Neoprávněný vjezd

Od: Datum: 06.04.13 23:44 odpovědí: 9 změna: 13.04.13 13:15

Sousedův pozemek je oddělen od veřejné komunikace pruhem mého pozemku. Soused si však postavil bez mého souhlasu na mém pozemku vjezdovou bránu a vjíždí tak svůj pozemek přes můj pozemek. Chci mu napsat, že tento stav nemíním nadále tolerovat a že buď vjezdovou bránu odstraní a já si tam postavím svůj plot nebo uzavřeme smlouvu o pronájmu části mého pozemku za roční poplatek 2500,- Kč. Otázka zní, zdali mohu požadovat v případně uzavřené nájemní smlouvě platbu za již uplynulý čas užívání mého pozemku a za jak dlouho, aby to bylo v souladu se zákonem.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 07.04.13 01:36
avatar

Je u toho Vašeho pozemku věcné břemeno? Má soused možnost přístupu na svůj pozemek i odjinud?

Je jasné, že přímo na Vašem pozemku nic stavět nesmí, to co udělal je už minimálně přestupek, ale zase za určitých okolností mu Vy nesmíte bránit v přístupu na jeho pozemek. Píšu schválně přístupu, protože průjezd mu asi tolerovat nemusíte pokud to není napsáno jako věcné břemeno. Chce to znát podrobněji konkrétní situaci.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 07.04.13 17:20

Soused má pohodlný vjezd z veřejné kominikace na jiném místě a výhradně přes vlastní pozemek. Ten sporný vjezd mu slouží k vjezdu do přístřešku, který si postavil ke zdi svého objektu. Žádné věcné břemeno v jeho prospěch neexistuje.

Datum: 07.04.13 17:35
avatar

tak v tom případě bych vám poradil souseda požádat, ať si vjezd přemístí a v předstihu ho upozornit, že když vjezd nepřemístí, pak mu před něj zaparkujete valník nebo pár betonových překladů nebo hromadu dřeva.

Problém s vjezdem přes cizí pozemek by měl řešit on a ne vy.

Jinak si myslím, že nemá smysl domáhat se zpětně nějakého poplatku za používání pozemku. Asi byste se musel soudit, ztrácet čas a nervy a peníze za advokáta. Kauza by se taky mohla táhnout pár let, jak je zdejším zvykem. Se obávám, že na tom byste nechal gatě.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.04.13 17:59
avatar

Problémů tedy může nastat více, záleží na drzosti souseda. Může začít tvrdit, že průjezd má vydržený a chtít tam zřídit věcné břemeno. Sice by mu to na 99% neprošlo, ale v ČR jeden nikdy neví. Nevím jak to tam přesně vypadá, ale osobně bych mu asi bránu uříznul flexkou, hodil ji na jeho pozemek a spornou část pozemku co nejrychleji oplotil a kolem plotu ještě třeba zasázel nějaké keříky nebo tam vykopal rygól, složil nějaký materiál. Vše bych si dokumentoval. Kdyby ho náhodou napadlo nový plot poškodit a vjezd si tak opět vytvořit, řešil bych to dál přes policii. Není možné, aby si někdo na cizím pozemku cokoliv stavěl a bez svolení majitele ho k čemukoliv používal.

Ještě před tím mu napsat doporučený dopis ve kterém ho vyzvete k odstranění černé stavby na Vašem pozemku do určitého data. Jasně mu také napsat, že jeho průjezdy přes pozemek považujete za porušení Vašich vlastnických práv a pokud v tom bude pokračovat, budete nucen to řešit trestním oznámením. Tím budete mít důkaz, že jste se pokusil vše vyřešit smírnou cestou. Záleží na tom, jak moc chcete sousedovi dovolit v rámci udržení dobrých sousedských vztahů. Jestli ho tam chcete nechat jezdit, můžete se samozřejmě nějak domluvit, třeba na nějaké protislužbě. Nebo, pokud to poloha dovoluje se třeba domluvte na nějaké výměně pozemků.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: ladaadal*
Datum: 07.04.13 18:11

Hodně už bylo napsáno. Mě ještě napadlo - nevím jak je ten pruh široký, ale nestálo by za to zkusit mu ho odprodat? Ať si tam pak dělá co chce? Pokud s ním ovšem nemáš nějaké konkrétní plány. Třeba by se to tím vyřešilo.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.04.13 22:24

k otázce platby za užívání pozemku zpětně - můžete žádat zaplatit užívání vašeho pozemku z titulu bezdůvodného obohacení (v hodnotě nájmu)

soudně uspějete s nárokem až 3 roky nazpět (starší nárok je promlčen)

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 13.04.13 12:20

Díky všem, zejména megakřížníku :)) Nyní se řeší kauza s plotem, který také soused zbudoval na mém pozemku a stavební úřad rozhodl, že ho musí odstranit. Rozhodnutí ale ještě není pravomocné. Až se toto vyřeší, tak přjde na řadu ten vjezd. Soused je arogantní a drzý a má dost peněz na advokáty.

Od: buss
Datum: 13.04.13 12:41

A proč nebylo reagováno ihned, když začal konat? To pak vypadá jako souhlas se stavem...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.04.13 13:15

Řešila se hranice pozemků za účasti úředního geodeta. Teprve vloni geodet zatloukl kolíky a vytýčil tak hranici. Začalo se hned jednat o odstranění plotu, ale soused stále není spokojen s vytýčenou hranicí a ve správním řízení ji zpochybňuje. Může si stavební úřad vyžádat od Katastrálního úřadu v rámci správního řízení odborný posudek, který by sloužil jako důkaz? Nebo se musí hranice pozemků potvrdit až u soudu?

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.