Dědické řízení, poplatky, zákony

Od: Datum: 21.03.13 14:26 odpovědí: 13 změna: 21.03.13 17:17

Dobrý den, nedávno zemřela babička a již dorazil dopis, předvolání k předběžnému šetření ohledně dědictví po babičce od soudní komisařky. Babička nic po sobě nezanechala. Z tohoto důvodu se chci zeptat, zda jsme povinni se tohoto řízení účastnit. Sousedka nám totiž říkala, že její rodiče také nic nezanechaly a platila 1000Kč, přičemž reálně z žádného dědictví. Chci se zeptat, podle jakého zákona a kdo je povinen se tohoto řízení účastnit. Předvolávací dopis, který jsme obdrželi obsahuje několik vykřičníků ale nikde není uvedeno o jaké zákony se jejich požadavky směrem k nám opírají, děkuji za Vaši reakci.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 21.03.13 14:31
avatar

Vzdejte se dědictví a máte klid, mělo by stačit i písemně, nebo se dostavte a učiňtě ústně a máte klid.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.03.13 17:17

moje zkušenost je taková : při úmrtí je potřeba udělat "inventuru" mj. i ve vztahu k dodavatelům např. energií (zálohy, doplatky), ČSSZ (důchod, jeho poměrná část k vrácení). Bank.účty (blokace,převod, zrušení), půjčky, obeslání registru dlužníků, vyhledání dědiců apod. Za to se něco platit musí i když hmatatelné dědictví nebude. Srovnáte-li to s činností exekutorů a advokátů při vymáhání třeba černých jízd, tak to jsou notáři ještě chudáci. .

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.03.13 14:35
avatar

Dědictví vyřizuje notář, a pokud Vás obeslal, musíte se dostavit. I když po babičce nic nezůstalo, stejně budete muset zaplatit odměnu notáři. Ta se vypočítává z hodnoty dědictví, takže pokud po babičce nic nedědíte, notářská odměna bude minimální.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.03.13 14:53
avatar

Dobrý den. Viz.:

Notář je v řízení o dědictví v postavení soudu, každý je tedy povinen poskytnout mu veškerou nutnou součinnost, např. dostavit se na předvolání, odpovědět na dotazy, předložit požadované listiny, při jednání se chovat důstojně k notáři i k ostatním účastníkům řízení apod., přičemž při nesplnění těchto povinností může notář k jejich vynucení nařídit předvedení Policií ČR nebo uložit pořádkovou pokutu až do výše 50.000,00 Kč.

Další info zde:http://www.notar-houdek.cz/dedictvi1.htm

doplněno 21.03.13 15:25:

No jo...Notáři také musí být z něčeho živi a nepracují zadarmo...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: petomio
Datum: 21.03.13 15:08

To je hezké ale pokud babička nic nezanechala, tak to vypadá, že si jen zaplatíme patrně těch 1000kč za nic. To mně připomíná zlaté dobré časy z knih - za císaře pána a jeho rodinu.

Od: kohoutm2*
Datum: 21.03.13 15:42

Tak ono jde spise o to, ze tam neni "konkurence", ceny jsou "stanoveny" a to jeste k tomu myslim procentualne z dedictvi, pokud neco v dedictvi notar "pokazi", tak za to nenese az zas tak velkou zodpovednost, tudiz mate jako notar vyrizujici dedictvi o prijem postarano "bez starosti" a mate to posvecene statem.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: petomio
Datum: 21.03.13 15:57

Konkurence je jedna věc ale já bych to viděl tak, že by notář měl přijít na řadu až v okamžiku, kdy a) REÁLNĚ pozůstavší vznesou nějaké nároky, závěť takové ty klasické papírky o kterých se dozvíte až poté... nebo když zesnulá ještě za života nějakého notáře určí k výkonu své vůle...Ale co je tohle? Nějaký úřední šiml se ozve a já mu mám za něco platit? Proč? Já po něm přece nic nechci a pokud to chce stát, tak ať si to zaplatí.

Od: kohoutm2*
Datum: 21.03.13 16:22

Ja s tim take nesouhlasim. Na jednu stranu by melo byt neco stanoveno statem, protoze se jedna o nekoho, kdo uz sam nemuze nic rozhodnout a urcit co a jak, napr. najit a zjistit dedice, zjisti/sepsat majetek atd. ale tak nejak s mirou. Zjistil bych tady nejake podrobnosti co a jak a co je opravdu z me strany nezbytne nutne a kolik nezbytne stoji a pak bych mu zavoval a se vsi zdvorilosti se ho zeptal, co a jak a jak se tomu a cemu da vyhnout nebo to udelat s co nejmensim usili a cenou a co jsou me nezbytne a nutne povinnosti atd. Vetsinou jsou me zkusenosti, takove, ze urednici jsou velmi asertivni a chteji delat veci tak, aby meli co nejmene prace a tak ukoluji vpodstate sve klienty nebo po nich chteji nesmysli a klienti makaji a zjistuji za ne. Tomu bych se snazil vyhnout, je to jeho prace, on je odbornik a je placeny, tak at se stara. Bohuzel, aby s clovekem nebylo "vyjabavano" musi se v danem oboru stat "odbornikem" take.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: nu*
Datum: 21.03.13 16:35

kapkanaděje, dobrý odkaz, tam v PB se také dědí neexistující auta:-P

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.03.13 16:18
avatar

Notář musel u bank, na katastru a nevím kde ještě, zjistit, zda babička něco přece jen neměla, také pokud si platila energie nebo třeba měla v pronájmu satelit jde toto (přeplatky i nedoplatky) do dědického řízení. Notář musí dědictví uzavřít i když babička nic neměla. Jde o předběžné řízení a pokud už v něm není nic tak je to uzavřeno okamžitě nejsem si jistá zda se vůbec něco platí a i kdyby tak ten poplatek jistě unesete.

doplněno 21.03.13 16:31:

. Pokud notář zastaví dědické řízení z důvodu, že majetek v dědictví je jen nepatrné hodnoty, pak odměna notáře činí 400,- Kč a tuto odměnu platí notáři soud. (cit).

Ohodnoceno: 0x
 
Od: petomio
Datum: 21.03.13 16:49

Nejde o unesení částky ale o princip. Sousedé platili i když nic příbuzná neměla, tady se píše platí soud. Otázkou je, zda se neobjeví k úhradě přeci jen nějaký "paušální" poplatek. Tak to tedy vážně nevím. Uvidíme..Díky za reakce.

Od: kohoutm2*
Datum: 21.03.13 17:01

Pokud je to tak, ze notari muze zaplatit 400,- soud, pak bych si o tom zjistil vice a dotlacil bych notare do tohoto reseni, pokud ho sam nanavrhne. Pokud si chce vydelat, sam to asi nenabidne.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: nu*
Datum: 21.03.13 16:24

možná zdědíte neexistující auto:-P

doplněno 21.03.13 16:35:

jinak notář jedná jménem soudu a ten si může vyžádat cokoliv, a od orgánů či úřadů vykonávajících státní správu bezplatně...vydělá si na lukrativnějších úkonch než vypořádání po nemajetné babičce...

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.