Hrubé porušení prac.kázně-neoprávněná hrozba

Od: Datum: 03.04.13 21:09 odpovědí: 12 změna: 04.04.13 07:03

Dobrý večer,

dnes mi bylo naší nadřízenou sděleno, že pan majitel naní spokojen s mou prací, důvodem bylo, že jsem se ho několikrát ptala dle něj na zbytečnosti, což ho obtěžovalo. Bylo mi řečeno, že prý údajně se mnou přemýšlel dát výpověď z důvodu hrubé porušení pracovní kázně, což mne šokovalo, jak jsem zjistila na internetu, tak taková výpověď se dává pro opravdu závažné věci. Ale ona nadřízená se mne prý "zastala", že prý by stačilo mne jen služebně degradovat na nižší pozici, s čímž jsem souhlasila. Ale ta možnost, že bych dostala výpověď pro hrubé porušení pracovní kázně mne šokovala. Pan majitel u mne spadl na hoooodně nízkou úroveň, pokud vyhrožuje takovouto výpovědí, na kterou dle mne evidentně nemá právo (na druhou stranu si takovou případnou odpověď nadřízená i mohla vycucat z prstu, aby se jevila důležitou). Jak se k tomu stavíte vy?

Děkuji za odpověď

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 03.04.13 21:13

nechala jste se degradovat tak asi souhlasíte, že jste něco závažného provedla . Na co jste se ptala?

Ohodnoceno: 0x

Datum: 03.04.13 21:19

to tady rozebírat nebudu, ještě by z toho mohlo vyplynout, kde pracuju... jinak jsem s degradací počítala, kolegyně je přece jen v některých věcech šikovnější ;), ale ta možnost ukončení pracovního poměru za hrubé porušení pracovní kázně mne fakt dostala...

Datum: 03.04.13 21:21

nechcete tady rozebírat tak v čem chcete poradit , když nevíme o co jde

doplněno 03.04.13 21:26:

tak nevím proč sem píšete ,nechcete nic říc a chcete poradit

Datum: 03.04.13 21:24

no možnost samotné výpovědi mne teda hodně šokovala. Jsem to musela hodně dlouho rozdejchávat. Člověk pracuje poctivě a dle svého svědomí a nakonec mu je vyhrožováno takovouto výpovědí...

Datum: 03.04.13 21:27

jinak bych se chtěla zeptat, pokud by chtěl zaměstnavatel takovýmto způsobem dát mně výpověď, tak musí mít konkrétní zákonné důvody, což asi obtěžování otázkami nebude... :(

Datum: 03.04.13 21:25

Tomu by musel předcházet vytýkající dopis od zaměstnavatele. Pokud Vás na žádnou chybu či porušení opakovaně neupozorňoval, pak jste se dala zastrašit zbytečně. Já bych se na to zaměstnavatele zeptala přímo, kolegyni bych zase každé slovo nevěřila. Ale pokud jste si to vyřešil takto a vyhovuje Vám to, pak není o čem mluvit, ani co řešit. Tak ať se Vám daří!

doplněno 03.04.13 21:29:

opr.-vyřešila...

PS: Lidé by se měli bránit a hájit svá práva. Nenechat si líbit všechno!

Datum: 03.04.13 21:30

díky já bych se jen tak zastrašit nenechala, spíše mne to vyloženě nasralo...

Od: ladaadal*
Datum: 03.04.13 21:16

Jak se k tomu stavíme? Kupříkladu mě je to úplně jedno, k tomu se musíš postavit spíš ty, než my.

Datum: 03.04.13 21:34

Mahtiel,

zaměstnavatel Vám může dát výpověď z důvodu hrubé porušení pracovní kázně, Vy zase můžete podat soudu námitku pro neplatnost výpovědi. Jak rozhodne soud, to nevím, páč neznám podrobnosti.

Pokud budu posuzovat jen z toho co píšete, soud vyhrajete.

Datum: 03.04.13 22:17

Kdyby existovala možnost výpovědi bez udání důvodu, nemusely by se uměle vymýšlet různá "porušení" pracovní kázně.

Datum: 04.04.13 00:00

Zákoník práce žádný "vytýkací dopis" nezná ani nevyžaduje.

Aby Vám zaměstnavatel mohl dát výpověď podle § 52 písm. g), musel by Vás v posledních 6 měsících na možnost výpovědi písemně upozornit.

V případě neuspokojivých pracovních výsledků (§ 52 písm. f) by Vám zaměstnavatel mohl dát výpověď v případě, že Vás v posledních 12 písemně vyzval k odstranění nedostatků, a Vy byste je v přiměřené lhůtě neodstranila.

Něco jiného by bylo okamžité zrušení pracovního poměru z důvodu porušení předpisů vztahujících se k Vámi vykonávané práci zvlášť hrubým způsobem (§ 55, odst. 1 písm. b). V tomto případě by Vás zaměstnavatel nemusel na nic upozoňovat ani Vám stanovovat lhůtu k odstranění nedostatků.

___ Přestože se nedá předjímat rozhodnutí soudu, myslím, že by soud "ptaní se majitele firmy na zbytečnosti" pravděpodobně nevyhodnotil jako důvod k okamžitému zrušení pracovního poměru.

___ Protože nepíšete, oč šlo, mohu se pouze dohadovat:

Podle mne by v tomto případě mohlo jít spíše o výpověď z důvodu neuspokojivých pracovních výsledků, ovšem až poté, co by Vás zaměstnavatel na možnost výpovědi písemně upozornil.

___ PS: Nechcete-li podrobnosti uvádět zde, můžete mi napsat do vnitřní pošty.

Datum: 04.04.13 07:03

Myslím si, že výpověď tazatelky není úplná. Proto, že se ptá na zbytečnosti /které snad souvisí s výkonem její práce/, není důvod k výpovědi pro hrubé porušení pracovní kázně.

Ale: proč souhlasí se svou degradací? Jistě nemá až tak čisté svědomí. Pokud bych si byla jistá, že jsem nic neprovedla, bránila bych se tomu zuby nehty. A když s tím souhlasí, tak to její chování nebude asi úplně bez vady a ví, že si degradaci zaslouží. Bylo by zajímavé slyšet také stanovisko druhé strany, proč k takovému opatření došlo.

V mé bývalé práci "letěla" paní na hodinu, když zjistili, že je "pod vlivem". A jaké bylo překvapaní, když přišel bezpečák a ta 50 kilová drobná paní mu nadýchala 3,1. *sok* Tomu říkám hrubé porušení. Jaga.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.