Nejste přihlášen/a.
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jak probíhá odstanění krčních mandlí a jestli to hodně bolí. Už dlouho mám problémi se streptokokama a doktorka mi doporučila abych šla na operaci. Děkuji za odpověď.
Tonsilektomie je chirurgické odstranění krčních mandlí. Nejčastějším důvodem k zákroku je chronický zánět mandlí - tonsillitis chronica. Tento výkon může být proveden v celkové anestezii či v analgosedaci při vědomí pacienta. Není to až tak bolestivé, jako spíš nepříjemné. V krku pár dnů bolí jako při angíně...
Tak lehce bych to neviděl. Zákrok se dělá jak v místním znecitlivění, tak i v "uspání". Někdy lze použít i sedaci. Samotný zákrok je relativně snadný, ovšem komplikace, pokud nastanou mohou být život ohrožující. Je znám případ, kdy pacient, poměrně mladý v noci ve spánku vykrvácel. Pokud ke krvácení dojde, veškerá krev teče do krku a člověk si toho nemusí někdy všimnout. Je potřeba po zákroku ležet se zvednutou hlavou, absolutně se nenamáhat a jíst pouze tekutou stravu..
Největší bolesti jsou samozřejmě po zákroku a bolest je velká se směřováním do uší, či do hrudníku. Dá se to ovšem přežít a pokud nejsou komplikace, je hojení bezproblémové. Antibiotika se nasazují jen v případech druhotné infekce, jinak stačí pouze kloktat..
Operaci je nutné zvážit a podstupovat jí jen, aby člověk měl klid je nesmysl. Pokud trpí pacient občasnými angínami, je to v pořádku a mandle fungují jako filtr, když je nemáte, veškerá infekce sestoupí na průdušky a vzniká tak astma či zápaly plic. Pokud vám abnormálně zvětšené mandle komplikují život, jsou na nich viditelné povlaky a tvoří se čepy, či jsou i v krvi znatelně zvýšené hodnoty CRP či ASLO, je možné operaci zvážit. Pokud trpíte hnisavými angínami s vysokými horečkami, je možné také tonsilektomii podstoupit. Ovšem nic není v těle nadarmo a zbytečně, každé odříznutí něčeho je třeba zvážit..
Tak se tady s přítelem dohadujeme, já jsem skeptik a nechtěla bych na to jít, posílali mně zbytečně na laparoskopii, prostě mám pocit, že někdy se operace dělají, aby se dělaly, medici se procvičili, byl úkon a pacient měl pocit, že se s ním něco dělá, přítel ale měl těžké záněty mandlí, chtěli mu brát obě, nakonec mu v Praze vzaly jednu, když už nemohl skoro dýchat a antibiotika už nezabíraly vůbec. Od té doby má pokoj a odebraná mandle mu snad i dorůstá. Takže zvažte jak jste na tom a zkuste se poradit s více lékaři, za to nic nedáte, když si nejste jistá
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.