Podpora v nezaměstnanosti

Od: Datum: 01.04.13 18:58 odpovědí: 12 změna: 05.01.16 06:59

Dobrý den,

vzhledem snížení objemu práce a tím i mzdových prostředků, jsem nucena odejít ze zaměstnání. Zaměstnavatel navrhuje buď " výpověď zaměstnavatelem", ale bez odstupného, nebo dohodou.

Dohodu nechci, neboť bych měla sníženou podporu na 45%.

Když přijmu výpověď zaměstnavatelem bez odstupného, bude i přesto zaměstnavatel právně nucen k jeho výplatě? Já na odstupném netrvám, neboť zaměstnavatel nemá finanční prostředky.

Budu mít pak nárok na výši podpory v 1.a 2. měsíci ve výši 65% a návazně 3.a4. atd.?

Děkuji za radu


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 01.04.13 19:18
avatar

Jak píšete, na dohodu byste pobírala oněch 45%, to se všeobecně nedoporučuje. Pokud dostanete výpověď zaměstnavatele, zaměstnavatel musí vždy doložit důvod, proč jste byla vyhozena. Ve většině případů (nadbytečnost apod.), máte nárok na odstupné, které, v případě, že se zaměstnavatel nemá k zaplacení, bude právně vymáháno.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pacourek*
Datum: 01.04.13 19:19

Pokud dostanete výpověd pro nadbytečnost je podpora 65% z hrubého pruměrného platu

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.04.13 19:30

trvejte na svém a dohodu nepodepisujte

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.04.13 20:04
avatar

Dobrý den. Předpokládám, že máte smlouvu na dobu neurčitou, tudíž na odstupné máte nárok ze zákona, jestli-že Vám dá zaměstnavatel výpověď z organizačních důvodů, nebo dojde k rozvázání prac. poměru dohodou z týchž důvodů (musí být písemně uvedeny, na tom trvejte a dohodu se pak nemusíte bát podepsat. Podpora by se Vám v tom případě nekrátila. A pokud zaměstnavatel odstupné nevyplatí, ano, bude k tomu právně nucen. Viz:

Odstupné § 67 ZP

Zaměstnanci, u něhož dochází k rozvázání pracovního poměru výpovědí danou zaměstnavatelem z organizačních důvodů, tj. důvodů uvedených v § 52 písm. a) až c), nebo dohodou z týchž důvodů přísluší při skončení pracovního poměru odstupné ve výši:



  • jednonásobku jeho průměrného výdělku, jestliže pracovní poměr trval méně než rok


  • dvojnásobku jeho průměrného výdělku, jestliže pracovní poměr trval více než rok a méně než dva roky


  • trojnásobku jeho průměrného výdělku, jestliže pracovní poměr trval alespoň 2 roky.


Nárok na odstupné nevzniká tím, že byl učiněn právní úkon k rozvázání pracovního poměru z důvodů organizačních změn nebo ze zdravotních důvodů (byla dána výpověď zaměstnavatelem nebo uzavřena dohoda o rozvázání pracovního poměru z těchto důvodů), ale až při skončení pracovního poměru z důvodu organizačních změn nebo ze zdravotních důvodů. Odstupné vyplácí zaměstnavatel po skončení pracovního poměru v nejbližším výplatním termínu určeném pro výplatu mzdy nebo platu, pokud se písemně nedohodne se zaměstnancem na výplatě odstupného v den skončení pracovního poměru, případně na pozdějším termínu výplaty.

Pro účely odstupného se průměrným výdělkem rozumí průměrný měsíční výdělek.

Skutečná výplata odstupného, nestačí pouze nárok na odstupné, má vazbu na odložení výplaty podpory v nezaměstnanosti (§ 44a zákona o zaměstnanosti), která se poskytne až po uplynutí doby, která se určí podle počtu násobků průměrného výdělku. Tím však není dotčeno poskytování podpory v nezaměstnanosti po celou dobu stanovenou zákonem.

V případě, že nedojde k vyplacení odstupného danému zaměstnanci v den skončení pracovního poměru nebo v nejbližším výplatním termínu zaměstnavatele po dni skončení pracovního poměru, Úřad práce mu vyplatí finanční kompenzaci odpovídající násobku doby, za kterou náleží odstupné a 65 % průměrného měsíčního čistého výdělku zaměstnance. Jedná se tedy o určitou garanci státu na vyplacení odstupného.

O vyplacení finanční kompenzace rozhoduje příslušná krajská pobočka Úřadu práce. V případě, že dojde k jejímu vyplacení, Úřad práce do 3 pracovních dnů o této skutečnosti informuje zaměstnavatele a ten je povinen takto poskytnutou kompenzaci Úřadu práce uhradit do 10 pracovních dnů ode dne doručení takové informace. A to i v případě, že zaměstnavatel dlužné odstupné v mezidobí vyplatil. Ve svém důsledku tedy dochází k zvýhodnění zaměstnanců, jejichž zaměstnavatel se opozdí s výplatou odstupného, jelikož vedle nároku na samotné odstupné jim bude poskytnuta i finanční kompenzace.

Odstupné se nezapočítává do průměrného výdělku zjišťovaného pro pracovněprávní účely. Nezahrnuje se do vyměřovacího základu pro pojistné na sociální zabezpečení ani na zdravotní pojištění. Do vyměřovacího základu se nezapočítává ani odstupné, poskytnuté zaměstnanci ve vyšší částce než odpovídá úpravě dle § 67. Odstupné podléhá dani z příjmů ze závislé činnosti.

Další info zde: http://www.mpsv.cz/ppropo.php?ID=IPB021

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 01.04.13 20:09

Pokud tomu správně rozumím, tak podporu 45% ze svého průměrného platu v případě ukončení pracovního poměru dobrovolně budu pobírat po dobu 6 měsíců? V případě rozvázání pracovního poměru zaměstnavatelem to bude 65% + odstupné - 1 rok...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.04.13 20:20

určitě poradí ostatní ,ale někdo mi říkal, že v případě odstupného nemáte nárok na podporu ,ale nevím jestli je to pravda

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.04.13 20:42
avatar

V případě, že byste sám rozvázal pracovní poměr bez vážného důvodu, Vám bude náležet celou podpůrčí dobu podpora v nezaměstnanosti ve výši 45%. Doba podpůrčí doby je podle let. Tzn. Lidé do 50 let věku mohou dostávat podporu po dobu pěti měsíců, lidé od 50 do 55 let ji mohou pobírat osm měsíců a lidé nad 55 let až jedenáct měsíců.

Pokud dojde k ukončení prac. poměru ze strany zaměstnavatele z důvodů, které jsem psala výše, pak První dva měsíce náleží nezaměstnanému65% průměrného čistého měsíčního výdělku, další dva měsíce klesne podpora na 50% dřívějšího výdělku a zbytek podpůrčí doby pak uchazeč dostane jen 45%.

V případě odstupného: Ten, kdo má nárok na odstupné (bez ohledu na to, zda mu bylo skutečně vyplaceno), nedostane po odpovídající dobu podporu v nezaměstnanosti. Tu může začít čerpat až po uplynutí doby, kterou pokrývá odstupné.

Podpora se mu však jen odloží, nekrátí se mu - pokud ovšem do vyčerpání takto posunuté podpory nenajde novou práci.

doplněno 01.04.13 20:44:

Odpověď pro @ppeter

Ohodnoceno: 2x
 
Od: bla*
Datum: 01.04.13 21:11

Podle tabulek mám nárok na odstupné 3 platy. Zaměstnavatel nemá na vyplacení odstupného ani v nejbližší budoucnosti.

Jak se pak vyhnout tomu, aby nebyl nucen právně. Já na odstupném netrvám, jen bych potřebovala od 1. dne nezaměstnanosti

začít na 65%. Žiji sama. A doufám, že zaměstnání seženu dřív než mi nárok na podporu vyprší. Jak tedy postupovat? Je to vůbec

možné? Když k 1.5. ukončím pracovní poměr, do 3 pracovních dnů požádám o podporu, dostanu ji už za květen?

Datum: 01.04.13 22:23
avatar

Uzavřete se zaměstnavatelem dohodu o rozvázání poměru a jako důvod skončení uvěďte některý vážný důvod podle zákona o zaměstnanosti.

Pak zaměstnavatel nebude vyplácet odstupné (nevznikne Vám na ně nárok) a Vám se nebude krátit podpora (nerrozvážete pracovní poměr bez vážného důvodu).

Viz vážné důvody skončení pracovního poměru (zákon o zaměstnanosti, § 5 písm. c)

Doporučuji též práva a povinnosti uchazečů (při registraci budete muset podepsat, že jste s nimi byla seznámena, ale nebudete mít dostatek času na jejich pročtení).

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.04.13 22:23

Děkuji za odpovědi, já jen jestli od nového roku nenastala nějaká změna.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.04.13 20:51
avatar

To Ppeter-NE.podpora je 6 měsíců a při věku více jak 50 je to delší dobu,asi 8 měsíců ,sice do tohoto spadám ale přesně nwn navíc , loni jsem nedostal nic (po 2,5 měsících jsem si našel práci-3 měs.odstupné ).Pokud dostanente nebo spíše vznikne nárok na podporu tak dle výše se o 1-3 měsíce odsunuje výplata podpory!

doplněno 01.04.13 20:52:

Zase jsem byl pomalejší!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: annanovotna
Datum: 05.01.16 06:59

Mám ten sám problém jako předchozí příspěvek. Na ÚP mi řekli, že mi musí zaměstnavatel odstupné vyplatit. Je to pravda nebo né. Moc děkuji za odpověď.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.