Nepodepsaná hmotná zodpovědnost a služ. vůz

Od: Datum: 03.06.13 18:37 odpovědí: 9 změna: 03.06.13 21:19

Zdravím, chci se zeptat, naboural jsem služební auto a zaměstnavatel po mě chce zaplatit spoluúčast. Může to po mě chtít, když nemá se mnou podepsanou hmotnou zodpovědnost?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: jirbar*
Datum: 03.06.13 18:46

Auto se ztratilo. Neztratilo. Tak jaká hmotná odpovědnost. Hmotná odpovědnost je za ztrátu svěřených prostředků a to bez omezení. Viz ty pošťačky co se pachatel vyšplhal dodruhého patra a sebral prachy. Jejich vina byla, že okno bylo otevřené. Kdyby do toho okna kopnul bylo by to asi jiné. Jenže naše soudy. Ty jim uložily ty miliony zaplatit.

Al k otázce. Jistě že zaměstnavatel má nárok na zaviněnou obecnou škodu. Pokud se nejadnalo o opilství tak je omezena asi třemi (nevím přesně) platy.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: laybor*
Datum: 03.06.13 18:51

http://www.pravnik.cz/forum/t…3625/hmotna-zodpovednost.html

Může dát zaměstnavatel podepsat hmotnou odpovědnost např. na částku na 200 000,- Kč, když má strach, že mu zaměstnanec nabourá služební vozidlo nebo pro případ jiné události? Co musí obsahovat dohoda o hmotné odpovědnosti? Musí být hmotná odpovědnost vždy ke konkrétní činnosti nebo majetku, a k jakému ano a k jakému ne?

Obecně lze říci, že zaměstnanec odpovídá zaměstnavateli za škodu způsobenou zaviněným porušením povinností při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním. Zaměstnavatel je přitom povinen - až na určité výjimky - zavinění zaměstnance prokázat. Zákoník práce pouze stanoví, že dohoda o (hmotné) odpovědnosti musí být uzavřena písemně, její konkrétní obsah nijak vymezen není. Zaměstnanec odpovídá za škodu maximálně do výše 4,5násobku jeho průměrného měsíčního výdělku. Toto omezení neplatí, pokud zaměstnanec způsobil škodu úmyslně, v opilosti nebo po zneužití jiných návykových látek. Zaměstnanec se zprostí odpovědnsoti za škodu, jestliže prokáže, že škoda vznikla zcela nebo zčásti bez jeho zavinění.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jirbar*
Datum: 03.06.13 21:19

Proboha zákony tvoří poslanci a nikoliv na Poradně.

(1) Převzal-li na základě dohody o hmotné odpovědnosti zaměstnanec odpovědnost za svěřené hotovosti, ceniny, zboží, zásoby materiálu nebo jiné hodnoty, které je povinen vyúčtovat, odpovídá za vzniklý schodek.
(3) Zaměstnanec se zprostí odpovědnosti zcela, popřípadě zčásti, jestliže prokáže, že schodek vznikl zcela nebo zčásti bez jeho zavinění.

Hmotná odpovědnost je za prázdnou pokladnu, za chybějící nářadí, za chybějící přepravky na pivo či zeleninu, za úbytek různých skladových zásob.

Nikdy za rozbití auta.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: tojirbar
Datum: 03.06.13 18:56

A chci se ještě zeptat, používám vůz ke služebním cestám po ČR, jedná se o převážení nákladu. Musí zaměstnavatel se zaměstnancem uzavřít nějakou dohodu a možných škodách způsobených zaměstnancem na voze (např. když zaměstnanec odře auto)...

Datum: 03.06.13 19:04
avatar

Úvodem jen podotýkám, že Laybor opsal z vloženého odkazu nesprávnou odpověď. V té je dohromady pomíchána obecná odpovědnost za škodu způsobená zaměstnavateli a odpovědnost za svěřené hodnoty (dříve hmotná odpovědnost). To jsou dvě různé věci. V další odpovědi to Ivzez (ta naše?) uvádí na pravou míru.

K vašemu dotazu uvádím, že zaměstnavatel nemusí se zaměstnanci sepisovat zvláštní dohodu, neboť podle zákonníku práce odpovídáte za škodu, kterou jste zaměstnanci způsobil. Proti tomu však lze uzavřít pojištění odpovědnosti, info např. zde: http://www.generali.cz/clanky…jisteni-obcanske-odpovednosti

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.06.13 19:43
avatar

Jj, ta naše .

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.06.13 19:09
avatar

A já doplním, pokud si chcete v klidu pročíst viz. Zákoník práce, náhrada škody:

http://business.center.cz/bus…y/zakonik-prace/cast11h2.aspx

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.06.13 19:34
avatar

boural jsem taky se služebním vozem a spoluučast jsem zaplatit musel.Bylo to 5000,- a rok 2002

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.06.13 20:16

Chtít to může, máte mít udělanou pojistku na blbost, to je snad v každé práci normální ne?

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.