Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Právo na odstupné

Od: pavlik* odpovědí: 4 změna:

Mohl by někdo poradit v jakém případě je právo na odstupné? Zaměstnavatel mě vyhodil,ale chce abych odešel hned bez 2 měs. lhůty. (mně se to taky hodí...) Tak by mě zajímalo jestli mám na odstupné nárok.

 

 

4 odpovědi na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

hodnocení

3x
avatar inzinyrka

Je otázka, proč Vás zaměstnavatel vyhodil. Mrkněte do zákoníku práce, protože odstupné náleží pouze při určitých důvodech výpovědi. Je možné z těchto důvodů odejít i dohodou a nárok na odstupné zůstane.

Odstupné
§ 60a
(1)

Zaměstnanci, u něhož dochází k rozvázání pracovního poměru výpovědí danou zaměstnavatelem z důvodů uvedených v

§ 46

odst. 1 písm. a) až c) nebo dohodou z týchž důvodů, náleží při skončení pracovního poměru odstupné ve výši dvojnásobku průměrného výdělku. V kolektivní smlouvě, popřípadě ve vnitřním předpisu lze odstupné podle předchozí věty zvýšit o další násobky průměrného výdělku, popřípadě stanovit další podmínky, za nichž zaměstnanci přísluší zvýšené odstupné. To se vztahuje i na zaměstnavatele, kteří neprovozují podnikatelskou činnost.

(2)

V kolektivní smlouvě lze sjednat, popřípadě ve vnitřním předpisu stanovit, že zaměstnanci, u něhož dochází k rozvázání pracovního poměru výpovědí danou zaměstnavatelem z důvodů uvedených v

§ 46

odst. 1 písm. d) nebo dohodou z týchž důvodů, náleží při skončení pracovního poměru odstupné za podmínek a ve výši násobku průměrného výdělku stanovených kolektivní smlouvou nebo vnitřním předpisem.

(3)

Pro účely odstupného se průměrným výdělkem rozumí průměrný měsíční výdělek

32)

.

(4)

Odstupné vyplácí zaměstnavatel po skončení pracovního poměru v nejbližším výplatním termínu určeném u zaměstnavatele pro výplatu mzdy, pokud se se zaměstnancem nedohodne na výplatě odstupného v den skončení pracovního poměru nebo na pozdějším termínu výplaty.

§ 60b
(1)

Pokud zaměstnanec po skončení pracovního poměru nastoupí opět do zaměstnání u dosavadního zaměstnavatele před uplynutím doby určené podle počtu násobků průměrných výdělků, z nichž byla odvozena výše odstupného podle

§ 60a

odst. 1 a 2, je povinen tomuto zaměstnavateli vrátit odstupné nebo jeho poměrnou část.

(2)

Poměrná část odstupného se stanoví podle počtu kalendářních dní od nového nástupu do zaměstnání do uplynutí doby podle odstavce 1.

§ 60c

Odstupné nenáleží zaměstnanci

a) u něhož při organizačních změnách dochází k přechodu práv a povinností z pracovněprávních vztahů na jiného zaměstnavatele,

b) který koná u zaměstnavatele práci ve vedlejším pracovním poměru.

 

dusatka*
hodnocení

2x

Ve Vašem případě by bylo nejlepší ukončit pracovní poměr dohodou k datu, které vyhovuje oběma stranám, přičemž je třeba v dohodě uvést jako důvod ukončení nadbytečnost podle §52 písm. c zákoníku práce. Pak budete mít nárok na odstupné ve výši trojnásobku průměrného výdělku.

 

martini*
hodnocení

2x

Přesně tak, na uvedení důvodu trvejte, možná se tomu totiž bude zaměstnavatel bránit. Proto bych před ním neprojevovala, že se vám ten termín odchodu taky hodí

 

lidka*
hodnocení

1x

Zde jsou poměrně podrobně popsána pravidla a rady pro ukončení pracovního poměru dohodou, jak doporučují kolegyně. Hlavně je zde upozornění, čeho se vyvarovat, aby dohoda nemohla být napadnutelná. Jistě se to bude třeba i hodit pro další tazatele:

mesec.cz/...

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]