Rozdíl mezi osobami

Od: Datum: 02.04.13 20:43 odpovědí: 3 změna: 02.04.13 21:07

Dobrý večer,

chtěl bych se zeptat jaký je rozdíl mezi osobou zdravotně znevýhodněnou a osobou zdravotně postiženou.

Popřípadě nějaké srovnání, děkuji mnohokrát všem za odpověď.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 02.04.13 20:46
avatar

Osoby se zdravotním postižením se dělí do 3 kategorií, a to na osoby s těžším zdravotním postižením(osoby uznané orgánem sociálního zabezpečení plně invalidními), osoby se zdravotním postižením (osoby uznané orgánem sociálního zabezpečení částečně invalidními) a osoby zdravotně znevýhodněné, což jsouosoby, které získaly tento status rozhodnutím orgánu sociálního zabezpečení na základě posouzení posudkovým lékařem OSSZ (tj. okresní správy sociálního zabezpečení) a u žádostí uplatněných od 1.7.2006 rozhodnutím příslušného úřadu práce na základě posouzení posudkovým lékařem LPS (tj. lékařské posudkové služby úřadu práce).

www.portal.mpsv.cz

Ohodnoceno: 2x
 
Od: ladaadal*
Datum: 02.04.13 21:00

Jak píše Martina. A pro srovnání - soused má dřevěnou nohu a je zdravotně postižený, já mám skleněný oko a jsem znevýhodněný. A jelikož mi to dělalo jen problémy, tak jsem lejstro zahodil a nikde o tom nemluvím.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 02.04.13 21:07
avatar

Dobrý večer. Přidám ještě jeden příspěvek. Viz. citace §67 odst. 2 a 3. zák. č. 435/2004 Sb.).

§67

(2) Osobami se zdravotním postižením jsou fyzické osoby, které jsou

a) orgánem sociálního zabezpečení uznány invalidními ve třetím stupni (dále jen "osoby s těžším zdravotním postižením"),

b) orgánem sociálního zabezpečení uznány invalidními v prvním nebo druhém stupni 32a),

c) rozhodnutím úřadu práce uznány zdravotně znevýhodněnými (dále jen "osoby zdravotně znevýhodněné").

(3) Za zdravotně znevýhodněnou osobu podle odstavce 2 písm. c) se považuje fyzická osoba, která má zachovánu schopnost vykonávat soustavné zaměstnání nebo jinou výdělečnou činnost, ale její schopnosti být nebo zůstat pracovně začleněna, vykonávat dosavadní povolání nebo využít dosavadní kvalifikaci nebo kvalifikaci získat jsou podstatně omezeny z důvodu jejího dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu."

Za osobu zdravotně znevýhodněnou je považována osoba, jejíž pracovní schopnost poklesla z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu nejméně o 20%.

I. Stupeň invalidity je přiznán žadateli o invalidní důchod, jehož pracovní potenciál poklesl z důvodů dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu, o více než 35% - 49%
II. Stupeň invalidity je přiznán žadateli o invalidní důchod, jehož pracovní potenciál poklesl z důvodů dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu více než o 50% - 69%.
III. Stupeň invalidity je přiznán žadateli o invalidní důchod, jehož pracovní potenciál poklesl z důvodů dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu o více než o 70% - 100%.

Za dlouhodobě nepříznivý zdravotní stav je ve smyslu zákona č. 306/2009 Sb. zákona o důchodovém pojištění, §26. považován stav:"Za dlouhodobě nepříznivý zdravotní stav se pro účely tohoto zákona považuje zdravotní stav, který omezuje tělesné, smyslové nebo duševní schopnosti pojištěnce významné pro jeho pracovní schopnost, pokud tento zdravotní stav trvá déle než 1 rok nebo podle poznatků lékařské vědy lze předpokládat, že bude trvat déle než 1 rok.".

Stupeň invalidity není ukazatelem předpokládané kvality pracovního výkonu.Každý člověk má individuální schopnosti, dovednosti, vůli, vzdělání atd.

Nejdůležitější je:

Osobami se zdravotním postižením jsou lidé (fyzické osoby), kterým byl přiznán invalidní důchod pro invaliditu I.,II., nebo III. stupně.
Osoby se zdravotním postižením jsou lidé (fyzické osoby), kterým nebyl přiznán žádný invalidní důchod, ale které byly uznány jako osoby zdravotně znevýhodněné.

http://www.praceprozp.cz/zame…ediska-zakona-o-zamestnanosti

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.