Vydírání zaměstnavatelem

Od: Datum: 04.04.13 07:55 odpovědí: 17 změna: 04.04.13 22:36

Dobrý den,

Prosím vás, pracuji v jedné společnosti 4. rokem. Od března 2012 u té samé společnosti začal pracovat i můj přítel. To, co se dělo v průběhu neřeším, ale dostal výpověď k 9.3.2013. Vedení mu vyšlo vstříc, aby měl odpracovaný 1 rok a měl nárok na podporu v nezaměstnanosti, ale... Nechtěli mu dát odstupné, tak mu dali výpověď dohodou. Přítel si prosadil, že podepíše pouze dohodu s uvedným důvodem. Což se tedy uskutečnilo. Nyní se přítel zaregistroval na úřad práce, kde se ho ptali, zda-li dostal odstupné, jelikož má výpověď dohodou s důvodem. Odstupné nedostal, ačkliv měl na něj nárok. Tak pracovní úřad začal pátrat u našeho vedení proč tomu tak je. Nyní je to v takovém stádiu, že jednatel naší společnosti slíbil ředitelce pracovního úřadu, že sjedná nápravu a odstupné vyplatí. Jenže, mému příteli řekl, že po něm chce, aby mu podepsal doklad o vyplacení odstupného - JENŽE VYPLACENÍ V HOTOVOSTI. Což je zpětně nedohledatelné a taky neprokazatelné. A do očí mu řekl, že je to jen fiktovní doklad, aby to měli účetně v pořádku a byl od pracovního úřadu klid. A ve skutečnosti nedostane odstupné žádné a ve finále 3 měsíce od pracovního úřadu taky nic. Nehledě na to, že mu vyhrožuje, že když to nepodepíše, vyhodí i mě.

Nevíme si vůbec rady na koho se obrátit. Nemáte s tím někdo prosím vás zkušenosti?

Předem mnohokrát děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: vlasatec*
Datum: 04.04.13 08:14
Pokud nemáte možnost pracovat jinde tak nezbyde nic jiného než se podřídit... Důvod se vás zbavit se najde vždycky.
doplněno 04.04.13 10:39: Dneska není jednoduchý být zaměstnavatelem. Když máte momentálně práci tak se bojíte někoho vzít právě kvůli tomu, že pak musíte platit odstupné. Podle mě do toho stát příliš zasahuje, na trhu práce chybí pružnost a díky tomu se nemohou firmy rozvíjet tak jak by to šlo. Každá mince má dvě strany...
Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 04.04.13 08:18
avatar

Dobrý den. Zaměstnavatel tímto porušuje zákoník práce. Ať přítel o těchto praktikách informuje ÚP a obrátit se může též na inspektorát práce. Odstupné se vyplácí s poslední výplatou, žádné fiktivní odstupné ať nepodepisuje a nenechá se vydírat tímto způsobem. Pod takovým zaměstnavatelem si nemůžete být jistá tím, že Vám tu výpověď nedá stejně též. Já bych se bránila, ať zaměstnavatel dá to, nač má přítel nárok a neustupuje nátlaku. Zaměstnavatel nemá právo takto postupovat a příteli by měl pomoci ÚP, aby se svého práva domohl.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 04.04.13 08:20
avatar

Nahlasil bych to na tom urade prace, a zaroven se obratil na zivnostensky urad, ale stim by pomohli na UP.

A risknul bych to. Ja vim ze prace dneska neni, ale vam se chce pod takovym zamestavatelem pracovat i v budoucnu?

A vyhodit vas jen tak nemuze, zatim musi byt duvod ukonceni pracovniho pomeru. A popripade taky odstupne.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: moula*
Datum: 04.04.13 09:11

Smiřte se s tím, že vás zaměstnavatel pro nadbytečnost třeba propustí, tomu nemůžete nikterak zabránit. O záležitosti vašeho přítele s vaším zaměstnavatelem vůbec nemluvte, nepřebírejte žádné vzkazy se slovy, že to je věc vašeho přítele a ne vaše! Já bych nic už bývalému zaměstnavateli nepodepisoval, nikam nic neoznamoval a nechal Úřad práce konat. Nic bych už se zaměstnavatelem nečinil. Pokud by ředitelka ÚP nebo jiný pracovník ÚP k něčemu vyzvala, žádejte to nejprve písemně!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: wogoos*
Datum: 04.04.13 09:34

Já bych si to vše nahrál popř. natočil pro další dohadování jako důkaz. Nenechme se sebou takhle orat!

Ohodnoceno: 1x
 
Od: cmelak22
Datum: 04.04.13 11:57

Hlavně nemlčet a nahlásit to..Čím víc se lidi budou bát tím to bude u v Čechách horší.Jinak tu nakonec bude plno přemnožených manažerů a majitelů pochybných firem,kteří si budou jezdit v milionových autech a konty,kteří neumí nic jen šlapat po lidech a krást,šamonit.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.04.13 12:06
avatar

Nejsem sice odborník,ale domnívám se,že ukončit prac.poměr ze strany zaměstnavatele se dá bud: Výpovědí,dohodou,okamžitým ukončením(ze dne na den) a nebo skončením prac.poměru na dobu určitou.

V případě dohodu a nebo skončením doby určité nenáleží zaměstnanci žádné odstupné.

V případě výpovědi náleží zaměstnanci odstupné.

Žádná výpověd dohodou neexistuje!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: tlaca
Datum: 04.04.13 12:11

Ale jakto, že neexistuje? Samozřejmě, že existuje. Myslíte si snad, že to vymýšlím?!

Pracovní úřad sám řekl : Výpověď dohodou s udaným důvodem se bere jako výpověď. Tudíž má nárok na plnou výši buď odstupného nebo podpory v nezaměstnanosti. Pokud by doložil výpověď dohodou bez důvodu nemá nárok na odstupné a má nárok na 45 % podpory v nezeměstanosti.

Výpověď dohodou existuje.

Od: ladaadal*
Datum: 04.04.13 12:15

On má heterák pravdu. Není to výpověď dohodou (ta opravdu neexistuje), ale dohoda o rozvázání PP, mnoho lidí to ale říká takto.

doplněno 04.04.13 12:27:

V tom případě je docela možné, že je výpověď neplatná a tvůj přítel je stále zaměstnancem té firmy. I takové případy se stávají. Pak musí krom odstupného vyplatit i ušlou mzdu. Vydrž, co dorazí Ivzez, ta zná přesné znění zákona a poradí.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: tlaca
Datum: 04.04.13 12:22

Já jsem tu výpověď dohodou viděla na vlastní oči. A na pracovní úřad jí takhle podal. Tak nevím, kdo má pravdu. Ale pracovní úřad asi ví, co potřebuje.

Od: tlaca
Datum: 04.04.13 12:30

Kdybych tu výpověď dohodou neviděla a neměla doma její kopii, tak to nepíši. Každopádně to pracovní úřad vzal, těžko říct jak to tedy doopravdy je.

Datum: 04.04.13 12:33
avatar

Jen upřesním: nárok na odstupné zaměstnanec má, pokud jde o ukončení pracovního poměru dohodou z důvodu organizačních změn a tento důvod je v dohodě uvedený.

Jinak o způsobech rozvázání prac. poměru zde:http://www.mesec.cz/clanky/ja…vazat-pracovni-pomer-dohodou/

Výpověď dohodou opravdu neexistuje. Buď jde o výpověď, což je jednostranný akt, nebo o dohodu obou stran.

doplněno 04.04.13 12:51:

:)

Ohodnoceno: 2x
 
Od: tlaca
Datum: 04.04.13 12:41

Tohle já myslím celou dobu. Jen jsem to napsala jinak, než vy.

 

Od: zabu
Datum: 04.04.13 19:57

Pokud jde o rozvázání pracovního poměru dohodou, tak tam nebude, pokud zaměstnavatel nechce, uveden důvod. Pokud se zaměstnavatelem uzavřete dohodu, musí být přijatelná pro obě strany. Tudíž bez odstupného. Na to by měl právo JEN a JEN tehdy, pokud se jedná o organizační změny. A jestliže zaměsnavatel prohlásí že nejde o organizační změny a že s Vámi uzavřel dohodu, nic vyplácet nemusí. Celé je to, tak jak to líčíte, dost zmatené. Jak ze strany zaměstnavatele, tak UP. Možná taky díky tomu nešťastnému slovnímu spojení "výpověď dohodou" které neexistuje.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pt®
Datum: 04.04.13 20:26
avatar

Myslím, že to zbytečně hrotíte. Pokud dostal přítel výpověď z organizačních důvodů, má nárok na odstupné a následně od ÚP na podporu. Pokud s ním ukončil pracovní poměr zaměstnavatel dohodou, tak na odstupné nárok přítel nemá, ale má nárok ihned na podporu v nezaměstnanosti od ÚP. Tak, jak zní vlastně výpověď? Kupte si zákoník práce, není tak drahý, ať máte vždy po ruce, co říká zákon. - pt

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.04.13 21:19
avatar
Pokud má rozvázání prac poměru dohodou s uvedeným důvodem, tak na odstupné nárok má. Ta dohoda se vztahuje jen na datum ukončení prac poměru, jinak by musel pracovat jeste dva měsíce-vypovedni lhůta.
Co se týká toho zbytku, nic bych nepodepsal a ihned šel na inspektorat práce. Oni provedou kontrolu a myslím, ze zaměstnavatel odstupné rychle vyplatí, pokuta by byla větší. Taky uz by byl v merku IP do budoucna. Takze i když by vyhodil vás, kde zákona 2+3 měsíce.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.04.13 22:36
avatar

Vzhledem k tomu, že Vás v brzké době pravděpodobně čeká totéž, bude dobré si upřesnit termíny.

Váš přítel neobdržel "výpověď dohodou", protože ta neexistuje. A firma nevyšla Vašemu příteli vstříc, aby měl odpracovaný rok.

Naopak Váš přítel vyšel vstříc zaměstnavateli. Přestože to nebylo jeho povinností, přistoupil na návrh zaměstnavatele a dobrovolně s ním uzavřel dohodu o rozvázání pracovního poměru.

Kdyby Váš přítel s návrhem zaměstnavatele nesouhlasil, musel by zaměstnavatel řešit situaci výpovědí s dvouměsíční výpovědní dobou a po skončení pracovního poměru vyplatit odstupné.

___ Na rozdíl od výpovědi je dohoda vždy dobrovolná (nelze ji uzavřít bez souhlasu druhé strany). Přijde-li jedna ze stran s návrhem dohody, není druhá strana povinna na návrh přistoupit.

Přijde-li za Vámi zaměstnavatel s "výpovědí", pozorně si ji pročtěte, případně si písemnost před podpisem vyžádejte k prostudování a zkonzulte ji s právníkem (nebo v občanské poradně - ta je zdarma). (Vzhledem k popisu situace se obávám, že se zaměstnavatel bude chtít zbavit i Vás.)

___ Ať se Váš přítel nenechá vydírat. Na žádný návrh (bývalého) zaměstnavatele není povinen přistoupit.

Připojuji odkaz na inspektorát práce.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.