Dědictví po otci-kdo ho řeší a dá mi vědět?

Od: Datum: 03.06.13 09:23 odpovědí: 6 změna: 06.12.15 20:49
avatar

Dobrý den,

prosím o radu. Bratr se mnou po smrti matky přestal mluvit a jeho žena zmanipulovala i mého otce, takže jsme se s ním nemohli ani stýkat. Veškerá moje snaha o kontakt s otcem, byla zbytečná. Pomalu jsem si na to už zvykl, ale stále jsem se snažil otce vyhledat a vysvětlit si s ním situaci. Bohužel otec už byl hodně zmanipulovaný švagrovou a bratrem. Prostě asi 10 let jsme spolu nemluvili, před půl rokem jsem se náhodně dozvěděl, že otec leží v nemocnici v komatu. Ihned jsem se tam vyravil, ale bohužel můj bratr zakázal personálu nemocnice podávat jakékoli informace o zdravotním stavu otce jiným osobám a hlavně mně, dokonce mě k němu na JiP, ani nepustili. Po mnoha urgencích u bratra, a přes přání dalších rodinných příslušníků, se konečně bratr uvolil mi návštěvu otce povolit. Chodil jsem za ním pravidelně, chvílemi se otec začal slabě probouzet z bezvědomí a když jsem na něj mluvil a dal mu ruku, tak mi ji slabě zmáčkl a držel. Věřím tomu, že byl rád, že jsem za ním přišel, jen už bylo asi pozdě.

Byl jsem za ním v neděli, pak se mi v úterý večer objevilo ve schránce parte. Otec v neděli večer zemřel a bratr ho nechal hned v pondělí bez obřadu zpopelnit!

Byl to pro mne takový šok, jak se bratr zachoval, kdyby mi dal vědět, byl bych celý pohřeb zaplatil, vím, že si otec vždy přál pohřeb do země do rodinné hrobky, jako matka. Nehledě na to, že otec byl velmi spořivý a peníze na hotovosti měl vždy doma, věřím, že minimálně 200.000 kč. To vždy považoval,za dobré, jako nějakou pojistku.

Otec vlastnil dále družstevní byt, garáž a chatku. Od ničeho nemám klíče, má je pouze bratr a ten se mnou nekomunikuje. Jak bude probíhat dědické řízení? Obešle mne někdo (notář?), nebo se mám sám vypravit za nějakým právníkem? Memůže mne bratr nějak zamlčet, aby vše zdědil on? Byl bych nerad, aby mu vše prošlo a ještě se obohatil. Děkuji za info.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 03.06.13 09:46
avatar

Soud z místa bydliště vašeho otce na základě hlášení matriky o úmrtí pověří některého notáře k vyřízení dědictví. Ten v rámci předběžného šetření bude pravděpodobně kontaktovat vašeho bratra, jako objednavatele pohřbu, a bude m.j. zjišťovat, jaké potomky a další příbuzné otec měl. Pokud bratr přizná, že má ještě bratra, stanete se účastníkem pozůstalostního řízení, jako dědic. Pak budete k řízení notářem písemně přizván. Teoreticky by se mohlo stát, že vás bratr zapře. Pokud toto podezření budete mít, navštivte příslušný soud a tam si zjistěte, který notář byl vedením pozůstalostního řízení pověřen. Poté se s ním spojte, informujte ho o příbuzenských poměrech ve vaší rodině a majetku vašeho otce. Tak se nemůže stát, že nebudete k pozůstalostvímu řízení přizván.

doplněno 03.06.13 10:14:

http://notariat-tichy.cz/ded_prub_rizeni.html

Ohodnoceno: 4x
 
Datum: 03.06.13 10:10
avatar

No nevím zda se notář bude ptát Vašeho bratra zda má či nemá ještě sourozence.Tohle by mělo být zapsáno v matriční knize.Vám přijde předvolání k notáři kde se bude řešit dědictví.Jak dluhy,tak i pozůstalost. To by si měl sám notář zjistit.zda-li měl otec úvěr,či konto v bance,pojistu životní či jinou třeba na konto.Poté až to vše bude byste měli u notáře řešit dědictví.Pokud měl Váš otec hotovost doma ve skříni,může to Váš bratr zatajit. Důkaz o tom nemáte.Zbytek by se měl dědit rovným dílem,pokud ovšem neexistuje závěť.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.06.13 16:46

Notář pozve vypravovatele pohřbu, zjistí si co se dá, a pak to řeší dál. Pokud nezjistí zůstatky na účtech, nemovitosti nebo auto, což si zjišťuje přes banky a úřady sám, a vypravovatel prohlásí, že žádný jiný majetek nezůstal, uzavře dědictví pro nedostatek majetku, s tím, že není co dědit, a proto další dědice ani nezve, ani jim nedá vědět výsledek toho řízení.

To je moje naprosto čerstvá zkušenost, tak mi to řekli na okresním soudu, kde jsem chtěla zjistit, který notář dostal případ k řešení. Nepřipadá mi to normální, neočekávali jsme dědictví, spíš jsme chtěli jen potvrdit úmrtí, ale čekali jsme alespoň negativní doklad, bohužel... Bylo to tedy jen ústně, takže nezaručeně, a rozmýšlíme, zda to tak ponechat.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.06.13 17:38
avatar

Když byl otec zmanipulován příbuznými, je klidně možné, že svůj majetek na ně převedl ještě za života a dědit se nebude nic. Tam, kde rodiče chtějí zvýhodnit jen jednoho potomka, se toto děje dosti často.

Pokud byl majetek v držení otce a maminka již nežije, mělo by se dělit na 2 půlky, bratrovi a Vám.

Pokud se jedná o hotové peníze nebo i některé cennější věci, může si toto bratr ponechat a nemluvit o tom. Jako by tam nic nebylo. Notář nedělá žádné prohlídky, co v bytě je a co ne, udělá závěť podle toho, co mu pozůstalí nahlásí. A hlásit se může /a nemusí/ cokoli.

Vás bratr zamlčet nemůže, notář si zjistí, kolik měl zesnulý potomků, případně dalších dědiců. A ty obešle. Jaga.

doplněno 03.06.13 17:42:

Napsala jsem to špatně: bratr by si neměl ponechat z otcova majetku nic pro sebe, ale vím, že se to stává, že to zatají. A Vy jste s otcem nebyl 10 let v kontaktu, tak nemůžete vyjmenovat, co měl a kolik. Asi se budete muset smířit s tím, co řekne notář.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: karhan
Datum: 03.06.13 17:58

Nedělejte si iluze, že něco dostanete. Moje maminka zemřela v domově důchodců, dost velkou hotovost, která po ní zbyla, vyplatili bratrovi. Když jsem se ptal, který notář bude vyřizovat dědictví, v domově důchodců se se mnou odmítli bavit, ředitelka se nechala zapřít/ proč asi/? Maminčin barák a všechny věci v něm dostal bratr. Podpis museli zfalšovat, protože maminka nebyla schopná se podepsat. Je to již 1O let a k žádnému dědickému řízení mě nikdo nevyzval ...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: helen*
Datum: 06.12.15 20:49

Vážený pane,

Vaše situace, kterou popisujete ,mně až nápadně připomíná nechutné řešení dědictví-12 let se sestrou po smrti naší matky.Neváhejte a obraťte se urychleně písemně nebo osobně na soud,jakému notáři bylo vyřizování dědictví přiděleno a na něj se urychleně obraťte.Váš bratr jako ten,kdo zařizoval pohřeb je pro notáře dědic.Notář se nenamáhá zjišťovat,zda Váš otec měl i další děti a Vašeho bratra bude brát jako jediného dědice.Vím o čem mluvím,nedejte se a i všechny zápisy z jednání s notářem si pozorně přečtěte,než je podepíšete ! Držím Vám palce, obrňte se trpělivostí a trvejte na notáři ať Vám dá nahlédnout do spisu před jeho předáním na soud.V mém případě jsem se nestačila divit,co má příbuzná za lži i dokázala v honbě za penězií psát o mně k soudu.Ještě dnes musím řešit u soudu její podvody,které způsobila na našem společném majetku,který jsem u soudu odmítla, aby mně můj podíl vyplatila.

S pozdravem Helén

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.