Kam zmizelo právo na práci 55+?

Od: odpovědí: 11 změna:

Dotaz: na rádce a rádkyně nad 55 let věku:

JAk dlouho se hledá práce a kam až nutno sestoupit (s úrovní profese, platem)?

Je dobré se spíš vyhnout pracovním agenturám (např. TAlentica a spol.)? Zdá se mi, že vyrábějí tak trochu umělý převis počtu uchazečů, neslouží tudíž až tak moc uchazečům v globále, a tak mi připadají lehce jako nástupci kádrových oddělení.

Nebo co pořádně dělat, aby prácechtivý člověk zas ještě někam na min. 5 let zapadl do kolektivu?

Kam asi zmizelo "právo na práci"? Úřady práce problém zdá se mi mírně zhoršují, jenom zajistí pojištění, než aby se za své kliety nějak braly. Prý už není povinnost zaměstnavatelů hlásit na ÚP volná místa...

Dík za příp. info a pěkný den:)

11 odpovědí na otázku

 

 


2x

Mě tedy ještě není přes 55, ale k tvým otázkám se, myslím, můžu vyjádřit.

Jak dlouho se hledá práce - to záleží na oboru praxe a taky hodně na regionu. Je dobré sledovat stále internet i firemní stránky firem z okolí. Někdo hledá měsíc, někdo dva, někdo třeba druhým rokem. Podle psychyckého stavu se pak snižují nároky jak na pozici, tak na plat.

Agentury - ano, víceméně nahrazují kádrová oddělení. Dělají první síto, aby personalisti ve firmách nemuseli přebírat tolik životopisů. Bohužel při hledání práce se jim nevyhneš, protože právě kvůli té probírce si hodně firem zadává poptávku u agentury. Takže vyhýbat se personálním agenturám by znamenalo snížit šanci na najití práce asi o 80-90%, což jak sám uznáš je blbost. Ale zase je pravda, že když už projdeš skrz agenturu, máš dost velkou šanci, že projdeš i přes personalistu firmy.

Co dělat? Na to kalá rada není. Prostě hledat, hledat a rozesílat životopisy, telefonovat, když tě vyhoděj dveřma, vlízt tam oknem... je opravdu těžká doba. Pamatuju, kdy stačilo týden sledovat internet a mohl jsem jít za šéfem, že buď přidá nebo končím. Dnes to je opravdu slabota.

Právo na práci? To zaniklo zároveň s pádem socialistického zřízení. Ber to jako daň za to, že máme svobodu. A pracák? Ani mi nemluv. Manželce tam řekli, že si musí práci najít sama, protože maj tolik lidí, že toho prostě oni nejsou schopni. No, myslím, že toho nejsou schopni, ani kdyby bylo lidí málo, jsou to ouřadové.

Takže nezbývá než držet palce. Snad se zadaří.

doplněno 02.04.13 16:53:

Marti, já vím, že je těžká doba, ale pamatuju se, když byla lepší, tak na švagrovou koukali pomalu mezi prstama, a to se snažila jak mohla. Prostě nebyla přičmoudlá, tak se k ní chovali jak k votrapoj, co přišel žebrat. A známý má úplně stejnou zkušenost z dob, kdy práce ještě byla.

doplněno 02.04.13 17:14:

Marti, problém byl vždy v chování těch úřednic. Nevím, jak je to možné, když pracák za starého režimu nebyl, ale úřednice jako by se zasekly v 70-80. letech. Stále se chovaly, jako by tam lidi byli pro ně a nikoli naopak. Ale to už je jedno. Jen se obávám, aby se nezačalo naplňovat heslo: nikdy nemůže být tak zle, aby nemohlo být ještě hůř. Zatím to tak totiž vypadá.:(


Dík za rady i palců držení. Ty nároky a psychický stav jsi vyjádřil přesně, vše jde zvolna dolů. Nezvyknu si na tu takysvobodu a nezvyknu:).

 


2x
avatar martinaa

Sice mi také není 55+, zato vím něco o UP, nabídce práce apod. V první řadě je nutné sestoupit, až kam to jde. Jak píše Laďa, doba je zlá, nemůžeme si vybírat. Docela dost mých známých dělá podřadnou práci za pár šlupek, na kterou by se leckdo vyflákl, a to mají dva tituly. Jiné místo bohužel není. Takže berte, co je, můžete jen získat.

Laďo, a ačkoli s tebou většinou souhlasím, věta "No, myslím, že toho nejsou schopni, ani kdyby bylo lidí málo, jsou to ouřadové." - je blbost, to promiň. V našem okrese je kolem 9 000 nezaměstnaných, volných míst má UP asi 160. Sám tedy zvaž, co s tím ouředníci asi můžou udělat...

doplněno 02.04.13 17:06:

A v čem měla švagrová problém? Bohužel v tím vnucováním a žebráním je to dnes snad stejné, chce to opravdu lézt dveřmi a oknem tak dlouho, než je přestane bavit tě vyhazovat... tak snad už nebude hůř, to už si neumím představit. I mezi lidmi je díky nedostatku práce a tím pádem peněz daleko více agrese, závisti a nenávisti.

doplněno 02.04.13 17:17:

Nestraš*plac* To už by byla fakt hrůza. A uznávám, že všude jsou úřednice příjemné a úřednice, které byl třískl po hlavě lopatou*smich*

 


1x

V LZPS, ovšem je nutno si neplést právo a nárok. A na druhé straně nikdo nesmí být podroben nuceným pracím nebo službám.
Za komuny byla povinost pracovat (vč. kdo kde půjde, škola..). Dnes je na každém, jestli chce se nechat zaměstnat, či podnikat, či nedělat vůůbec nic.. Výkřiky politiků o zajištění zaměstnání jsou k ..., lidí není tolik prostě třeba. Co není se doveze, automatizace..., můžeme odejít.

bussi, po dlouhé době Vás musím pochválit. Dobrá odpověď.

 


0x
avatar lidus

Právo na práci?, řekla bych, že z naši Ústavy se toho nenápadně vytratilo více, co třeba právo na bezplatnou zdravotní péči. 50 a více let, nechci vám brát iluze ale myslím si, že držet palce nebude stačit.

 


0x
avatar iz

Podle mne právo na práci nezaniklo s pádem socialistického zřízení ani se nevytratilo z ústavy.

Je zmíněno v Listině základních práv a svobod, jež je součástí ústavního pořádku ČR:

Čl. 26 (1) Každý má právo na svobodnou volbu povolání a přípravu k němu, jakož i právo podnikat a provozovat jinou hospodářskou činnost.

(3) Každý má právo získávat prostředky pro své životní potřeby prací. Občany, kteří toto právo nemohou bez své viny vykonávat, stát v přiměřeném rozsahu hmotně zajišťuje; podmínky stanoví zákon.

___ Nevytratilo se právo na práci, ale ztrácejí se pracovní místa. Dalším problémem je podle mne zrušení povinnosti zaměstnavatelů hlásit úřadům práce volná místa.

Také neporadím. Ale připojuji se k těm, kdo Vám drží palce.

 


0x

Já 51 r hledal 2a půl měsíce ,letos nehledal,měl jsem slíbeno že veme,vzal ,dělám téměř totéž (ve stejném oboru) ale asi tak o 2-3000 méně a s dojíždění! Manželka (6 let mladší) už 3 roky a nic,zkoušela i s ubytovnami a nic!Prostě u nás po zrušení bavlnářských závodů Jitka ... nic není,navíc Třeboňské lázně Aurora propustil taky hejno lidí ,skončila jedna velká stavební firma vlastněná lékařem z Prahy z cca 800 zaměstnanci..."Je to hnus velebnosti"


Díky Vám za odpověď.

ZAměstnavatelé se díky "převisu" stávají bohy, ač si to ledakteří podnikatelé nezaslouží ani zdaleka. Dost důkladně je prostudovávám, internet je všemocný. Jeden tatínek v rodinné firmě (co musel dát pohovor) se jeví tak, že už má synovskou firmu v USA (podnikání v jiném oboru) a tam nenápadně přelévá kapitál, co u českých naivků utrží. Tahle firma se bude držet pár let a zaměstnanci o tom neví (že asi časem půjdou). Ale z lidí si vybírá a nad 55+ ohrnuje frňák tak nepokrytě, že by za to přes něj snad i v USA musel obdržet...Těchto takyfirem takymarxistů-leninistů narostlo jako hub po dešti. To je potom docela vykořisťování, ten pohovor držím v paměti.

Takže prosím ještě doplňující otázka: Dá se (a jak) vyhnout neperspektivnímu zaměstnavateli?

 


0x

jsem o neco mladsi, ale sam premyslim nad zivnosti, protoze agentury jsou take takovy neoficialni Švarc system, protoze si nechavaji cely zisk. Takze bude casem zrejme vyhodnejsi prejit na zivnost, to se daji alespon uplatnit nejake naklady u DU, + snad zustane krom platu i nejaky ten zisk pro mne. + co nezvladnu sam, na to muzu najit odborniky a odevzdat praci "jako vetsi celek". To jest vyrobit vyrobek slozitejsi a s vyssi pridanou hodnotou.


No právě, mladší. Máte odvahu třeba i investovat a nést riziko. My ti starší jsme systémem semletí poslušní zaměstnanci, z doby, kdy "soukromníci" byli víceméně zakázaní nebo podezřelí. Takže: držím pěsti. Až se zadaří, dejte návod.:)

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2020 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]