Dotazy ohledně celiakie

Od: Datum: 27.03.13 19:28 odpovědí: 2 změna: 27.03.13 20:04

Dobrý den,naše dcera má diagnostikovanou celiakii,neměla žádné potíže,zjistili jsme to jem z krve.Nejprve jsme si mysleli,že dieta nebude nic hrozného(omáčky skoro nevaříme,uzeniny kupujeme kvalitní pro všechny,je to jen těstoviny a pečivo),jenomže se ukázalo,že na spoustě potravin,co máme v ledničce,je napsáno,že mohou obsahovat stopy lepku.jednak se dceři těžce nese,že nesmí čokoládu,sušenky a cereálie jen ty lupínky lehoulince oslazené medem nebo jem musli a nejsem si jista,jestli dietu ve škole svědomitě dodržuje(asi si něco dala,nabídkám dobrot neodolá) a druhá věc je,že se cítí mezi spolužáky méněcenná,stydí se obědvat v jídelně mezi kamarády atd.

Mám několik dotazů:1.lze dietu nasadit až později,až bude dcerka rozumnější nebo až v případě potíží,nebo je to nutno hned,popř.jak jí tuto skutečnost,že nesmí skoro nic dobrého,vysvětlit?

2.jak zaručit,aby ve škole dietu poctivě držela?Vystrašit ji,nebo jak vysvětlit?

3.máme nechat vyšetřit i ostatní členy rodiny?Máme docela trauma,jak by i druhé dítě zvládlo odběry.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: laybor*
Datum: 27.03.13 19:42

Ohledně celiakie vygooglite mnoho rad, kuchařky i to žeje celiakie dědičná (tudíž to má po Vás) , k té školní jídelné bude lepší ji to vysvětlit , a pro Vás bude dobré si přečíst pár stránek o celiakii.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.03.13 20:04
avatar

Dobrý den, dietu by měla přísně dodržovat, stačí sebemenší porušení a střevo se opět poškozuje. Pokud neměla potíže, nebyla tedy v akutním stavu, což je jen dobře a měla by dietu dodržovat, jinak se dlouhodobým poškozováním střeva může do akutního stavu dostat a bude mít průjmy, bolesti břicha, bude hubnout a špatně se vyvíjet. Ze začátku bude těžké vzdávat se oblíbených jídel, ale zvykne si, jsou již plnohodnotné náhražky, v domácí pekárně je chleba z bezlepkové směsi výborný. Pokud pekárnu nemáte, doporučuji zakoupit, vše vyjde levněji a je to chutnější. Časem by měli lékaři krátkodobě povolit plnou stravu, zhruba na šest týdnů a pak udělat nové testy, někdy může celiakie zmizet, třeba v pubertě, pak se uvidí, zdali bude mít dietu na celý život nebo dočasně. Jinak zbytečně strašit nemá cenu, spíše ji rozumně a jemně vysvětlit, že by pak mohla mít potíže a bolesti, ale stejně ji asi nedonutíte vše správně dodržovat, ono to většinou člověka donutí až když má potíže a bolesti břicha. JInak si myslím, že je zbytečné vyšetřovat ostatní členy rodiny, pokud nemají potíže.

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.