Předčasný odchod do duchodu

Od: Datum: 03.04.13 08:02 odpovědí: 5 změna: 03.04.13 16:02

Dobrý den. Je mi 58let. Odchod do duchodu mám daný v 63 letech. Když bych odešel dříve do duchodu a to v 60letech O kolik procent mi bude krácen duchod? Tato částka kterou budu brát mi již zustane trvale i když dosáhnu předepsaného duchodového věku?. Mužu si přvydělat k předčasnému duchodu za jakých podmínek a v jaké částce hrubého výdělku? Děkuji.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: uska®
Datum: 03.04.13 08:41

Těžko říci co bude platit za dva roky než byste mohl jít do předčasného důchodu. Krácený důchod vám zůstane až do smrti, přivýdělek nepřipadá v úvahu nebo jen v minimální výši - to nevím.

Zajděte si na sociálku, jsou tam ochotní lidé, poradí v hodnější variantu (nemoc, pracák...) a přímo vám vypočítají částku o kterou budete krácen. Asi jsem vám moc nepomohla.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 03.04.13 08:51

Dobrý den. Mrkněte do těchto diskuzí, kde se toto řešilo.:

https://www.poradte.cz/spolec…dcasny-odchod-do-duchodu.html

https://www.poradte.cz/spolec…predcasny-duchod-nebo-up.html

doplněno 03.04.13 09:17:

Co se týče přivýdělku, pak aktuálně zde, viz:

http://naseduchody.cz/clanek_…asny-duchod-a-privydelek.html

Od: ladaadal*
Datum: 03.04.13 08:54

Je pravda, že za dva roky může být všechno jinak, ale dle současnosti - snížení ti spočítají na sociálce a to ponížení už budeš mít navždy, i když dosáhneš důchodového věku, o ty procenta budeš dostávat míň. Ale není pravda, že by sis nemohl přivydělat. K důchodu (i předčasnému) si samozřejmě můžeš přivydělat kolik je libo.

doplněno 03.04.13 09:23:

Aha, tak to se omlovám za dezinformaci. Jakýkoli je možný až v normálním důchodu u předčasného tam jsou omezení.

Od: buss®
Datum: 03.04.13 12:43

Přivydělat ano (mimo omezení), ale už to nemá vliv na výši důchodu, u normálního důchodce se může na požádání zvednout.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 03.04.13 16:02

K předčasnému důchodu nesmíte mít žádný výdělek, který by zakládal účast na důchodovém pojištění (nesmíte pracovat na základě pracovní smlouvy).

Tzn., že z výdělečných činností pro Vás přicháezjí v úvahu pouze práce na základě: _ dohody o pracovní činnosti (DPČ, v průměru max. 20 hodin týdně) s odměnou do 2.499 Kč měsíčně _ dohody o provedení práce (DPP, max. 300 hodin pro jednoho zaměstnavatele) s odměnou do 10.000 Kč měsíčně

Další možností příjmů je podnikání jako OSVČ vedlejší se ziskem (po odečtení nákladů) do 62.120 Kč ročně (od 62.121 Kč už byste musel být účasten důchodového pojištění), za každý měsíc bez podnikání se částka snižuje o jednu dvanáctinu.

Příjmy z pronájmu a z investic nejsou nijak limitovány.

Ohodnoceno: 1x

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.