Nájemní smlouva - ukončení

Od: Datum: 01.04.13 12:43 odpovědí: 22 změna: 03.04.13 20:31

Dobrý den,

mám jeden dotaz, který se týká nájemní smlouvy. Ve smlouvě je napsáno, že pokud nájemce poruší určité body (neplacení řádně a včas nájem, rušení klidu...), pronajímatel si vyhrazuje právo odstoupit od smlouvy ihned, kdy k tomu porušení došlo a nájemnce má povinnost byt předat poslední den v měsíci. Ale v zákonu je, že výpověďní doba je min. 3 měsíce. Zajímá mě tedy, zda je smlouva mezi nájemcem a pronajímatelem nadřazená zákonům nebo se musí účastníci řídit podle zákona, který toto upravuje, ačkoli je to v nájemní smlouvě ošetřeno?

Jednoduše řečeno: pokud dnes pronajímatel dá vypověď nájemci, ten byt musí vyklidit poslední den v měsíci? NEBO pronajímatel má smůlu a musí čekat 3 měsíce (dle zákona dnes doručeno, tak výpovědní lhůta začně běžet až od 1. května)? Tedy co je čemu nadřazeno? Nájemní smlouva zákonům či zákon nájemnní smlouvě?

Díky za odpověď


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 01.04.13 13:05
avatar

Zákon je právní norma vyšší právní síly, než nájemní smlouva. Občanský zákoník stanoví tříměsíční výpovědní lhůtu a neuvádí, že pronajímatel se s nájemcem může dohodnout jinak. Z toho vyplývá, že smluvní ujednání o možném okamžitém ukončení nájemního vztahu je neplatné, neboť je v rozporu se zákonem.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 01.04.13 13:12
avatar

Zánik nájmu může skončit písemnou dohodou, zákon to připouští:

Zánik nájmu bytu
§ 710
(1) Nájem bytu zanikne písemnou dohodou mezi pronajímatelem a nájemcem, písemnou výpovědí nebo jiným způsobem stanoveným tímto zákonem.
Jinak souhlas, platí tříměsíční lhůta. Pochybuji, že se nájemce bude chtít dohodnout.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: najemnik
Datum: 01.04.13 13:28

Takže mi chcete říct, že já jako pronajímatel bytu, si musím v baráku držet ještě další 3 měsíce (tedy berme to, že výpověď je předána nyní - začátek měsíce - v tom případě tedy 4 měsíce) neplatiče, kteří tam dělají neuvěřitelnej bordel, neplatí nájemný včas a řádně, mají odpojenou elektriku a ostatní lidi v baráku z toho šílí? Tak k čemu jsou ty nájemní smlouvy? Tak to už se nedivím, že jsou furt ti neplatiči vysmátí, když jim každej tejden vyhrožuju vystěhováním... No jo, za blbost se platí...Tak pro příště.

Datum: 01.04.13 14:02
avatar

To neříkám já, ale Občanský zákoník. Jinak pro řešení nepřizpůsobivého chování jsou jiné stati onoho zákona. Musíte jim doručit výpověď. Na uhrazení ušlých nákladů slouží především kauce a pak případně občanskoprávní řízení-soud.

doplněno 01.04.13 14:04:

Právě kauce se obvykle skládá jako tříměsíční nájem právě pro to, abyste měl pokrytu tu tříměsíční výpovědní dobu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kemo®
Datum: 01.04.13 14:42

Vratná kauce se skládá z jednoho měsíčníh nájmu. Nikde sem neviděl,že by někdo chtěl kauci ve výši tří nájmů.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.04.13 14:49

kemo. Vratná kauce je věc dohody. Může být nula, ale třeba pět měsíčních nájmů. Hraje zde roli vybavení bytu. Obvyklá je kauce ve výši dvou měs. nájmů.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.04.13 17:39
avatar
§ 686a
(1) Pronajímatel je oprávněn při sjednání nájemní smlouvy požadovat, aby nájemce složil peněžní prostředky k zajištění nájemného a úhrady za plnění poskytovaná v souvislosti s užíváním bytu a k úhradě jiných svých závazků v souvislosti s nájmem. Pronajímatel uloží složené peněžní prostředky na svůj zvláštní účet, společný pro všechny nájemce, u peněžního ústavu.
(2) Výše složených peněžních prostředků nesmí přesáhnout trojnásobek měsíčního nájemného a zálohy na úhradu za plnění poskytovaná v souvislosti s užíváním bytu.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: lilil
Datum: 01.04.13 15:17

Máme nájemnici, která už rok neplatí a stále ji nemůžeme vystěhovat u soudů to takhle dlouho trvá.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: najemnik
Datum: 01.04.13 16:06

No, ale když to tak vezmu, tak kauci mají zaplacenou právě tříměsíční, ale je to stejně prd platný. Když mi dluží 3 měsíce, další 3 tam tedy budou dle "zákona" bydlet + to co dluží za elektriku a to ani nemluvím, jak asi bude vypadat byt, ve kterým je všechno na elektriku a vše je komplet nové včetně elektriky cca 4 roky. A jestli budou tak vychcaný (dle toho co má podle zákona obsahovat výpověď z nájmu - jako že jim ještě "poskytnu návod" že mají 60 dnů se odvolat u soudu a po dobu než soud rozhodne mají právo dál byt užívat), tak se jich fakt nezbavím.

Ale jo, stejně ty zákony jsou postavený právě pro tyhle hajzlíky a ne pro slušný lidi, co si toho váží.

Datum: 01.04.13 17:44
avatar

Měl jste možnost ihned při prvním problému s neplacením zaprvé dát výpověď a za druhé požadovat úrok z prodlení, pokud prodlení překročilo pět dní splatnosti nájmu. To, že jste čekal tři měsíce, je s prominutím vaše hloupost.

Ano, těch šedesát dnů je v zákoně a dokonce jste povinen je na to v písemné výpovědi upozornit.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lilil
Datum: 01.04.13 17:45

a to je právě případ naší nájemnice.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.04.13 17:49
avatar

Proč jste ji tedy nedali ihned po nezaplací prvního nájmu výpověď? To nechápu. Za tři měsíce by se musela pakovat. Lepší než rok, ne?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lilil
Datum: 01.04.13 22:08

Přečtěte si OZ musí dlužit 3 měsíce, teprve potom výpověď, měsíc kdy jí to pošlete se nepočítá a k tomu dálších 60 dnů a pak soud.Jen před soudem je to půl rok.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.04.13 22:11

a dá se dělat smlouva na dobu určitou ,třeba 3 mesíce?

doplněno 01.04.13 23:15:

díky

Ohodnoceno: 0x
 
Od: anonymanonym
Datum: 01.04.13 23:07

Dá se udělat, proč ne... dobu trvání nájmu si určuje pronajímatel pro dohodě s nájemníky. Klidně i na měsíc, pokud s tím budou obě smluvní strany souhlasit.

Datum: 01.04.13 22:38
avatar
Máte na mysli toto?:
§ 679
(3) Pronajímatel může kdykoli odstoupit od smlouvy, užívá-li nájemce přes písemnou výstrahu pronajatou věc nebo trpí-li užívání věci takovým způsobem, že pronajímateli vzniká škoda, nebo že mu hrozí značná škoda. Nejde-li o byt nebo nebytový prostor, může pronajímatel také odstoupit od smlouvy, jestliže nájemce, ač upomenut, nezaplatil splatné nájemné ani do splatnosti dalšího nájemného, a je-li tato doba kratší než tři měsíce, do tří měsíců, nebo jestliže s ohledem na pravomocné rozhodnutí příslušného orgánu je třeba pronajatou věc vyklidit.
Jinak zde:
§ 711
(2) Pronajímatel může vypovědět nájem bez přivolení soudu:
a) jestliže nájemce nebo ti, kdo s ním bydlí, přes písemnou výstrahu hrubě porušují dobré mravy v domě;
b) jestliže nájemce hrubě porušuje své povinnosti vyplývající z nájmu bytu, zejména tím, že nezaplatil nájemné a úhradu za plnění poskytovaná s užíváním bytu ve výši odpovídající trojnásobku měsíčního nájemného a úhrady za plnění poskytovaná s užíváním bytu nebo nedoplnil peněžní prostředky...
Ohodnoceno: 0x
 
Od: najemnik
Datum: 01.04.13 23:00

No je přesně ono, co píše paní pode mnou. Musí dlužit ve výši tříměsíčního nájmu... a oni ty lidi si ze začátku dávají sakra bacha na to, aby vše bylo v pořádku. Vím, za blbost se platí, teď už to vím taky...ale ono se hned po prvním nezaplacení a pak následném zaplacení, ale třeba se 14 dny zpoždění blbě lidi vyhazují. A hlavně by se mi asi všude vysmáli, kdybych je hned po prvním škobrtanci vyhazovala. Teď už je pozdě na to říkat, co by kdyby. Každopádně stále nemůžu pochopit, k čemu se dělají nějaké nájemní smlouvy, když pak stejně neplatí. A i kdyby mi 3x hned po sobě nedali ani korunu, tak to zaplácnu z kauce a dám výpověď, ale co těch dalších 60 dnů + ty další měsíce, co si tam budou skvěle užívat. A hlavně mi tu nikdo netvrďte, že je soud tak rychlej a i kdyby se museli vystěhovat a zaplatit a doplatit všechno, tak kdo to z nich bude tahat? Rozhodnutí soudu je jen cár papíru, ale realita je jiná. A pokud ty lidi nemají nic, tak co jim můžou udělat? A co jsem si na netu přečetla za rady právníků, jako že pokud to dají k soudu, tak pronajímatel těžko dokazuje, že byli třeba upomenuti ať už za nájem, za bordel v baráku atd pokud to nemáte PÍSEMNĚ. Nezlobte se na mě, ale když někdo bude dělat bordel, tak snad mu to řeknete z očí do očí a nebude mu přeci posílat doporučenej dopis (to by mě asi přišlo docela draho), jen aby jste meli v budoucnu pro soud důkaz...A je to pěkná hovadina, abych měla ve svým bytě bandu neplatičů a oni se mi vysmívali a stát je v tom podporoval...

Od: lilil
Datum: 02.04.13 00:57

Takové máme zákony. Když se někdo dobrovolně nevystěhuje bydlí pak zadarmo jako naše nájemnice a to dokonce bez nájemní smlouvy.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: jachym
Datum: 02.04.13 16:24

taky to zažívám...být majitel, vlastník pronajimatel lze bez ohledu na zákony být v případě že znáte nějaké slušné vymahačeco jim urychlí opustit váš dům

jinak je lepší být podnájemním a zneužívat všech legislativních kliček

:(

Ohodnoceno: 0x
 
Od: zabu
Datum: 02.04.13 01:00

Po prvním nezaplaceném nájmu nemůžete dát výpověď. Ale musíte jim poslat dopis, nejlépe na doručenku, ve kterém jim oznámíte, že z důvodů nezaplaceného nájmu jste použila část kauce na uhrazení dluhu. Kauci musí doplnit do jednoho měsíce, jestli se nepletu. pokud nezaplatí a nedoplní tím částku kauce v termínu, uplynul jim první měsíc, mezitím pokud nezaplatí ani druhý měsíc, posíláte stejný další dopis s aktualizovanými částkami dluhu. Stejně tak po třetím nezaplaceném měsíci. Nezaplatí-li ani tehdy, teprve tehdy je smíte vystěhovat. Je to papírová bitva, která Vám poskytne důkazy pro případný soud, a psychologická bitva, která má občas výsledky v podobě zaplacených nájmů, Nic neřešte ústně. To je zbytečné.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.04.13 20:31
avatar

Já si OZ asi špatně vykládám. Můžete mi říct, kde je napsáno, že nájemníkovi nemůžete po prvním nezaplaceném nájmu dát výpověď?

doplněno 03.04.13 20:34:

*zed* Dyť jsem to našel!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: zorrro
Datum: 02.04.13 16:20

nemusí dlužit 3 měsíce! stačí když začne dlužit nebo prostě poruší smluvní bod smlouvy a to je o úhradě nájmu! tím mám možnost ji vykopnout,...aspoň papírově, fyzicky až po 3měsících...a pak jim ještě rozbít držku!

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.