Nejste přihlášen/a.
Dobrý den, nedávno zemřela babička a již dorazil dopis, předvolání k předběžnému šetření ohledně dědictví po babičce od soudní komisařky. Babička nic po sobě nezanechala. Z tohoto důvodu se chci zeptat, zda jsme povinni se tohoto řízení účastnit. Sousedka nám totiž říkala, že její rodiče také nic nezanechaly a platila 1000Kč, přičemž reálně z žádného dědictví. Chci se zeptat, podle jakého zákona a kdo je povinen se tohoto řízení účastnit. Předvolávací dopis, který jsme obdrželi obsahuje několik vykřičníků ale nikde není uvedeno o jaké zákony se jejich požadavky směrem k nám opírají, děkuji za Vaši reakci.
Vzdejte se dědictví a máte klid, mělo by stačit i písemně, nebo se dostavte a učiňtě ústně a máte klid.
moje zkušenost je taková : při úmrtí je potřeba udělat "inventuru" mj. i ve vztahu k dodavatelům např. energií (zálohy, doplatky), ČSSZ (důchod, jeho poměrná část k vrácení). Bank.účty (blokace,převod, zrušení), půjčky, obeslání registru dlužníků, vyhledání dědiců apod. Za to se něco platit musí i když hmatatelné dědictví nebude. Srovnáte-li to s činností exekutorů a advokátů při vymáhání třeba černých jízd, tak to jsou notáři ještě chudáci. .
Dobrý den. Viz.:
Notář je v řízení o dědictví v postavení soudu, každý je tedy povinen poskytnout mu veškerou nutnou součinnost, např. dostavit se na předvolání, odpovědět na dotazy, předložit požadované listiny, při jednání se chovat důstojně k notáři i k ostatním účastníkům řízení apod., přičemž při nesplnění těchto povinností může notář k jejich vynucení nařídit předvedení Policií ČR nebo uložit pořádkovou pokutu až do výše 50.000,00 Kč.
Další info zde: notar-houdek.cz/...
doplněno 21.03.13 15:25:No jo...Notáři také musí být z něčeho živi a nepracují zadarmo...
To je hezké ale pokud babička nic nezanechala, tak to vypadá, že si jen zaplatíme patrně těch 1000kč za nic. To mně připomíná zlaté dobré časy z knih - za císaře pána a jeho rodinu.
Tak ono jde spise o to, ze tam neni "konkurence", ceny jsou "stanoveny" a to jeste k tomu myslim procentualne z dedictvi, pokud neco v dedictvi notar "pokazi", tak za to nenese az zas tak velkou zodpovednost, tudiz mate jako notar vyrizujici dedictvi o prijem postarano "bez starosti" a mate to posvecene statem.
Konkurence je jedna věc ale já bych to viděl tak, že by notář měl přijít na řadu až v okamžiku, kdy a) REÁLNĚ pozůstavší vznesou nějaké nároky, závěť takové ty klasické papírky o kterých se dozvíte až poté... nebo když zesnulá ještě za života nějakého notáře určí k výkonu své vůle...Ale co je tohle? Nějaký úřední šiml se ozve a já mu mám za něco platit? Proč? Já po něm přece nic nechci a pokud to chce stát, tak ať si to zaplatí.
Ja s tim take nesouhlasim. Na jednu stranu by melo byt neco stanoveno statem, protoze se jedna o nekoho, kdo uz sam nemuze nic rozhodnout a urcit co a jak, napr. najit a zjistit dedice, zjisti/sepsat majetek atd. ale tak nejak s mirou. Zjistil bych tady nejake podrobnosti co a jak a co je opravdu z me strany nezbytne nutne a kolik nezbytne stoji a pak bych mu zavoval a se vsi zdvorilosti se ho zeptal, co a jak a jak se tomu a cemu da vyhnout nebo to udelat s co nejmensim usili a cenou a co jsou me nezbytne a nutne povinnosti atd. Vetsinou jsou me zkusenosti, takove, ze urednici jsou velmi asertivni a chteji delat veci tak, aby meli co nejmene prace a tak ukoluji vpodstate sve klienty nebo po nich chteji nesmysli a klienti makaji a zjistuji za ne. Tomu bych se snazil vyhnout, je to jeho prace, on je odbornik a je placeny, tak at se stara. Bohuzel, aby s clovekem nebylo "vyjabavano" musi se v danem oboru stat "odbornikem" take.
Notář musel u bank, na katastru a nevím kde ještě, zjistit, zda babička něco přece jen neměla, také pokud si platila energie nebo třeba měla v pronájmu satelit jde toto (přeplatky i nedoplatky) do dědického řízení. Notář musí dědictví uzavřít i když babička nic neměla. Jde o předběžné řízení a pokud už v něm není nic tak je to uzavřeno okamžitě nejsem si jistá zda se vůbec něco platí a i kdyby tak ten poplatek jistě unesete.
doplněno 21.03.13 16:31:. Pokud notář zastaví dědické řízení z důvodu, že majetek v dědictví je jen nepatrné hodnoty, pak odměna notáře činí 400,- Kč a tuto odměnu platí notáři soud. (cit).
Nejde o unesení částky ale o princip. Sousedé platili i když nic příbuzná neměla, tady se píše platí soud. Otázkou je, zda se neobjeví k úhradě přeci jen nějaký "paušální" poplatek. Tak to tedy vážně nevím. Uvidíme..Díky za reakce.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.