře a lázně. Měla jsem známou, která jezdila každý rok s lupenkou na Slovensko do Ostrožské Nové Vsi - sirnatých lázní. Vždy říkala, že ty jediné jí pomáhaly. Ze začátku třeba jen na pár měsíců, ale jakmile tam jezdila pravidelně každý rok, stav pokožky vydržel v klidu déle a déle. Jinak samozřejmě vyzkoušela různé mastě, olejíčky, léky apod.

Nevím jak je to dnes, ale známá jezdila do lázní na pojišťovnu. Takže možná, že to bude placené pojišťovnou ještě nyní, nebo je i varianta - placené každé druhé lázně, nebo každý druhý rok.

Záleží na Vás. Je jisté, že v lázních si mamka odpočine psychicky, pozná nové přátele, zrelaxuje. A na tuto nemoc je psychika dost důležitá. A jelikož má mamka již nějaký rok, tak jí udělejte radost a pošlete jí do lázní. To Slovensko není tak daleko. Pokud si mamka troufá, ať zkusí třeba i to Mrtvé moře. Nevíme, v jaké je kondici a jak je zvyklá cestovat. Také Slovenská Podhajská léčí tedy ekzemy, ale i plno jiných a co hlavně jsou to i pohybovky. Lupenku mající lidé trpí též na kloubní bolesti, existuje vlastně kloubní lupenka. A v té Podhajské jsou i venkovní termální bazény, takže zážitek. A též jsou doporučovány Smrďáky. Již od jména lze odvodit, že voda je plná síry a léčí zde též bahnem, plným síry.

Dejte mamce k nějakému výročí poukaz, můžete mít i slevu na akci, a máte o dárek postaráno.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 15.04.13 23:17

S touto klinikou ne, ale mého syna vyléčila jistá paní formou alternativní medicíny, dá -li se to tak nazvat z alergií a ekzemů. Použila byliny a zabralo to výborně. Kluka mi léčili "machři" ve Střešovicích 2 roky bez výsledku, po aplikaci bylin byl úspěch po měsíci, a za půl roku v podstatě vyléčen. Stálo to taky dost peněz, ale hlavně že to pomohlo. Specializuje se na ekzemy a lupénku. Pokud budetě mít zájem, napíšu Vám kontakt.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 16.04.13 06:59
avatar

Problémy s lupénkou jsem začala mít po třicítce, po několika silných angínách a spoustou antibiotik, která mi doktor předepsal, se to rozjelo. Není to nejhorší stádium, viděla jsem daleko horší formy, ale není to příjemné.

Pomáhala mi moc dehtová mast Locacorten Tar. Byla černá, děsně smrděla, ale byla vynikající. Dováželi ji k nám z tehdejší Jugoslávie. Dneska se ale už u nás nesežene.

Je dobré kůži hodně promašťovat. Ny mytí používám jen mýdlo Douve, šampón Nizorral. Po koupání se promažu kosmetickou vazelínou, nemá v sobě žádné parfémy a barviva a kůži nedráždí. Hlavně lokty a kolena, tam to mám nejvíc.

Konopná mast z lékárny mi nepomáhala.

A úplně nejúžasnější je na lupénku moře. Jezdím kvůli tomu každý rok, nejsem příliš solventní, takže autobusem a beze stravy, ale důležitý je ten pobyt v mořské vodě a na mořském vzduchu.

Kdysi mi poradil jeden domorodec v Primorsku: když prý přijdou turisté od moře, hned skočí pod sprchu. A to není dobře. Poradil mi, abych se nesprchovala, nechala si na sobě tu sůl z moře a vysprchovala se až ráno. Abych tu sůl na sobě uchovala co možná nejdéle. Zpočátku mi to bylo proti mysli, ale pak jsem si na to zvykla a měla jsem krásnou kůži.

Jenže zima je, potvůrka, dlouhá a já bych to moře potřebovala aspoň 2 x do roka /což, samozřejmě nelze/.

Jinak, lupénka je běh na dlouhou trať a kdo jí onemocní, už nikdy se jí úplně nezbaví.

Mamince přeji hodně štěstí při léčení. *placni* Jaga.

doplněno 16.04.13 07:02:

Nejdřív jsem psala, teprve pak čtu. A vidím, že Liduš také chválí Locacorten. Bohužel, u nás už není k mání.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 16.04.13 08:57
avatar

Když jsem ji, mrchu, měla na kůži, prošla jsem rukama mnoha doktorů a taky lůžky tří nemocnic. Masti vyráběné po celém světě, míchané v lékárně, mazání, lihové stříkání s něčím, tablety, kortikoidy. Triamcinolod, medrol, všecko šílené svinstvo. V podstatě je to naprosto lhostejné. Obyčejný kožař nebo primář vyhlášeného jména. Je to fuk! Když je zle, tak se z toho člověk špatně dostává, když je dobře, vystačí si s indulonou. Na mě nepůsobilo jídlo, na mě působil stres. Moře bylo bezva, za tři dny jsem byla naprosto čistá a na zpáteční cestě jsem 3x kýchla a v Ostravě jsem vystupovala osypaná. *sok* Lázně jsou bezva. Lipová je skvělá. Lázně uprostřed lesů. Špica! Bylinné koupele, různá světla, elektro, masáže a spoustu procedur, které opravdu pomáhají. Jestli něco za to stojí, zavezte maminku tam. ;) Ještě se zeptám, na noze a na rukou myslíte dlaně a plosky? To jsem měla já. Nebo myslíte lokty, kolena? Nebo předloktí, lýtko? To je dost důležité. Suchá místa nebo hnisavé pustulky? *hej*O černé masti, Pixu, kterou vzpomínají ostatní, něco vím. Je to na bázi dehtu a bezvadně funguje, zvláště, když se namazané místo překryje igelitem a zafačuje na noc. Pak to místo nesmí přijít na slunko.*ee* Pozor na potravinové doplňky, vitamíny. Po většině se zhorším. Lupénka je zvrhlá imunita, která se obrací proti vlastnímu tělu jako proti nepříteli. Chyba v systému. Prý ji nemají pouze eskymáci. *plac*Trápila jsem se s ní nějakých 30let a pak se mi z kůže přesunula do kloubů. Bolívají maminku klouby? Na rukou, na nohou? Většinou to jde spolu. Říká se tomu psoriatická artritida. *mala* Vaši maminku lituji. Ale už se toho nezbaví. Chvíli bude lépe, chvíli hůře i bez kliniky. Stačí spolehlivý kožař, nejlépe ve špitále, kde mají magnety, světla, koupele, rehabilitace. Pohlaďte maminku za mě a dodávejte ji klid a sílu. *mala*

Ohodnoceno: 2x
 
Od: hop®
Datum: 16.04.13 20:53
avatar

Moc děkuji za všechny reakce, mamku jem zatím převědčil na Konopnou mast, hned ji jdu objednat, ještě s ní proberu ty lázně. Na to moře ji asi nepřesvědčím, sama nepojede a nevím, kdo by jel s ní. Ale určitě jí dám přečíst všechny vaše zkušenosti a rady, ještě jenou dík! *slunce*

Od: jirbar*
Datum: 16.04.13 20:56

Ta koupená je údajně k ničemu. Sádlo a uvařit.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: hop®
Datum: 17.04.13 21:07
avatar

Ano, sádlo nebo vazelína, vím, to není výroba na hodinu nebo den, ale na týdny. Na přechodné období jsem objednal z netu, dále budu pokračovat se zkušeným kamarádem v samovýrobě.

Od: cobrak*
Datum: 17.04.13 21:00

Hope, lupenka se moc léčit nedá. Bohužel. Na té klinice ji nejspíš jen budou léčit vedlejší příznaky jako je suchá kůže a tak, nějakými drahými mastičkami. Samozřejmě, že vždycky je naděje a každý jsme originální a tudíž na každého zabírá léčba jinak a není vyloučeno, že se maminka nevyléčí! Přál bych jí to, ale nedoufej v to. Zaplať jí raději lázně nebo nějaký zájezd k moři.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hop®
Datum: 17.04.13 21:15
avatar

Je mi dost jasné, že lupénka se sice dá léčit, ale asi ne vyléčit. Na té klinice ji naopak léčí vnitřně, zkoušejí jaksi odstranit vnitřní příčinu problému, mamka tomu věří, nebudu ji od toho zrazovat. Naštěstí jí nezakázali jakoukoli "vnější" podpůrnou léčbu, tady ani masti...

Datum: 18.04.13 15:38
avatar

Hope, kde přesně má vaše mamka výsevy? A jaké? Suché nebo hnisavé pustulky, něco jako puchýřky? *hej*ten, kdo nalezne chybu v systému a bude ji umět odstranit a tím i vyléčit lupenici, dostane nobelovku. Prozatím se to nikomu na celém světě nepodařilo a klinika jen z maminky tahá peníze. V součtu by mohla být samoplátce v lázních a dojet tam taxíkem. ;)

doplněno 18.04.13 15:45:

http://www.lupenka-psoriaza.cz/forum/ *hej*

Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: hop®
Datum: 21.04.13 20:06
avatar

Všem zatím moc a moc děkuji za rady i odkazy, mamka se po koupené konopné masti začala mírně lepšit, během příštího týdne začnu s kamarádem "vařit" účinnější domácí verzi, tak to snad nakonec bude aspoň trošku v pohodě! Ještě jí naordinuji jedno léčivého ranního konopného panáčka denně, tomu se bránit určitě nebude... :)

O výsledcích budu informovat a ještě jednou děkuji, jste moje *slunce*!

Datum: 22.04.13 08:30
avatar

Na lupénku se prý také používají rybičky Rufu. Jen jsem to různě četl, a ne každý jim fandí; no, přečtěte si tohle:

http://www.vitalia.cz/clanky/…nka-onemocneni-na-cely-zivot/

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jirbar*
Datum: 22.04.13 10:56

Ano používají. Jedině si však sehnat svoje. V různých těch "lázních" kde je mají se se staly přenašeči závažných onemocnění. Dokonce i AIDS.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 22.04.13 16:24
avatar

kartaginec, rybičky, to je bezva věc, stejně jako moře. Někde v těle je něco hodně špatně, tam je zakopaný pes. *plac*Ve špitále v noci jsme stály pod stříškou a kouřily. Nemohly jsme spát. Přijelo auto, na střeše napakovaný stan a všecko, co se vozí k moři, vylezl chlap, držel ruce jak se kreslí medvěd a když šel kolem nás měl ruce takové, že nám i cigareta přestala chutnat. Řekl, že celá rodina musela všechno bleskem u moře sbalit a jedou fofrem do špitálu. Celou trasu jela žena. Všichni, včetně dětí, byli v zuboženém stavu, protože jeli snad bez přestávky, jen aby byl pán co nejrychleji u doktorů. :(Může pomoci ledacos, ale nikde není psáno, že je to tak. Dokud někdo nenajde toho zakopaného psa, je to jen léčení důsledků. A že se o to snaží celý svět! Hluboká beznaděj!

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.