Rozvod internetu po domě

Od: Datum: 03.04.13 20:18 odpovědí: 5 změna: 04.04.13 05:33
avatar

Zkusím popsat situaci - je nás 6 bytů ve vchodě. V pěti bytech by jsme chtěli internet ( šestý byt nechce - je to stará paní ) internet od poskytovatele kterého jsme si vybrali ( přes wifi ). Znamená to tedy anténu na střeše + rozvod ethernetu po domě.

A teď problém - byty jsou v majetku města. Ve městě ale funguje kabelová televize jejíž vlastník je také město. Kabelovou televizi servisuje místní s.r.o. která po kabelovce také provozuje internet ( pronajímá si kapacitu od města ). No a město samozřejmě z toho má...takže nás vlastně nutí používat internet od tý firmy.

Takže nechce povolit instalaci jiný firmy na objekt. Jediný řešení jsou ještě pevný linky ( který jsou v bytech standartně )který nechceme. Nehledě na to že jsme dostali opravdu dobrou nabídku.

Existuje nějakej zákon, vyhláška, nařízení o strpění tohoto zařízení? Díky za odpovědi...


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: zabu
Datum: 03.04.13 21:30

Nevím proč řešíte legalizaci? Zařízeni providera není nic velkého, co by vyžadovalo povolení. Ethernetové rozvody zvládnete sami, a na napájení routeru a zařízení poskytovatele se složíte, ostatně to stojí cca 20-30kč/měs.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: dexx®
Datum: 04.04.13 05:33
avatar

Ještě dodatek, posktovatel chce od ( města, správce ) podepsanou nájemní smlouvu s povolením zařízení nainstalovat.

Od: zabu
Datum: 03.04.13 22:19

Vůbec nejsnáze svá práva ke zřízení antény můžeme opřít právě o právo užívat byt. To formuluje v základních rysech občanský zákoník č.40/1964 Sb. v ustanoveních o nájmu bytu. Součástí práva užívat byt je i právo trávit v něm volný čas včetně rozličných oddechových aktivit. . . . . . Podle § 687 občanského zákoníku je pronajímatel bytu povinen zajistit nájemci plný a nerušený výkon práv spojených s užíváním bytu.

Podrobnosti tady: http://www.crk.cz/CZ/ANTENYC

Radioamatéři mají podobné problémy a na jejich stránkách je to dobře vysvětleno.

Pro případ, že neuspějete, je tu ještě trochu nejasný § 63, zák. 127/2005sb, o elektronických komunikacích:
Náležitosti smlouvy o poskytování veřejně dostupné služby elektronických komunikací a připojení k veřejné komunikační síti a uveřejňování informací
odst. (4) Uživatel, který požaduje připojení k veřejné komunikační síti nebo přístup k veřejně dostupné službě elektronických komunikací, má právo uzavřít smlouvu s jedním nebo s více podnikateli, kteří takové služby poskytují.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.04.13 22:21
avatar

Možná bych to spíš řešil přes WLAN (místo lokální LAN kabel domací sítě, tak šíření wifi vzduchem) 6 uživatelů by neměl být problém pro lepší AP + případně další wifi bridge pro posílení a dosah pro to běžné surfování a když nastavíte správně QoS politiku přenosu dat, tak se nebudete navzájem omezovat v přenosu dat. Jen názor pokud nechcete a nemáte možnost dělat jakékoliv úpravy v objektech přes kabel. Jako 6 uživatelů bych už s wifi poskytovatelem uzavřel nějakou nadstandard smlouvu o poskytování a kvalitě služeb. Nebo nějaký šikovný student vám to nastaví přes 1 wifi účet a všichni ušetříte (pokud jen chcete běžně surfovat) a za cca 500,-Kč/měs budete taky připojeni.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: luke237
Datum: 04.04.13 00:21
Nez o zakonnych upravach, budu psat o vasich technickych moznostech.

  1. kabely po baraku (kroucenou dvoulinku pro Ethernet) vam asi mesto instalovat nepovoli (kvalita provedeni, protipozarni pruchody, ...). Nejvetsi sanci na schvaleni byste asi meli, kdyby jste predlozili navrh, ze jste ochotni zafinancovat profesionalni instalaci. I tak vam ale moc sanci nedavam. Navic ty kabely ty snad porad byly v majetku mesta. V podstate by se to bralo jako zlepseni stavu budovy, zainvestovane najemniky.
  2. Misto kabeloveho Ethernetu muzete pouzit lokalni WiFi. Pripadne vice AP v bridge modu pro pokryti vsech jednotek.
  3. Antenu na poskytovatele date na balkon k nejvyse bydlicimu cloveku. Tim se vyhnete umisteni na strechu objektu.
  4. Muzete vyuzit telefonnich dratu, ktere mate v baraku. Patri snad Telecomu? DSL (ruzne verze ADSL/VDSL) nabizi bud primo O2 nebo spousta jinych firem po jejich dratech (nahe DSL). Pak take existuje moznost, ze do telefonni skrinky dole v baraku se namontuje zarizeni, ktere maximalne vyuziva draty mezi vasim domem a ustrednou (pristupuje k nim jako ke svazku dratu misto uvazovani kazdeho dratu jako samostatne linky). Od skrinky ve sklepe k zasuvce v byte se pak provozuje to nejrychljesi, co jde (typicky VDSL2 apod.), protoze jde lehce protlacit to VDSL jen pres tech cca.30 metru od skrinky k bytu, misto toho kilometru a pul mezi bytem a ustrednou. Toto reseni je vhodne pro domy, kde se vi, ze se chce pripojit dlouhodobe hodne zakazniku, kteri se dokazi dohodnout.
Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.