Dane - duben

Od: odpovědí: 29 změna:

Zdravím mam dotaz 8 mesicu pracuji, predtim sem chodila na stredni a ted v dubnove vyplate se vyplaceli dane, jak mam vypocitat kolik bych mela dostat? Dekuju

29 odpovědí na otázku

 

 


0x
avatar ringo

Pokud jste zaměstnanec, tak vám to dělá zaměstnavatel. Pokud podnikáte, zaplaťte si daňovou poradkyni.


Takze ja si to sama spocitat nijak nemuzu jo? :)

No můžete ale musíte to umět. To není jako naškrabat brambory. Jak je na auto řidičák, tak jsou na daně poradci.

 


0x

Myslím, že daně se hradí někomu, ne pracovníkovi, vy daň z příjmu "státu". Možná máte na mysli roční zúčtování záloh, prohlášení k dani. Postup dle zákona, nebo si to nechat vysvětlit od účetní. Takže jde o možný přeplatek na dani. Jde tady i o to, co se odečítá, ale o tom vás měli poučit aby bylo předloženo (odečitatelné položky). Ovšem režim záloh je nevýhodný.

doplněno 10.04.13 11:58:

Karolíno kazdy rikal kolik to bude tisic
nebuďte naivní To nejsou dobírky v JéZéDé. To by musel zaměstnavatel špatně nastavit zálohy, nebo přeplácet. Je povinen vás zaměstnavatel upozornit, abyste dodala na co možno uplatnit slevu na dani?

 


0x

Pochopil jsem správně, že v roce 2012 jste odpracovala jen několik měsíců?

1. pokud jste bezdětná, nemůžete dostat zpátky víc, než jste odvedla na daních za celý rok. Takže seberte výplatní pásky za minulý rok, sečtěte zálohy na daň a to je maximální částka, kterou můžete dostat zpět.

2. u vás bude velkou roli hrát tzv. sleva na poplatníka. V zaměstnání vám každý měsíc uplatňují slevu 2070Kč. Ale za celý rok máte nárok na slevu 12x2070=24840. Takže spočtěte měsíce, které jste nepracovala, vynásobte částkou 2070 a dostanete teoretickou částku, kterou máte nárok dostat zpět. K té můžete přičíst ještě tzv. slevu na studenta, což je 335Kč za každý měsíc, který jste studovala.

Porovnejte částky vypočtené v obou odstavcích. Měli by vám vracet tu nižší z nich.

Uvedený postup je pouze přibližný, ve skutečnosti se to počítá maličko jinak a můžou tam vstupovat ještě jiné, i když málo pravděpodobné okolnosti. Kdyby se částka, kterou dostanete zpět hodně lišila od výpočtu, stálo by to za dotaz na účtárnu proč.


Jste zlatej! :)
1. Nemuzu najit vyplatnici z 12 mesice, takze to musim pocitat bez ni, na vyplatnici vidim napsanou dan kde na jedny mam 570,-KC a na druhy 390,-Kc a na tech dvou ostatnich napsano 0,-KC a ta pata vyplatnice mi teda chybi. Jestli koukam na dobrou kolonku, zadna zaloha na dan tam napsana neni, jen dan.
2. V roce 2012 jsem NEpracovala 7 mesicu takze X 2070 = 14 490,-KC
Tak a co ted? :D

Tak to zkuste odhadnout podle čisté mzdy, kterou jste dostala na ruku. Porovnáte s předchozí výplatou a když bude zhruba stejná, použijete třeba těch 570Kč. Nebo se zeptejte. Podle údajů co uvádíte, bude vratka daně ve výši odvedených záloh, čili 960Kč + daň za prosinec.


No a dan za tech 7 mesicu co jsem chodila do skoly? :O

 


0x
avatar iz

"Daně se vracely těm, kdo u zaměstnavatele podepsali prohlášení k dani, a kteří zaměstnavatele do 15. února písemně požádali o provedení ročního zúčtování daně.

Jak píší nade mnou, za rok 2012 můžete slevu na poplatníka uplatnit za celý rok, tedy i za měsíce, kdy jste ještě studovala, dále můžete uplatnit slevu za studenta.

Jestli Vám roční zúčtování daně neprovedl zaměstnavatel, nebo jestli jste zaměstnavateli nedoložila potvrzení o předchozím studiu, můžete si sama podat daňové přiznání a v něm slevu/y uplatnit.

Jde-li Vám o kontrolu výpočtu, můžete si v internetu vyplnit interaktivní formulář daňového přiznání. Nebo můžete požádat o vysvětlení výpočtu svou mzdovou účetní.

Máte nárok na vysvětlení výpočtu mzdy a na předložení veškerých podkladů, na jejichž základě Vám byla vypočtena. Z podkladů si můžete nechat na náklady zaměstnavatele zhotovit kopie.

Jestli Vám zaměstnavatel některou slevu neuplatnil, (protože např. neměl včas k dispozici některé potvrzení) můžete to napravit podáním daňového přiznání.

doplněno 10.04.13 11:25:

___ Reakce na KarolinaNova z 10/...:

Tipuji, že i v prosinci byla daň 0 Kč (že Vám daň pokryla sleva na poplatníka).

Požádejte mzdovou účetní o duplikát prosincové výplatní pásky (neměl by být problém Vám ji vytisknout znovu).

Vrátit lze pouze to, co jste zaplatila. Jestli za Vás zaměstnavatel za celý rok odvedl na dani 960 Kč, můžete počítat s vrácením této částky (nikoliv se 14.490 korunami).

___ Kontrolní dotaz: Prohlášení k dani bylo podepsáno i za první dva měsíce?


Ano to sem podepisovala a nikdo po me dolozeni o predchozim studiu nechtel, me jde jen o to jak mi kazdy rikal kolik to bude tisic a dostala sem 1300,-Kc :O

*smich* ti rádcové, co vám lakovali ty tisíce zapomněli, že co neodvedu, zpátky nedostanu. Možná si mysleli, že berete nějakou manažerskou výplatu ;)


No a tech 7 mesicu co jsem chodila do skoly to jako nic? :O No podepisovala jsem dane za rok 2012 :)

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2020 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]