Ukončený prac. poměr - neschopenka

Od: Datum: 27.03.13 23:29 odpovědí: 6 změna: 28.03.13 20:21

Dobrý den rád bych se zeptal, k 31.3.2013 mám ukončen pracovní poměr a 18.4.2013 mám nastoupit na operaci. Když si vezmu neschopenku od 3.4.2013 bude mi neschopenku platit bývalí zaměstnavatel? Nebo si mám neschopenku vzít už od 29.3.2013 díky za odpovědi


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 27.03.13 23:58
avatar

Dobrý den. Po skončení pracovního poměru během prvních sedmi kalendářních dní trvá tzv. ochranná lhůta. Slouží k tomu, aby zaměstnanec, který ve lhůtě těchto 7 dní onemocní, měl nárok na nemocenské dávky od 22. kalendářního dne nemoci (vyplácí OSSZ). Náhradu za prvních 21 kalendářních dní nemoci mít nebudete od nikoho.

Potvrzení o pracovní neschopnosti, doručíte bývalému zaměstnavateli. Za prvních 21 dnů nemoci náleží náhrada za plánované směny. Vy již už žádné plánované směny mít nebudete, náhrada Vám tedy nepřísluší.Budete mít nárok až na nemocenské dávky od 22. kalendářního dne od Správy sociálního zabezpečení, bude-li nemoc tak dlouho trvat. Podklady pro výplatu nemocenských dávek na Správu sociálního zabezpečení zasílá bývalý zaměstnavatel. Takže mu odevzdáte podklady ohledně Vaší pracovní neschopnosti. Bude-li nemoc delší než 21 dnů, odevzdáte mu i IV. díl pracovní neschopnosti a taktéž mu budete odevzdávat i tzv. lístky na peníze a ukončení pracovní neschopnosti. I kdybyste si nemocenskou vzal den před skončením pracovního poměru, neproplácel by Vám bývalý zaměstnavatel taktéž nic. První tři dny zaměstnavatel nehradí a pak již nebudete jeho zaměstnavatelem, náhrada mzdy by Vám stejně od něho nenáležela. Opět až od 22. kal. dne by Vám nemocenskou hradila OSSZ.

doplněno 28.03.13 00:06:

opr. mělo být - již nebudete jeho zaměstnancem.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: laybor*
Datum: 28.03.13 00:05

Když půjdete na neschopenku 29.3. tak by výpověd nemusela platit.

Nemoc může oddálit skončení pracovního poměru. Určité výpovědní důvody během vaší pracovní neschopnosti proti vám nesmí být uplatněny. Například nadbytečnost, zdravotní a jiné důvody.
Naopak, kdy se zákaz výpovědi neuplatňuje a vy můžete dostat výpověď, i když se nacházíte v pracovní neschopnosti? Jsou to případy, kdy se například ruší zaměstnavatel nebo jeho část, při porušení pracovní kázně aj., které stanoví § 54 zákoníku práce.
Jste-li už tzv. ve výpovědi a teprve následně onemocníte, výpovědní doba se vám prodlužuje. Je pravdou, že zaměstnanci toho někdy využívají a hodí se účelově tzv. marod, aby si prodloužili jistotu trvání pracovního poměru.
Jestliže zaměstnanec po doručení výpovědi od zaměstnavatele onemocní a bude uznán dočasně práce neschopným, čímž se ocitne v tzv. ochranné době, je rozhodující, zda:



  • bude poslední den výpovědní doby tato pracovní neschopnost trvat, nebo


  • pracovní neschopnost skončí v průběhu výpovědní doby.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: flip
Datum: 28.03.13 07:19

Výpovědní doba podle všeho již běží..

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.03.13 12:31
avatar

Jakým způsobem končí pracovní poměr? Dal Vám zaměstnavatel výpověď, daljste výpověď Vy nebo jde o dohodu o rozvázání pracovního poměru?

Pokud jste dostal výpověď od zaměstnavatele, zastaví se v případě nemoci 31. března běh výpovědní doby a pracovní poměr skončí až odpracováním zbytku výpovědní doby po skončení nemoci.

V takovém případě byste měl nárok na náhradu mzdy od zaměstnavatele (za pracovní směny do 21. dne nemoci) i na nemocenské (od 22. dne nemoci).

___ Pokud jste dal výpověď Vy nebo v případě dohody skončí pracovní poměr bez ohledu na nemoc. V takovém případě byste měl nárok až na nemocenské od 22. dne nemoci.

doplněno 28.03.13 12:32:

Oprava: ..., dal jste ...

doplněno 28.03.13 12:45:

Zapomněla jsem zmínit pracovní poměr na dobu určitou: V tom případě by bylo stejné jako u výpovědi ze strany zaměstnance nebo u dohody - vznikl by nárok až na nemocenské (od 22. dne nemoci).

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mates07
Datum: 28.03.13 17:56

Takže když je pracovní poměr ukončen dohodou nedostanu nic když půjdu marodit 29.3.2013. A při přihlášení na úřad práce od 1.4. Když půjdu marodit tak mě budou vyplácet dávky nebo ne. Jak je to nejlepší udělat když pracovní poměr je ukončen dohodou k 31.3. A 18.4. Nastupují na operaci kolene a neschopnost bude trvat cca 3 měsíce. Díky za odpověď.

Od: ron*
Datum: 28.03.13 20:21

Dobrý den.

Do pracovní neschopnosti musíte nastoupit do 7 kalendářních dní po skončení pracovního poměru. Nemocenské dávky budete dostávat až od 22. kalendářního dne pracovní neschopnosti od Správy sociálního zabezpečení. Náhradu za prvních 21 dní nemoci nedostanete. Tato náhrada náleží za ušlé plánované směny (první tři směny se neplatí). Nastoupíte-li do pracovní neschopnosti ihned nebo nejpozději 1.4., nebudete se muset po skončení pracovního poměru ihned evidovat na Úřadu práce, ale zaevidujete se až po skončení neschopenky. Všechny doklady o pracovní neschopnosti budete odevzdávat bývalému zaměstnavateli, který je s povinnou přílohou postoupí Správě sociálního zabezpečení. Zajděte si (zatelefonujte) do Vaší zdravotní pojišťovny, nahlaste skončení pracovního poměru a nemoc v ochranné lhůtě. Stejně tak později nahlásíte zdravotní pojišťovně ukončení pracovní neschopnosti a počátek evdence na ÚP.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.