Nucená změna pracovní doby?

Od: Datum: 13.04.13 10:29 odpovědí: 14 změna: 15.04.13 23:24

Dobrý den,

doposud jsem zaměstnaná a pracuji v "klasických" ranních směnách,tj. od rána do odpoledních hodin. Ředitel ale chce naše oddělení zrušit a zřejmě mi nabídnout práci na jiném oddělení, víceméně stejnou, ale v 12-tihodinových směnách, i nočních. Bohužel mi tyto směny nevyhovují vzhledem k tomu, že jsem samoživitelka a mám v péči dítě školkového věku. Hlídání a vyzvedávání dítěte si zajistit nemohu a na placené služby tohoto typu nemám finance neb jak jsem uvedla, mám k dispozici pouze svůj plat. Dosud je vše v pohodě, dítě ráno odvedu do školky a po práci si jej stíhám sama vyzvednout. To ale při 12-tihodinových směnách časově nezvládnu. Jak se mám zachovat a případně co uvést na úřadě práce, kde s největší pravděpodobností skončím. Jsem bezradná, prosím za rady, které by mne nějak nasměrovaly.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: laybor*
Datum: 13.04.13 10:41
Ohodnoceno: 0x
 
Od: joy*
Datum: 13.04.13 11:06

Děkuji, už si vypisuju potřebné náležitosti z článku.

Od: uska®
Datum: 13.04.13 10:45

Zaměstnavatel určití ví, že takovou pracovní dobu mít nemůžete. Takto se chová zaměstnavatel když nechce za zrušené místi platit odstupné. Vy nesmíte ukončit pracovní poměr DOHODOU i když vám jí budou nabízet. Při zrušení místa máte nárok na odstupné a tím pádem i dávky v nezaměstnanosti v případě, že půjdete na pracák. Jistě dávky dostanete až po vyčerpání odstupného. Nechápu co byste uváděla na pracáku - předložíte výpově´d od zaměstnavatele. Pevné nervy, nedejte se.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: joy*
Datum: 13.04.13 11:05

Mockrát děkuji za odpověď, ředitel samozřejmě o mojí situaci ví, obávám se ale, že odstupné nebude, neb jsem před mateřskou a rodičovskou dovolenou pracovala v dvousměnném provozu v téžeorganizaci. Po opětovném nástupu nebyla obnovena ani nijak upravena smlouva, ale pouze platový výměr, kde je sice uveden úvazek 40 pracovních hodin v 5-tidenním pracovním týdnu. Je to ovšem "pouze" platový výměr, ne pracovní smlouva.

Datum: 15.04.13 15:36

Jak to myslíte - nebyla obnovena smlouva? Ta pracovní smlouva pořád platí, platila během mateřské a rodičovské a platí i teď.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: joy*
Datum: 15.04.13 19:23

Měla jsem na mysli např., že s nástupem nového vedení budou i jiné pracovní podmínky a nějaké změny, které si vymyslí. Jinak...díky za ubezpečení.

Datum: 13.04.13 19:30
avatar

Nemáte-li pracovní dobu sjednánu přímo v pracovní smlouvě, určuje ji zaměstnavatel.

Zaměstnavatel určuje začátek i konec pracovní doby a rozvrh pracovních směn. Je sice povinen přihlédnout k situaci zaměstnanců pečujících o děti, ale pouze v případě, že mu to umožní provozní podmínky.

Můžete zkusit zaměstnavatele písemně požádat o vhodnou úpravu pracovní doby, ale není jisté, jestli to zaměstnavateli provozní podmínky dovolí.

Pak byste musela situaci řešit žádostí o rozvázání pracovního poměru dohodou nebo výpovědí (obojí samozřejmě bez nároku na odstupné).

___ Uvedete-li v písemné žádosti o rozvázání pracovního poměru nebo ve výpovědi jako důvod ukončení pracovního poměru zajištění návštěvy předškolního zařízení, nebude se Vám při následné registraci na úřadu práce krátit podpora.

Viz: Vážné důvody skončení zaměstnání (zákon o zaměstnanosti, § 5 písm. c)

doplněno 13.04.13 19:38:

Nechcete sem hodit text pracovní smlouvy (samozřejmě s vynecháním/začerněním osobních údajů)?

Platový výměr Vám v této záležitosti nepomůže. Máte-li ale sjednánu výši pracovního úvazku ve smlouvě, bude zřejmé, zda šlo o jedno- či vícesménný provoz.

Další otázkou je, jaký druh práce máte sjednán v pracovní smlouvě, a jakou práci by Vám zaměstnavatel nabídl.

Jaké místo výkonu práce máte sjednáno v pracovní smlouvě? Je-li tam uvedeno konkrétní oddělení (zaměstnavatelé občas takovou chybu udělají), nebyla byste povinna na návrh zaměstnavatele přistoupit.

Pak by musel situaci řešit výpovědí on. (Pravděpodobně výpovědí s odstupným).

doplněno 14.04.13 00:24:

Ano, pracovní dobu určuje zaměstnavatel, který ji může i měnit.

Proto se pracovní doba v pracovní smlouvě většinou nesjednává, zaměstnavatel by pak ke změně potřeboval souhlas zaměstnance.

Zaměstnavatel samozřejmě musí zaměstnance o změně informovat.

___ Zaměstnavatel také rozhoduje o typu provozu, může původně jednosměnný provoz změnit ve dvousměnný, třísměnný nebo nepřetržitý a naopak.

Akorát by musel pracovní úvazek přizpůsobit zvolenému typu provozu: jednosměnný provoz: 40 hodin týdně dvousměnný provoz 38,75 hodin týdně a třísměnný nebo nepřetržitý provoz: 37,5 hodin týdně.

doplněno 14.04.13 00:37:

___ Zapomněla jsem odkaz:

Informování o obashu pracovního poměru

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 13.04.13 20:13
avatar

Ivzez prosim te, ja prihodim otazku ohledne te pracovni doby. Pokud ji tedy nemam v pracovni smlouve, urcuje ji zamestnavatel. Musi to byt pisemne, nebo ne? A muze ji kdykoliv zmenit? Dekuji.

doplněno 15.04.13 15:32:

diky.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: joy*
Datum: 13.04.13 21:23

Pracovní smlouva obsahuje dvousměnnost provozu, protože jsem i v dousměnném provozu pracovala, po nějaké době jsem šla na rodičovskou dovču. V této době se změnilo vedení a nový ředitel se mnou novou smlouvu po ukončení rodičáku nesepsal( ani nevím, jestli je to nutné), přestože mě zařadil na jiné oddělení se stejnou náplní práce, ale jednosměnným provozem.

Nyní tam pracuji 2,5 roku a mluví o tom, že naše oddělení musí zrušit, ale zaměstnanců se toto prý nedotkne. Jenže jsou zde už jen místa na dvousměnny provoz a tu práci díky své situaci nebudu moct vykonávat. obdržela jsem pouze nové platové výměry,na nichž je uvedena mzda vztahující se k jednosměnnému provozu a počtu hodin za týden (40). Teď už jen čekám s čím ředotel přijde, nevím však, jak se zachovat. Jinak díky za obsáhlou odpověď.

Datum: 14.04.13 00:40
avatar

Škoda, že jste tu změnu nesjednali dodatkem k pracovní smlouvě, měla byste to nyní jednodušší.

Zkuste se s oběma písemnostmi (pracovní smlouvou i mzdovým výměrem) obrátit na právníka - specialistu na pracovní právo.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: joy*
Datum: 15.04.13 14:35

Dobrý den, všem ještě jednou velké díky za rady.

Nevíte jestli se dodržuje i při výpovědi z vážných důvodů jako je například docházka dítěte do MŠ či školy, dvouměsíční výpovědní lhůta? Stejně jako u výpovědi dohodou? Myslím, že žádost o úpravu pracovní doby neprojde a ani odstupné mi nebude zaplaceno.

Datum: 15.04.13 15:48

Výpověď dohodou neexistuje. Buď rozvážete pracovní poměr oboustrannou dohodou, v takovém případě končíte k datu, na kterém se vzájemně dohodnete. Nebo podáte vy či zaměstnavatel výpověď, což je jednostranný právní akt, se kterým nemusí protistrana souhlasit, ale to je tak vše. Vy to můžete udělat kdykoli, zaměstnavatel pouze v zákonem daných případech. Počínaje začátkem měsíce po doručení výpovědi začíná běžet výpovědní lhůta.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: joy*
Datum: 15.04.13 19:27

Jde mi o to, že jakmile bude zrušeno oddělení, kde doposud pracuju a ředitel přijde s návrhem zařadit mě jinam na nepřetržitý provoz, dám zřejmě výpověď z oněch zmíněných důvodů. Jak dlouho běží či trvá lhůta této výpovědi...

Datum: 15.04.13 23:24
avatar

Nemáte-li v pracovní smlouvě sjednánu delší výpovědní dobu, činí výpovědní doba dva měsíce.

Důvod skončení pracovního poměru nemá na délku výpovědní doby žádný vliv. Výpovědní doba začne běžet až prvním dnem měsíce následujícího po doručení výpovědi druhé straně.

Dejte si pozor na formulaci písemnosti. Dohoda o rozvázání pracovního poměru je něco jiného než výpověď.

"Výpověď dohodou" neexistuje, jde o často opakovaný obrat, který se objevuje v televizních seriálech a bohužel i ve zpravodajství.

doplněno 15.04.13 23:26:

Doručíte-li zaměstnavateli písemnou výpověď do 30. dubna včetně, začne výpovědní doba běžet 1. května a pracovní poměr skončí 30. června. Po celou výpovědní dobu byste samozřejmě ještě musela pro zaměstnavatele pracovat.

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.