Peníze v mateřství

Od: Datum: 24.03.13 18:26 odpovědí: 1 změna: 24.03.13 19:54

Dobrý den. Chci se zeptat : synova přítelkyně je pravděpodobně těhotná.Nikdy neepracovala,je na pracovním úřadě.Bude pobírat nějakou mateřskou,v jaké výši a jak dlouho.Děkuji za radu.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 24.03.13 19:54
avatar

Peněžitá pomoc v mateřství je dávkou nemocenského pojištění a nárok na ni mají pouze ti, kdo byli nemocensky pojištěni po dobu minimálně 270 kalendářních dnů v posledních 2 letech.

Nemocensky pojištěni jsou povinně zaměstnanci, dobrovolně se mohou pojistit OSVČ. Za uchazeče o zaměstnání hradí stát pouze zdravotní pojištění.

Nárok na PPM by matka měla i v případě, že by nárok na PPM vznikl v dpbě 270 kalendářních dnů od úspěšného zakončení studia.

Pokud přítelkyně Vašeho syna nesplní podmínky pro přiznání PPM, bude mít od porodu do 4 let věku dítěte nárok na rodičovský příspěvek (RP, sociální dávka) bez možnosti změny varianty.

Do konce 9. měsíce věku dítěte půjde o 7.600 Kč měsíčně, potom až do 4 let o 3.800 Kč měsíčně. Jestli je nemocensky pojištěn (a splní podmínky) otec dítěte, bude možné změnit variantu RP.

doplněno 24.03.13 20:15:

Pokud by příjmy v domácnosti byly za čtvrtletí předcházející porodu nižší než 2,4 násobek životního minima, mohl by u prvního živě narozeného dítěte vzniknout nárok na porodné. Pro posouzení nároku na porodné započte i nenarozené dítě.

Porodné činí 13.000 Kč a nárok na ně by vznikl, pokud by rodina (otec, matka + dítě) měla v předcházejícím čtvrtletí příjmy do 18.503 Kč měsíčně včetně.

___ Odkazy:

Životní minimum

Porodné

Podmínky nároku na PPM (zákon o nemocenském pojištění)

Rodičovský příspěvek

Ohodnoceno: 3x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.