Výpověd od zaměstnavatele

Od: Datum: 12.04.13 08:51 odpovědí: 3 změna: 12.04.13 16:31

Dobrý den. Pracuji ve firmě jako svářeč. Jsem již druhý měsíc doma firma nemá zakázky. Nastoupil jsem v květnu 2013. Smlouvu mám již na dobu neurčitou. Je mi 58let. Výplata mi přišla na učet za měsíc březen a to 60% ze smlouvy. Z práce mi zavolali a bylo mi řečeno že peníze na odstupné nejsou a dokonce nejsou peníze na dubnovou výlatu.Poradte mi prosím jak mám postupovat vuči podniku aby mi bylo vyplaceno vše na co mám nárok. Kde se mám obrátit s problémem atd. Děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: vlasatec*
Datum: 12.04.13 09:26
Nečekejte a hledejte novou práci, po svářečich je poptávka všude. Taky se zastavte na úřad práce tam vám pomohou uplatnit své nároky. Když se domluvite s dalším zamestnancem kterému firma dluží tak na ni můžete podat insolvenci.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.04.13 10:55
avatar

S problémy jse obraťe na pracák,

...Nastoupil jsem v květnu 2013... fakt? Opravdu.. ten čas letí...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.04.13 16:31
avatar

Dobrý den! Předpokládám, že nástup byl v květnu 2012 (případně dříve).

Na základě čeho jste už druhý měsíc doma (doufám, že jde o písemné nařízení zaměstnavatele, na ústní nařízení ani na telefonát bych nespoléhala)?

Nemá-li zaměstnavatel pro zaměstnance dostatek práce, jde o překážku na jeho straně, za niž zaměstnancům náleží náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku (100 %).

Snížení náhrady mzdy na 60 % je možné pouze v případě dohody zaměstnavatele s odborovou organizací (= zaměstnavatel nemůže náhradu mzdy jednostranně snížit).

___ Jak už Vám poradili výše, i já doporučuji obrátit se na úřad práce, který Vám může vyplatit dlužnou mzdu i odstupné. Podmínkou je, že Vám zaměstnavatel potvrdí Váš nárok.

Na webu úřadu práce můžete vyplnit potřebné formuláře, pak je vytisknout a dát potvrdit zaměstnavateli. Na ÚP zajděte již s potvrzeným nárokem (urychlíte tak jednání i výplatu).

Stejně jako rádci nade mnou se přikláním k podání insolvenčního návrhu na zaměstnavatele. Podává-li insolvenční návrh zaměstnanec pro dlužnou mzdu, neplatí žádné poplatky. Se sepsáním i podáním insolvenčního návrhu Vám může pomoci ÚP.

___ Odkazy (portál MPSV, ÚP):

Vyhledávání zaměstnavatelů v insolvenci (můžete pročíst seznam nebo zadat název/IČsvého zaměstnavatele)

Ochrana zaměstnanců při platební neschopnosti zaměstnavatele (postup při uplatnění mzdových nároků)

Žádost o uspokojení mzdových nároků

Doložení mzdových nároků zaměstnance

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.