Pracovní úraz-zálohy od zaměstnavatele

Od: Datum: 08.07.13 09:50 odpovědí: 2 změna: 08.07.13 15:20
avatar

Dobrý den, před třemi měsíci jsem jsem měl pracovní úraz,se kterým se budu léčit minimálně do konce roku. Pobírám klasickou nemocenskou. Slyšel jsem,že je možné,aby mi zaměstnavatel zálohově každý měsíc vyplácel předpokládanou častku do 100 % s tím že po ukončení neschopnosti se toto doúčtuje a dorovná. Můj zaměstnavatel mi zdělil že toto neposkytuje,že se mi to doplatí najednou po ukončení PN. Nemáte někdo zkušenost jak toto probíhá,můžu-li peníze po zaměstnavateli požadovat měsíčně,popř.jak je to se zdaněním celého doplatku najednou po ukončení neschopenky? Děkuji předem za názory.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 08.07.13 11:59
avatar

Ano, je to možné, ale záleží to na tom, jak se se zaměstnavatelem dohodnete. Podle mne by při dlouhodobém léčení měl zaměstnavatel zálohově každý měsíc dorovnávat. (Slušní zaměstnavatelé to dělávají.)

Ovšem v praxi to často chodí jinak.

Zmíněné dorovnání (stejně jako odškodné, účelně vynaložené náklady v souvislosti s léčbou, ...) je plněním z povinného úrazového pojištění zaměstnavatelů.

Pojišťovna plní až po skončení léčby (ne hned po skončení pracovní neschopnosti, ale až po skončení rehabilitace, lázní, ...). Po doručení veškerých podkladů má lhůtu 60 dnů, ale může to trvat i 90 či více dnů (podle obtížnosti případu).

Pojišťovna Kooperativa, u níž je pojištěna většina zaměstnavatelů, často hledá důvody, proč odškodnění krátit, a bohužel se jí u některých zaměstnavatelů daří odškodnění skutečně krátit.

Zaměstnavatel tedy zřejmě čeká až na pojišťovnu (bojí se, aby Vám nevyplatil víc, než mu potom pojišťovna "vrátí").

___ Připomínám, že se pracovní neschopnost pro pracovní úraz pro účel nároku na dovolenou posuzuje jako odpracovaná doba (nebude se Vám kvůli nemoci krátit dovolená).

Nezapomeňte vyžadovat a uchovat potvrzení o veškerých platbách u lékařů, v lékárnách, doplatcích za léky, jízdenky, ... Po skončení léčby budete mít nárok na jejich úhradu.

___ Zaměstnavatel za pracovní úraz odpovídá i do budoucna.

Pokud byste se v budoucnu (i po skončení pracovního poměru u tohoto zaměstnavatele) musel opětovně léčit kvůli pracovnímu úrazu (záleží na vyhodnocení lékaře, který by pracovní úraz musel vyznačit v neschopence), měl byste nárok na totéž, jako u této neschopnosti.

Vše byste musel uplatnit prostřednictvím zaměstnavatele, u kterého k úrazu došlo (ten je pro pojišťovnu partneremk jednání).

doplněno 08.07.13 18:24:

Není zač. Brzké uzdravení!

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 08.07.13 15:20
avatar

Děkuji za odpověď.

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.