Vyplacení spoluvlastnictví

Od: Datum: 03.04.13 22:25 odpovědí: 14 změna: 05.04.13 23:24

Dobrý den,jsem spoluvlastníkem 1/6 nemovitosti a příslušných pozemků.Chtěl bych, aby mě většinový majitel vyplatil, ale nechce o tom slyšet .Jak mám postupovat a lze se nějak domoct vyplacení?Děkuji za odpovědi.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 03.04.13 22:31
avatar

Svůj vlastnický podíl můžeš prodat, ostatní spoluvlastníci mají předkupní právo (tzn. musíš jim napřed svůj podíl nabídnout k odkoupení, a pokud odmítnou, můžeš ho prodat komukoliv). Ovšem přinutit spoluvlastníka, aby tvůj podíl koupil, to asi nelze.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pavelr*
Datum: 03.04.13 23:12

Jde o to že jsem dostal od příbuzných darem podíl rodinného domu a vzhledem k možnným nákladům s domem bych ten podíl chtěl prodat většinovému vlastníkovi,který tam bydlí-prostě chci vyplatit. Většinový vlastník je také rodina,ale tam jsou vztahy pod bodem mrazu.

Od: uska®
Datum: 04.04.13 09:17

POkud nechce si vaši 1/6 odkoupit nic s tím nenaděláte, jen se budete podílet na opravách a povinných platbách domu. Nebude se vám odpověď líbit, ale darujte ji většinovému vlastníku. V praxi vás to vyjde levněji a ušetříte si nervy při každém vyúčtování.

Nabídl jste většinovému vlastníkovi třeba odkup za 50%? A nebo trucujete jak děcko, já chci ... já mám právo ... nárok? Cizímu člověku nemáte šanci takový podíl prodat, tak se snažte dohodnout. Doposud jste žil a nepotřeboval 1/6 domu, tak i v budoucnu bez ní se obejdete.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: repe
Datum: 03.04.13 23:40

běž k soudu a požádej o zrušení spoluvlastnictví. uvidíš jak rychle to odkoupí.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.04.13 01:04
avatar

Kolikrát jste toto sám zažil v praxi?

Ohodnoceno: 1x
 
Od: ladaadal*
Datum: 04.04.13 09:21

No, přinutit ho nemůžeš. Ovšem nabídka prodeje za zlomek ceny, nejlépe hnědočešskému novému majiteli by mohla s většinovým vlastníkem pohnout. Stejně jako ty ho nedonutíš to odkoupit, on tebe nemůže nutit si to ponechat. A je pouze na něm, jestli využije předkupní právo, nebo nechá šestinu domu prodat neznámému majiteli, se kterým by mohla být hodně těžká řeč.

doplněno 04.04.13 09:23:

Jinak samozřejmě v případě prodeje někomu cizímu má ten cizí právo svůj majetek navštěvovat. A takové rozsáhlé příbuzenstvo si umí tu jednu šestinu pěkně rozšířit, ale to už by nebyla tvoje starost.*smich*

Ohodnoceno: 2x
 
Od: pavelr*
Datum: 04.04.13 15:47

Jestli tomu dobře rozumím,tak i já mám právo vstopit do domu a ,,kontrolovat stav,,? Soud přeci může rozhodnout o zrušení spoluvlastnictví a vyplacení mé části,nebo né?A ještě otázka:Při např.stavbě plotu,úpravach domu atd. bez mého povolení nic nemůžou dělat? Děkuji.

Od: uska®
Datum: 04.04.13 16:04

Většinový vlastník vaše povolení nepotřebuje. Jen vám dá na vědomí, že se bude opravovat to a to a vy si chystejte peněženku. 1/6 se budete podílet na nákladech při opravách a povinných platbách jako daň z nemovitosti, např. revize komínu, hromosvodu. Pokud trváte na své 1/6 domu, tak si nechejte soudně vyměřit 1/6 domu kterou můžete obývat. A pa ksi zřiďte svůj elektroměr, svůj vodoměr, mějte své topení atd.

Stojí vám to za to? Život je moc krátkej na takové žabomyší války.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.04.13 23:08

pokud jiný spoluvlastník nechce podíl koupit, podejte návrh na zrušení podílového spoluvlastnictví k soudu...

nikdo vás ke spoluvlastnictví nutit nemůže, zrušit spoluvlastnictví soud musí, vám vlastnictví celé věci přikázat nemůže, takže ve výsledku se domůžete toho, co chcete... ať už náhradou jiného spoluvlastníka, nebo podílem na prodeji věci (pak se ale připravte na málo práce, ale hodně dlouhou dobu - nicméně předpokládám, že existuje většinov spoluvlastníjk, který věc prodat nechce, takže těžko se bude v soudním řízení chovat nekonzistentně)

(a poznámky stylem "kolikrát si zažil toto v praxi?" jsou k smíchu.. kdyby si tu vzájemní rádci doporučovali jen to, co zažili v praxi, tak je to jak v džungli... jde o standartní postup, když selže mezilidská domluva)

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 05.04.13 02:25
avatar

Ķ smíchu Vám to klidně může být, ale i tak to myslím naprosto vážně! Můžete snad Vy doložit skutečný případ, který byl takto rozhodnut?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pavelr*
Datum: 05.04.13 21:17

Jsou spíše případy opačného charakteru,kdy většinový majitel zažádá o zrušení spoluvlastnictví toho menšinového a soud toto menšinové spoluvlastnictví zruší a většinovému majiteli určí částku,kterou musí vyplatit tomu menšinovému.Tyto případy jsou běžné,ale funguje to i naopak-Toď moje otázka?

Od: uska®
Datum: 05.04.13 22:23

Žádný soud nemůže nařídit někomu, aby si váš podíl na nemovitosti koupil. Holt penízky nebudou.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pavelr*
Datum: 05.04.13 23:18

A proč to jde opačně?To je přeci divné,že může nařídit,aby menšinový majitel svuj podíl prodal většinovému. a naopak to nejde?To je přeci divné.

Datum: 05.04.13 23:24

ale jde to.. samozřejmě!

ostatně, proč opačně? co je opačného na návrhu na zrušení podílového spoluvlastnictví od menšinového a většinového spoluvlastníka? je to úplně stejné..

pro pořádek: soud 1) rozhodne o zrušení spoluvlastnictví (to pro zjednodušení musí), a 2) rozhodne o vypořádání spoluvlastnictví..

pokud nepůjde věc reálně rozdělit, ani nebude chtít nikdo ze spoluvlastníků vlastnit celou věc, pak nařídí soudní prodej věci a rozdělí výtěžek dle podílů..

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.