Změna zaměstnavatele - zdravotní sociální poj

Od: Datum: 03.04.13 06:47 odpovědí: 5 změna: 10.04.13 15:22

Dobré ráno,

moc prosím o radu v pátek 29.3. jsem ukončila pracovní poměr ve zkušební lhůtě v čera jsem se dozvěděla že jsem přijata na jinou pozici, ale až od 15.4. 5.4. jud vyřizovat nástupní administrativu. prosím jak to bude v tomto případě se zdravotním a sociálním pojištěním?

. Můj dotaz se týká změn do 8 dnů hlášení na zdravotní pojištovnu, případně budu něco doplácet?Předpokládm, že ne z důvodu ,že úhrady budou v kompetenci dalšího zaměstnavatele.

Jěště by mne zajímalo, týká se předchozího zaměstnání. Vstupní prohlídka bylůa za 520 ,- Kč. Zaměstnavatel mi odmítl proplatit částku odvolával se až po skončení zkušební doby. na netu jsem našla, že náklady nese zaměstnavatel nemůže tyto náklady přenášet na zaměstnance novela od 4/2012 Tuto částku uhradí uchažeč o zaměstnání a poté až bude mít zaměstnanec smlouvu má mu být uhrazena zaměstnavatelem. Pracovala jsem celou zkušební lhůtu...Může mi někdo prosím,

objasnit chci znovu požádat o proplacení částky...

Děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: laybor*
Datum: 03.04.13 07:49

Pokud se dnes nebo co nejdříve přihlásíte na ÚP, tak za Vás platí zdravotní pojištění stát . (socianí ne , není povinné), pak změnu nahlásíte na pojištovnu,

o proplacení zdravotní prohlídky dostanete informaci na ÚP.

doplněno 03.04.13 08:00:

Povinné prohlídky zaměstnanců je třeba chápat jako součást systému bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, přičemž podle § 101 odst. 6 platí, že náklady spojené se zajišťováním bezpečnosti a ochrany zdraví při práci hradí zaměstnavatel; tyto náklady nesmějí být přenášeny přímo ani nepřímo na zaměstnance. Tedy vlastní povinnou prohlídku hradí zaměstnavatel.


Rozhodující je vznik pracovního poměru a dohoda o úhradě

Jak dále advokát objasnil, vstupní lékařskou prohlídku by měl uchazeč o zaměstnání absolvovat ještě před podpisem pracovněprávního dokumentu, kterým se tento vztah zakládá, tj. obvykle před podpisem pracovní smlouvy či dohody o provedení práce nebo pracovní činnosti (tato povinnost plyne z § 32 zákoníku práce). Vstupní prohlídku si hradí sám zaměstnanec.

Pokud bude následně uchazeč vybrán a bude s ním uzavřena pracovní smlouva (nebo dohoda o pracích mimo pracovní poměr), je povinen uhradit vstupní lékařskou prohlídku zaměstnavatel (v případě dřívější úhrady zaměstnancem by měl částku za vstupní lékařskou prohlídku uhradit zaměstnanci), doplnil Zdeněk Málek z Advokátní kanceláře Tomáš Rašovský.

Tato úprava však platí pouze v případě, že se zaměstnanec a zaměstnavatel nedohodli jinak. Dohoda mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem má vždy přednost. Může se jednat kupříkladu o dohodu přímo v pracovní smlouvě nebo jakoukoli jinou dohodu. Vlastimil Sršeň z ministerstva zdravotnictví doporučuje pro lepší průkaznost takové dohodypísemnou formu. Pokud naopak žádná dohoda uzavřena není, je nutné aplikovat úpravu obsaženou v zákoně.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.04.13 08:35
avatar

Dobrý den. Změnu na hlašte pojišťovně, doplácet nebudete nic, jestli-že v dubnu opět nastupujete do jiného zaměstnání. Váš předpoklad je tedy správný. Co se týče vstupní lékařské prohlídky, obraťte se na svého bývalého zaměstnavatele, nejlépe písemnou formou a požádejte o proplacení. Přislíbil proplatit po odpracovíní zkušební doby, což jste splnila. Vyzvěte ho tedy, aby dodržel, na čem se s Vámi dohodl. O proplacení musíte jednat s ním, ÚP to za Vás asi nevyřeší. Je-li solidní, proplatit by Vám to měl. Nebojte se a připomeňte mu tuto povinnost.

Viz. zákon č. 373/2011 Sb., o specifických zdravotních službách:

§ 59,

(2) Vstupní lékařskou prohlídku hradí osoba ucházející se o zaměstnání. Zaměstnavatel hradí vstupní lékařskou prohlídku, pokud uzavře s uchazečem o zaměstnání pracovněprávní nebo obdobný vztah, nestanoví-li jiný právní předpis jinak. Věta první a druhá se nepoužije, jestliže osoba ucházející se o zaměstnání se s případným zaměstnavatelem nebo zaměstnanec se zaměstnavatelem dohodne jinak nebo stanoví-li právní předpis jinak.

doplněno 03.04.13 08:40:

Upřesnění: : Na ÚP se hlásit vůbec nemusíte. Není to povinné a žádný dluh Vám na pojištění nevznikne. Za březen máte pojištění uhrazeno a za duben budete mít pojištění hrazeno novým zaměstnavatelem.

doplněno 03.04.13 09:25:

Laybor, máte pravdu, že se věci mohou změnit. Ale na ÚP nemusí nikdo. Je to právo občana, ne povinnost. Pokud by tazatelka slíbenou práci v měsíci dubnu nedostala, stačí, když se zaregistruje na ÚP poslední den v měsíci (aby za ní bylo uhrazeno zdravotní pojištění, nechce-li si jej hradit sama ) a dluh na zdravotním jí nevznikne.

doplněno 04.04.13 15:12:

Tak ať se Vám v novém zaměstnání líbí. Přeji spokojenost, je to fajn, když to vyjde a zadaří se takto...*hej*


doplněno 10.04.13 15:26:

Tak to je skvělá zpráva, díky!*palec*

Ohodnoceno: 2x
 
Od: laybor*
Datum: 03.04.13 08:54

Na ÚP se hlásit vůbec nemusíte - kde berete kapko tu jistotu že bude tazatel na 100 % nově zaměstnán?

Za deset dnů může být vše jinak , najde se nějaký známý a je po zaměstnání hned.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: zdravsoc
Datum: 04.04.13 13:35

Dobrý den,

moc děkuji. Písemná forma bude vyhovovat skvěle.

Pracovní pozici skutečně budu mít , zní to v dnešní době až neuvěřitelně chápu...

Již zítra si jdu vybíhat nástup.

Tak snad pro všechny co hledají, přeji aby brzy našli a nevzdávali se.

Je potřeba také trošku pověstného štěstí...

děkuji

Od: zdravsoc
Datum: 10.04.13 15:22

Dobrý den,

tak nakonec písemná forma nebyla nutná, akorát vcelku o této novele nebyl nikdo u zaměstnavatele informovám. Takže bylo spousta telefonátů.

Spíš byl údiv?

Nicméně nakonec 520,- Kč mám zpět. Takže je hlavní nenechat se...

Děkuji moc za přání ...

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.