Zanikla smlouva úmrtím?

Od: Datum: 26.03.13 14:00 odpovědí: 7 změna: 27.03.13 08:30
avatar

Dobrý den, rodiče mého manžela vlastnili zemědělskou půdu, nebylo toho moc, asi 3,5 ha.

Tchán byl vždycky takový neústupný, paličatý, nedokázal se s nikým poradit, o všem si rozhodoval sám, i když občas udělal hloupost. Tchyně to věděla a nechala ho být. A tak když mu bylo 80 let, pronajal tyto pozemky prvnímu zájemci, který přišel, aniž by se s kýmkoliv poradil. Nebylo to moc výhodné, nájemce sice pravidelně platí, ale velice málo, už 10 let se nájemné nezvedlo ani o korunu. Navíc ten pronájem uzavřeli na 15 let - až do roku 2018. No a za 3 roky po tomto kroku si tchán klidně umřel.

V současnosti vlastní pozemky můj manžel. I když ho už oslovilo několik zájemců o pronájem či prodej a nabízeli lepší podmínky, než jsou stávající, ještě 5 let bude platit ta tchánova tehdejší smlouva.

Zajímalo by mě, zda může být smlouva ukončena jeho úmrtím? /umřel ale už v roce 2006/. Chtěli bychom pozemky pronajmout jinému zájemci, ale pořád na nich vázne ten 15 letý pronájem.

Předem děkuji za rady. *placni* Jaga.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 26.03.13 14:20

ja myslim, ze smlouva zanika umrtim jedne ze smluvnich stran. Snad se nemylim.

Pozor, dluhy se myslim dedi (kdyby neco).

: https://www.google.sk/search?q=site%3Acz+umrti+smlouva+platnost ,

+ http://www.tretivek.cz/201112/zeptejte-se-18/

Ohodnoceno: 0x
 
Od: moula*
Datum: 26.03.13 14:31

Smlouva úmrtím nezaniká, ale platí dál do uvedeného termínu. Lze ji změnit nebo ukončit jedině dohodou!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.03.13 14:35
avatar

Dědicem a tedy pronajímatelem pozemku je váš manžel. Nový pronajímatel může takovou "zděděnou" nájemní smlouvu vypovědět jen v případě, že předmětem je věc movitá. Je-li pronajímanou věcí nemovitost (což je váš případ), může nájemní smlouvu vypovědět (z důvodu změny pronajímatele pouze nájemce, nikoli pronajímatel. Nájem pozemku však lze skončit - jako u každé smlouvy - dohodou mezi oběma stranami.

Ohodnoceno: 4x
 
Datum: 26.03.13 14:46
avatar

Dobrý den. V případě, že nájem pozemků byl sjednán na dobu určitou a nájemník plní řádně podmínky smlouvy, pak smlouva trvá a skončí až uplynutím této doby. Smrt pronajímatele není důvod k tomu, aby smlouva zanikla. . Nájemní smlouva přechází na právní nástupce pronajímatele (dědice). Takže buď vydržet ještě 5 let, nebo navrhnout druhé straně změnu podmínek smlouvy a dohodnout se na nich s druhou stranou, popřípadě na ukončení nájmu. Dohoda je vždycky lepší, než jakékoliv spory...

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 27.03.13 07:01
avatar

Děkuji všem, nejsme nijak konfliktotvorní a nebudeme to hrotit. Prostě asi ještě těch 5 let počkáme. Když už máme 10 za sebou. Jen mě pořád zlobí ta paličatost a neústupnost tchána. Ale co - o mrtvých jen v dobrém.

Jen mě zajímalo, zda by smlouva nešla ukončit právě v důsledku toho úmrtí jedné ze stran. A když ne, nedá se nic dělat.

Přeji všem hezké svátky a konečně už trochu toho teplíčka! *slunce*Jaga.

Datum: 27.03.13 08:30
avatar
Ja bych zasel za advokátem, on by mohl poradit, znají všelijaké kličky a mezery v zákonech. Vemte si treba smlouvu s kabelovkou nebo kýmkoliv jiným - zdrazuji pořad a nikoho se na nic neptají. Smlouvu by pak bylo treba možné zachovat, ale s navýšením alespoň o inflaci. Cena peněz letí dole, věřím, ze by vám právník poradil víc.
Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.