Rozdělání ohně na své zahradě - zákon

Od: Datum: 24.03.13 11:21 odpovědí: 16 změna: 15.08.16 18:35

Dobrý den, jak je to s rozděláváním ohňů na vlastní zahradě? Slyšel jsem něco, že by snad mohla hrozit i pokuta ...

Co když někdo si opáká buřty a někdo pálí listí a zimní " bordel " ze zahrady? Hrozí za něco kárné řízení?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 24.03.13 11:41
avatar

Dobrý den. Pokud v obci neplatí vyhláška o omezení rozdělávání ohňů pak by Vám nic brání v jeho rozdělání. Jako občan máte ale povinnost podle zákona o požární ochraně počínat si tak, aby nedošlo ke vzniku požáru. Pokud se tedy domníváte, že oheň, který uděláte na svém pozemku nezpůsobí požár, pak jej rozdělat klidně můžete. Ale je třeba si uvědomit, že v případě vzniku požáru a způsobení škody, budete odpovídat a hradit vzniklou škodu. Ohniště musíte mít tedy dobře zabezpečené.

Další základní bezpečnostní pravidla při rozdělání ohně na volném prostoru jsou popsány např. zde:

http://www.sdhfrydlantno.estr…m/pozor-na-paleni-odpadu.html

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.03.13 11:42
avatar

Tak je rozdil delat si ohen pro opekani parku, nebo grilovani kurete a nebo palit hromadu listi, nebo lakovanych desek.

Samozrejmne, pri paleni listi, obzvlast treba orechu vznika stiplavy kour a ten muze hodne obtezovat okoli. A podle vyhlasky obtezovat okoli se nesmi. Dokonce jsou v tomto state urcite obce, kde je naprikald palani listi zakazano. Je potreba hledat na prislusnem urade.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.03.13 11:43

Vypalování bordelu většinou upravují různé místní vyhlášky obcí a měst. Např. že se nesmí vypalovat o víkendu apod. Mělo by to být také nahlášené na úřadě, popř. u hasičů, alespoň telefonicky. Takže ano, pokuta za to hrozí. Ale myslím si, že pokud si budete opékat buřty a nebude zakouřená půlka ulice a nebude to nikoho obtěžovat, tak Vás za to nikdo pokutovat nebude. Přestupky proti požární ochraně jsou vyjmenované v zákoně o požární ochraně, bohužel teď nevím číslo zákona, paragraf je to někde mezi 70-80 (tuším, že 72 nebo 78).

doplněno 24.03.13 12:11:

olaf71 samozřejmě jsem tím myslel větve, listí apod. a ne odpad. *pivo*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: olaf71*
Datum: 24.03.13 11:49

myslím si, že neexistuje žádná vyhláška, která dovoluje pálit bordel.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.03.13 12:07
avatar

Dokonce pálení větví na své zahradě podléhá ohlášení hasičům.Samozřejmě hlavně větší množství.Pár klacků spálíte za deset minut.Ale znám případ,kdy se na Zahrádkách nesnášeli dva sousedé a když jeden zapálil hromadu větví,druhý zavolal hasiče.Pak se soudili o to,kdo ten výjezd zaplatí.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.03.13 12:13

Kdo? No přeci Vy, já a další ostatní blbci, kteří chodíme do práce. *zed* Soudit se mohli max. o to, kdo zaplatí tu pokutu, kdy soudní výlohy byly na 1.000.000 % vyšší, než udělená pokuta. Např. paní si vařila na kamnech med a šla k doktorovi. Vyrazilo se okno, vypnul sporák, zakouřené tři patra paneláku. A paní dostala 500,-Kč pokutu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 24.03.13 12:21

Zakázat nám může něco jen zákon. O odbtěžování kouřem a pod. (každý je povinen počínat si ..) např. OZ., hygiena.. Kárné řízení? Správní, trestní, přestupkové.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.03.13 14:40
avatar

Mám za to,že toto s řeší nějaký zákon a ne místní vyhláška a je minimálně nahlašovací povinnost na hasiče (mělo by se i pkd si uděláte jen na opékání buřtů,ale kdo to tak dělá?! a pkd se dělá velký ohen-např.pálení čerodejnic-tak musí být přímo povolení!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.03.13 14:49
avatar

spekacek je v poradku, paleni listi vam musi povolit hasici :) jinak vas uda soused, ktery susi pradlo a jste nahrany

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 25.03.13 00:15
avatar

Ano, s požehnáním hasičů můžete klidně vyudit půlku obce.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.03.13 09:25
avatar

Na chalupě je vyhláška, že pálit třeba listí se může jen ve středu a v sobotu dopoledne a ten co pálí se má zeptat sousedů zda zrovna na dvoře nesuší prádlo, funguje to bez problémů.

doplněno 25.03.13 11:07:


Pálení listí je obecně velký problém. Podle serveruPožáry.cz je nutné rozdělit pojmy pálení a vypalování. Vypalování porostů je zákonem č. 133/1985 Sb. o požární ochraně zakázáno a porušení zákazu je možno trestat u fyzických osob až do výše 25 000 Kč, u právnických osob postihem do 500 000 Kč. Na rozdíl od vypalování porostů není pálení shrabané trávy, listí či klestu zákonem výslovně zakázáno. I na tuto činnost platí však určitá pravidla a omezení.

Zákon jasně stanovuje podmínky pro pálení, které provádí podnikající fyzické a právnické osoby. Je to zejména povinnost ohlašovat každé pálení na územně příslušné operační středisko Hasičského záchranného sboru. Při ohlašování pálení je nutno uvést následující informace: datum a místo pálení, osoba, která je za pálení odpovědná, kontakt a dobu po kterou bude pálení probíhat.

Zdroj: http://hobby.idnes.cz/paleni-…0302_152336_hobby-zahrada_bma

Ohodnoceno: 0x
 
Od: zabu
Datum: 25.03.13 19:15

Je to obec od obce. Někde se nesmí skoro nic. A někde v centru města hoří kabely a shoří na ohništi i to co nehoří, a policajtům i městským je to úplně jedno. Prý to pálili na vlastním pozemku, a tam si prý mohou dělat co chtějí. Ti co pálili bohužel nesmím označit celým jménem etnika, tak jen přezdívka: hnědočeši. Ti můžou všechno, jak je vidět. Takže pro tazatele: až budete pálit, natřete se do tmava a je to.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 25.03.13 19:27
avatar

Sám jsem nedisciplinovaný uživatel zahrádky.Na podzim shromáždím ostříhané větve a spálím je na ohníčku.Ideální je štěpkování,štěpka se využije k mulčování.Problém je v tom,že vyhrabané listí a tráva patří do kompostu.Je to hřích pálit.Při jedné debatě jsem měl konflikt s jedním úředníkem,kde si někdo na ohníček stěžoval.Snažil se mě přesvědčit,že zplodiny z ohníčku ničí životní prostředí a zhoršuje tím skleníkový efekt.A že to vše patří do zavážky.Zeptal jsem se ho,jestli ví,že při tlení organických hmot v zavážkách vzniká metan a jeho index skleníkového vlivu v ovzduší je zhruba 10x vyšší,jako u oxidu uhličitého.Pak mlčky odešel.

JABRAKA

Ohodnoceno: 1x
 
Od: daniell*
Datum: 25.03.13 19:49

pokud nebudete dělat oheň jako při pádu letadla tak nebude problém malý ohníček na opečení buřtu bude v pohodě , když grilujete tak to taky přece nikde neohlašujete. ;)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ladaadal*
Datum: 25.03.13 19:57

Taky běžně udělám hromadu a po sledování větru, počasí a sousedovic šňůr na prádlo příhodně zapálím. To samé sousedé. Zatím s tím nebyl žádný problém, děláme to tak už asi odjakživa.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vt
Datum: 15.08.16 18:35

http://www.tzb-info.cz/pravni…201-2012-sb-o-ochrane-ovzdusi

ČÁST PÁTÁ

...

§ 23 Přestupky (1) Fyzická osoba se dopustí přestupku tím, že a) v rozporu s § 16 odst. 4 spálí v otevřeném ohništi jiné materiály než suché rostlinné materiály neznečištěné chemickými látkami, ...

(2) Za přestupek lze uložit pokutu do 50 000 Kč, jde-li o přestupek podle odstavce 1 písm. a)

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.