1xČást výplaty bokem-jaký postih?

Od: Datum: 26.03.13 13:51 odpovědí: 4 změna: 27.03.13 21:00

Dobrý den.Mám problém z bývalého zaměstnání,tak bych potřeboval jestli byste mi někdo neporadil.

Pracoval jsem za zhruba 14 500 Kč čistého,které když jsem potřeboval,tak mi zaměstnavatel potvrdil na potvrzení příjmu pro banku na žádost o úvěr a to hned několikrát.Nyní jsem v platební neschopnosti a potřebuji potvrzení o příjmu za 3 roky zpětně,a vyplulo na povrch,že mě zaměstnavatel přiznával jen minimální mzdu a zbytek vyplácel načerno a zdělil mi,že mi potvrdí jen onen základ za který jsem pracoval oficiálně.Nedostával jsem výplatní pásku,ani nemarodil,tak jsem neměl možnost si toto nějak ověřit a ani mne to z jediného důvodu nenapadlo.Nerozešli jsme se zrovna v dobrém,tak mám asi na problém zaděláno... Mluvil jsem i s jedním zaměstnancem,co tam stále ještě pracuje a dělají mu to stejně,jen dostává výplatní pásku a má vše schováno doma,i lístky,z kterých mu účetní onu černou mzdu vypočítává a v případě potřeby je ochotný mi to u soudu nebo jinde potvrdit že to tak skutečně je,jen se bojí postihu když o tom všem věděl.Svědky bych měl celkem dva,+bývalou manželku zaměstnavatele... Zajímalo by mě,co mi v tomto případě hrozí u bank nebo státu za postih a co hrozí zaměstnavateli v případě že se nijak nedohodnem a bude se to řešit soudně.Díky moc za odpovědi


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 26.03.13 15:22
avatar

Za práci na černo hrozí podle současné legislativy postih zaměstnavateli i Vám. Pokud však můžete (např. svědecky) prokázat, že jste o podvodu zaměstnavatele nevěděl, nic Vám nehrozí. Ze strany bank by Vám podle mne nemělo hrozit nic (šlo o podvod zaměstnavatele, nikoliv Váš).

Otázkou však je (na to se Vás budou ptát), proč jste netrval na výplatních páskách, a jaké příjmy jste po skončení každého kalendářního roku zaměstnavateli podepisoval (ELDP).

___ Zaměstnavatel je povinen mzdu vyúčtovat, musí Vám na Vaši žádost předložit veškeré podklady, na jejichž základě Vám byla mzda vypočtena a umožnit si z nich na náklady zaměstnavatele pořídit kopie.

Vyzvěte (nežádat!) jej písemně k vystavení všech výplatních pásek za celou dobu zaměstnání, můžete mu pohrozit státní inspekcí. Zašlete doporučeným dopisem s dodejkou.

Pokud ve výplatních páskách narazíte na nesrovnalosti, vyzvěte zaměstnavatele k nápravě (doúčtování a doplacení daní, zdravotního i sociálního pojištění). Samozřejmě opět doporučeným dopisem s dodejkou.

___ Poznámka: Zaměstnavatel je povinen za práci vyplácet zaručenou minimální mzdu odpovídající skupině prací, do níž byla Vaše práce zařazena. Minimální mzda (8.000 Kč měsíčně bez příplatků za přesčasy, víkendy, ...) náleží pouze za nejjednodušší (zpravidla nekvalikované) práce.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.03.13 15:38
avatar
Teoreticky je ve velkým pruseru firma protože když je práskneš na berňáku tak dostanou přes prsty za krácení daně. Prakticky ti ale vyhrožování berňákem moc nepomůže protože i tobě hrozí že ti berňák dopočítá daně z těch peněz které jsi dostal bokem a tím pádem jsi z nich určitě neplatil aní daně z přijmu aní zdravotní a sociální. Takže ti spíš než jít do nějakých sporů doporučuju začít chodit do kostela a modlit se aby to neprasklo.
Každý rok jsi podepisoval daňové prohlášení kde jsi musel vidět roční výdělek takže ti teď žádné výmluvy žes to nečetl určitě nepomůžou.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.03.13 20:51
specificke zamestnavani pracovniku v ceske republice privatnimi firmami, kdy jsou v pracovnich smlouvach uvedeny stinove mzdy /z kterych se plati dan, socialni a zdravotni pojisteni/a tyto smlouvy doplnuji jine, kde se poskytuje doplatek do skutecne mzdy. z te se dane a odvody neplati.je to obecnym jevem a ma podporu ve vlade, ktera je u moci a je kmotrem tohoto takypodnikani,se kterym se ve vyspelych zemich nesetkate. nejlepe udelate, kdyz si to nechate pro sebe, protoze v pripade sporu se zamestnavatelem budete mit proti sobe justicni mafii, ktera prostrednictvim statu dela takovym "podnikatelum" advokata.vy prijdete o praci, budete exemplarne potrestan a vas zamestnavatel obdrzi 28.rijna vyznamenani za prinos modremu podnikani...
Ohodnoceno: 0x
 
Od: artik*
Datum: 27.03.13 21:00

tak hlavně to je úvěrovej podvod

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.