Zdravotní pojištění Irsko

Od: Datum: 13.04.13 09:28 odpovědí: 1 změna: 13.04.13 10:24

Vnučka - studentka gymnazia - má odjet jako au pair na 5 měsíců do Irska. Śkolu nepřerušuje - má individuál. Jak to bude se zdravotním pojištěním? Děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: laybor*
Datum: 13.04.13 10:24

Irsko bude obdobné -

Zajděte si na pobočku své zdravotní pojišťovny. Na pobočce si vyžádejte vydání tzv. Evropského průkazu pojištěnce, kterým se budete v zahraničí prokazovat jako osoba pojištěná v České republice. Někteří z vás už ho možná dostali, aniž by o něj museli žádat.

Pokud už máte předem zajištěnou práci ve Velké Británii a znáte přesné datum nástupu do práce, okamžitě jim to na pobočce oznamte. Od tohoto data přestáváte být pojištěni v ČR a jste pojištěni v UK, automaticky.

Pokud odjíždíte do Velké Británie bez předem zajištěné práce, jste až do nástupu do práce ve Velké Británii povinni platit si pojištění v ČR. Proto si během návštěvy své pobočky zdravotní pojišťovny vyžádejte informace o výši a způsobu platby minimální sazby českéhozdravotního pojištění. Je pravděpodobné, že vás i vaše zdravotní pojišťovna vybaví příslušným formulářem, kterým ji budete moci informovat, že ukončujete pojištění v ČR a jste pojištěni v UK. Pokud vám žádný formulář nedají, odhlásíte se ze zdravotního pojištění v ČRdoporučeným dopisem na adresu pobočky své zdravotní pojišťovny, přiložíte český EHIC (Evropský průkaz pojištěnce), se kterým jste odjížděli do UK a doporučuji jako důkaz zaměstnání přiložit ještě tzv. proof of employment (potvrzení o zaměstnání), které si vyžádáte od svého zaměstnavatele po nástupu do práce. Bude se vám hodit ještě na spoustu dalších úkonů a zaměstnavatelé jsou na to zvyklí, takže se nemusíte bát nějakých potíží.

POZOR! Oznámit české zdravotní pojišťovně, že jste nastoupili do zaměstnání ve Velké Británii a tudíž se odhlašujete ze systému českého zdravotního pojištění jstepovinni do 8 (osmi) dnů od nástupu do práce! Do té doby jste povinni platit si zdravotní pojištění v ČR. Pokud tak neučiníte, je vám vypočítáno penále, kterénarůstá až do chvíle, než celou záležitost vyřešíte. Normy se zpřísnily a zdravotní pojišťovny se na váš úkor hojí tam, kde jim peníze utíkají, takže to v žádném případěnezanedbávejte.

doplněno 13.04.13 10:26:

Každopádně dostane uplně přesnou informaci na pojištovně.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.