Nejste přihlášen/a.
Dobrý den,
pracuji v nejmenované rodinné firmě,kterou řídí majitelka a dva její synové,jeden z nich mi chce křivě obvinit za rozbití fotoaparátu a aniž by se to nějak vysvětlilo mi nevědomky strhnul paníze za jiný nový.
Prosím o info,jak se zachovat,aby na to doplatil,že by to sakra potřeboval.
Děkuji.
Obratit se na urad prace, popripade zivnostensky urad? myslim ze Urad prace by taky pomohl. Neopravnena srazka ze mzdy... No, ja bych se svou povahou asi ten novy fotak roztriskal.
Mate podepsanoou hmotnoou zodpovednost? Mate nekde potrvzene prevzeti fotoaparatu? Jestli ne, nemaji co resit.
takle to funguje ve státním , u soukromníka vám prostě peníze seberou ( vždy se něco najde ) . Tam se nikdo na žádnej papír neptá
Přesně tak. Jít na úřad práce pro pomoc? To se tam můžete rovnou zaregistrovat. A jak to bylo s tím foťákem? Někdo jiný ho zničil? Víte kdo?
Buď to hoďit za hlavu jestli jinak dobře a pravidelně platí, nebo, pokud jsou to skutečně křiváci tak na ně zkusit něco najít. Je taky možné, že tímto jen otestovali co všechno si necháte líbit a od teď na Vás hodí všechno co se nepovede a následně se Vás třeba budou chtít zbavit na paragraf. Vím, že to tak někde funguje, samozřejmě toto nemusí být ten případ. Uvidíte, jak se to vyvine. Bylo by dobré si o tom narovinu s majitelkou promluvit, platit za chybu někoho jiného je nesmysl. Ale zase někteří majitelé firem neradi slyší o jakýchkoliv problémech, tak byste mohl získat nálepku problémového zaměstnance. Majitelka taky jiste bude víc věřit svým synům. Těžko říct co dělat bez znalosti všech relevantních faktů.
Jak Vám mohl syn zaměstnavatelky nevědomky (= nevěděl, co dělá) strhnout část mzdy?
Nebo jste chtěla říct, že Vám zaměstnavatel strhl peníze, aniž byste o tom věděla předem?
___ Zaměstnanec odpovídá za škodu způsobenou zaměstnavateli. Jde-li o obecnou škodu způsobenou nepozorností, zanedbáním apod., musí zaměstnavatel zavinění zaměstnance prokázat.
Zaměstnanec v takovém případě ručí až do výše 4,5 násobku průměrného výdělku. Zaměstnavatel však zaměstnanci nesmí ze mzdy nic strhávat bez uzavřené písemné dohody se zaměstnancem.
Jinak by tomu bylo v případě škody na hodnotách, jež je zaměstnanec povinen vyúčtovat, nebo v případě škody způsobené úmyslně nebo v opilosti či pod vlivem jiných drog. To by zaměstnanec ručil v plné výši.
___ Jestli Vám zaměstnavatel strhl část mzdy bez uzavřené písemné dohody o srážkách, vyzvěte jej písemně k doplacení dlužné mzdy. Kdyby zaměstnavatel výzvě nevyhověl, musela byste dlužnou mzdu vymáhat soudně.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.