Nejste přihlášen/a.
Dobrý den,prosím vás,kdo by mi poradil,kde a na jaký úřad se obrátit,pokud chci dceru sprostit dluhů,které si skládá její otec jako domeček z karet.Nebyly jsme oddáni,několik let jsme žily ve společné domácnosti,což už tři roky není pravdou.Neplatí alimenty,zájem vídat se s dcerou taky nemá.Jeho dluhy narůstají,dům,kde jsme spoluvlastníci už bude v exekuci a já se strašně bojím,že tyto nesplacené dluhy jednou přejdou na moji(naši dceru).Vůbec nevím,na koho se obrátit,kde žádat o radu,kde vůbec začít.Předem děkuji všem kdo odpoví,či poradí,ať už svými znalostmi nebo vlastní zkušeností.
Alexandro, nemějte strach, že by dluhy otce přešly na dceru. Na jeho dluhy padne asi veškerý jeho majetek a tím to skončí. Důležité je, abyste za jeho dluhy neručily třeba na smlouvě o půjčce - dcera asi ještě není plnoletá, že? A také je důležité, abyste si ochránila svůj majetek před exekutory. Pokud jste nebyli manželé, tak předpokládám, že dům máte v podílovém vlastnictví a tak by exekuce měla být pouze na jeho část. Trvalé bydliště máte asi společné, tak pozor na exekutory, aby nezačali zabavovat vnitřní vybavení. To svoje si musíte doložit doklady o nákupu. Jinak si na veřejném nahlížení do katastru nemovitostí můžete pohlídat právě tu exekuci. Pokud si s tím nevíte rady, nechte mi na vnitřní poště obec a čp. a Váš email a já Vám to zjistím a pošlu výsledek. No a asi byste měla řešit i to neplacení alimentů u soudu, dokud je ještě z čeho dluh na výživném vymáhat.
Milá Lidko i všichni ostatní co jste odpovědělia poradily.Už jen to,že se nemusím obávat toho,že dluhy padnou na dceru je veliká psychycká úleva a já vám ještě jednou děkuji.
Lidko,ráda bych vám napsala vše podrobněji na vnitřní poštu,ale nejsem ještě tak znalá internetu,takže nevím co je tím míněno.Byla bych moc vděčná za každou vaši radu,tudíž pomoc,co se týče výše daného dotazu.Ony totiž ty dluhy ex přítele jsou zřejmě vyšší,než cena domečku na který bude uvalena exekuce,takže co se týče výživného na dceru(10let) už asi nebude kde vzít.
Když budu vědět, ráda pomohu. Klikněte na liště Poradny na Vnitřní poštu a pro Lidku tam nechte zprávu. To určitě zvládnete. Ono asi bude lepší toto moc nezveřejňovat, tak to uděláme takto. Uvidíme, jestli ještě něco vymyslíme.
Dobrý den. Krajský soud při zrušení a vypořádání majetku v podílovém spoluvlastnictví vydal rozsudek dne 8.12.2007 ve prospěch nás, coby spoluvlastníků, a nařídil nám vypořádání, aniž si vyžádal aktuální výpis z LV. Po vynesení rozsudku jsme zjistili, že 20.8.2007 na základě rozhodnutí okresního soudu byl vydán exekuční příkaz k prodeji podílu majetku žalované strany a 9.11. 2007 byl vložen i příkaz Exekutorského úřadu. V okamžiku vkladu exekučního příkazu patřil ještě majetek spoluvlastníkovi? Je rozsudek v pořádku? A co nyní můžeme dělat? Jak je možné, že nás Exekutorský úřad vůbec jako spolumajitele neoslovil a je-li možné, aby např. prodal podíl někomu jinému bez našeho vědomí?
Odpověď specialistyAno, je možné, aby Vás exekutorský úřad nebo spíše příslušný okresní soud neobeznámil s nařízením exekuce, spoluvlastníku se totiž doručuje usnesení o nařízení prodeje až po jeho právní moci, spoluvlastník není ve fázi nařízení exekuce účastníkem řízení. Zároveň však není možné, aby Vás Exekutorský úřad jako spolumajitele vůbec neoslovil a nabídl podíl na nemovitosti, kterého se exekuce týká někomu jinému bez Vašeho vědomí, i zde platí zákonné předkupní právo spolumajitelů k ostatním spoluvlastnickým podílům – viz § 140 občanského zákoníku, to znamená, že při plánovaném prodeji exekutor, coby prodávající, je povinen prodávaný podíl na nemovitosti nabídnout nejdříve Vám.
Doporučujeme Vám vybavit se nejdříve příslušnými listinami, které prokazují Vaše vlastnické právo k nemovitosti – a to jednak rozhodnutí soudu, a také aktuální výpis z katastru nemovitostí a vyrazit za exekutorem, který exekuční příkaz vydal.
K provedení exekuce prodejem nemovitosti povinného totiž může exekutor přistoupit, jen jestliže bude zcela jasně doloženo, že nemovitost je ve vlastnictví povinného - viz § 66 exekučního řádu.
doplněno 26.01.09 20:06:Zde se ještě vracím k tomu, požádat o přidělení advokáta, v případě, že nemám na jeho zaplacení:
Problém: Jsem účastníkem občanskoprávního řízení v oblasti občanského, pracovního, rodinného práva, nemám advokáta, mám pocit, že bych jej potřeboval, ale nemám finanční prostředky na jeho zaplacení.
Řešení: Obrátím se na soudce, který soudí mou věc, a požádám jej s odvoláním na § 30 občanského soudního řádu o ustanovení zástupce. V takovém případě hradí náklady advokáta stát, není však povinen mé žádosti vyhovět. Učiní tak jen tehdy, vyžaduje-li to moje ochrana.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.