Výživné na dceru, matku se statusem studentka

Od: Datum: 17.03.13 18:30 odpovědí: 24 změna: 18.03.13 08:19

Dobrý den, ráda bych položila doatz. Dceři se narodilo miminko, má status studentka, ale od září nenastoupila do školy, neboť byla na riziku. Ve škole byla omluvena.Jak je to teď dál s výživným? Její otec ji neviděl od rozvodu 12let, posílal minimum , ale na druhou stranu, lepší něco než nic. Můžete mi poradit, jak to teď bude dál? Od příštího měsíce by měla dostávat rodičák, ale to je dle mého názoru hotovost na malého ne na ni. Vyživovací povinnost od jejího přítele se nevztahuje na ní, neboť nejsou oddáni. Ta je dle zákona až na manželku.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 17.03.13 18:58
avatar

Pokud nestuduje tak proč by na ni měl otec platit výživné.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: maminka*
Datum: 17.03.13 20:31

... no protože se dle § 85Vyživovací povinnost rodičů k dětem trvá do té doby, pokud děti nejsou samy schopny se živit. A to momentálně nemůže a studuje s přerušením, neboť při porodu se těžko skládají zkoušky.

Datum: 17.03.13 19:00
avatar

Dobrý den. K Vaší dceři má především povinnost otec jejího dítěte. Ohledně výživného, viz:

Příspěvek na výživu a úhradu některých nákladů neprovdané matce

Otec dítěte, narozeného svobodné matce, musí matce dítěte po dobu dvou let přispívat na její výživu a musí jí poskytnout i příspěvek na náhradu nákladů spojených s těhotenstvím a porodem. Soud může rozhodnout o povinnosti zaplatit tyto náklady i před narozením dítěte, je-li otcovství konkrétního muže pravděpodobné. Příspěvek na výživu neprovdané matky je určen přímo pro matku dítěte. Výživné pro narozené dítě je určováno samostatně v rámci vyživovací povinnosti rodičů.

-

Co se týče rodičovského příspěvku, ten náleží rodiči, který po celý kalendářní měsíc osobně celodenně a řádně pečuje o dítě. Více info zde:

http://portal.mpsv.cz/soc/ssp/obcane/rodicovsky_prisp

doplněno 17.03.13 19:05:

Dítěti jsou určeny přídavky. Přidávám odkaz, který se týká nároku na přídavky na dítě:

http://socialni-davky-2013.eu/pridavky-na-dite-2013/

Ohodnoceno: 2x
 
Od: maminka*
Datum: 17.03.13 22:06

děkuji za odpověď

Datum: 17.03.13 20:37
avatar

Vyživovací povinnost má k dítěti i k matce svého dítěte dceřin přítel bez ohledu na to, jestli jsou oddáni, nebo ne.

doplněno 17.03.13 23:46:

Maminko, to je velký omyl.

Přítel Vaší dcery nemá vyživovací povinnost ke své přítelkyni, nýbrž k matce svého dítěte, která za něj není provdána. Protože je Vaše dcera matkou jeho dítěte, má k ní vyživovací povinnost.

doplněno 17.03.13 23:52:

Omlouvám se, vyjádřila jsem se nepřesně, mínila jsem příspěvek na výživu matky dítěte.

Myslím, že se zbytečně obáváte, že by příspěvek měl být směšný. Je jasné, že matka dítěte se v době péče o novoroznece, kojence, batole, ... nemůže živit sama.

Pokud by došlo na soudní řešení situace, soud by k tomu jistě přihlédl.

doplněno 18.03.13 01:09:

Odkazy:

Příspěvek na výživné a na úhradu některých nákladů neprovdané matce (zákon o rodině, § 95)

Výživné pro Vaši dceru (nejsem jista, zda bude nadále považována za nezaopatřené dítě):

Zákon o rodině, § 85

Vzájemná vyživovací povinnost rodičů a dětí

Ohodnoceno: 0x
 
Od: maminka*
Datum: 17.03.13 22:12

... to je právě velký omyl. Vyživovací povinnost má pouze ke svému dítěti, to bez pochyb, ale ne k přítelkyni. Ta nastává skutečně v momentě oddání. K přítelkyni má pouze hradit příspěvek nezaopatřené matce a jak říká název, jedná se pouze o příspěvek. Tudíž směšné pokrytí čehosi, nezbytných nákladů na stravu. I to jsem diskutovala s právníkem, to se nás netýká. Nás se týká otázka otce mé dcery, tudíž matky nyní narozeného miminka a to, jak řekl právník, je skutečně oříšek.

Od: maminka*
Datum: 18.03.13 00:25

děkuji za odpověď. Mohu znát číslo § tohoto zákonu? Děkuji

V podstatě mi nejde o peníze ze strany otce na miminka , ale o vyživovací povinnost od otce mé dcery.

Od: maminka*
Datum: 18.03.13 00:39

... ještě drobná poznámka, má osobní zkušennost. Před několika lety jsem stála u soudu v rámci zvýšení alimentů. Můj exmanžel si založil novou rodinu a má další 2děti. U soudu oponoval, že má další 3 vyživovací povinnosti, ke dvoum dětem a k přítelkyni. Verdikt soudu na vlastní uši jsem slyšela zněl: Máte další dvě vyživovací povinnosti, ke dvoum dětem, ne k přítelkyni,neboť k přítelkyni se žádná vyživovací povinnost neváže. A je tak zaprotokolováno. když by se nedej Bože rozešli, platí výživné na tyto dvě děti a ne na přítelkyni. V momentě, když by to byla manželka, tak ano. Tedy opět za předpokladů, že by neměla žádný jiný příjem.

Datum: 17.03.13 20:43
avatar

Podle § 95 má otec dítěte matce přispívat přiměřeně na úhradu výživy po dobu dvou let, jakož i na úhradu nákladů spojených s těhotenstvím a slehnutím.
Bohužel netuším, jak je ošetřeno přispívání na děti, pokud přeruší studium, protože příspěvky jsou povinné, pokud se dítě soustavně připravuje na budoucí povolání, nejdéle do 26 let. Dcera se však nyní nepřipravuje, má přerušeno.
doplněno 17.03.13 22:18:

Aha, v tom případě nás mystifikujete:) (výše píšete, že dcera studuje s přerušením). Pokud studium nemá přerušeno, byť má inividuální plán, je pořád brána jako student a tím pádem má otec vyživovací povinnost a stejně tak ji má otec dítěte.

S tím dogmatem ohledně 26 let... samozřejmě je vše na dohodě s rodiči, ale, to se nezlobte, člověk ve 26 je dospělý, řádné VŠ studium by měl mít za sebou a už by se měl stavět na vlastní nohy, ať pomocí brigád, nebo normálního pracovního poměru. Několik mých bývalých spolužáků to totiž bralo jako fajn věc, flákat se na vysoké a nechat se vydržovat rodiči...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: maminka*
Datum: 17.03.13 22:09

.. to je ten háček, že nemá přerušeno, Má statut studenta, a je omluvena ve škole s tím, že zkoušky složí dodatečně dle individuálního plánu. A jak mi řekl právník, je pouhé dogma v tomto státě, že je dán strop věkem 26let. To je omyl, dítě může studovat třeb ve 30letech, připravuje se soustavně na budoucí povolání, např. více VŠ za sebou a vztahuje se na něho to, že otec musí platit výživné. V našem případě je to ještě složitější, proto zde tento dotaz.

Datum: 17.03.13 22:29
avatar

Je to sice dogma, to máte pravdu, ale formulka zní trochu jinak... a to dokud není dítě schopno se samostatně živit a u běžných studií to trvá do těch 26 let. Těžko by pan JUDr. mohl tvrdit že se s tím titulem neuživí a musí si udělat ještě jednu VŠ,

Ohodnoceno: 0x
 
Od: maminka*
Datum: 17.03.13 23:03

... rozumím tomu, co říkáte a myslíte. Pravdou však je, že pokud 26 letý člověk ukončí řádně VŠ a jde ihned studovat další, studuje a tudíž platí na něho vyživovací povinnost. Jo to jsou zákony, legislativa a díry v naší justici. U soudu by takový člověk uspěl na plné čáře a znám takovou. Naštěstí ne můj případ. Jinak Vám plně rozumím.

Od: maminka*
Datum: 17.03.13 23:12

pokud si myslíte, že Vás mystifikuji, omlouvám se za krkolomné vyjádření. Když žák je studentem jakékoli školy, a má vážný úraz, třeba spadne do komatu, nepřestává být studentem. Tak to je podobně i u mé dcery, od září je na rizikovém těhotenství a to je překážka ve studiu. Když těhotná žena, pracující, je na rizikovém těhotenství, nechodí nadále do práce. To uznáte. Tudíž má status studenta, je zapsána na onu školu, ale do teď ležela doma. Můj dotaz byl, jak to bude dál s výživným jejího otce na ni. Nevoˇ%t nyní je v 6nedělí a pokud se nepletu, to je určitá doba, ochranná doba, lhůta či co a ani při ní se nechodí do práce, do školy. To je celé. Jak to mají Vaši kamarádi s flákáním na VŠ nevím, a ani s tím nemám žádné zkušennosti. Oravdou zůstává, že v této zemi se musí ještě občas dodržovat nějaká pravidla a zákony a na ty já se dotazuji. Hezký zbytek dne

Od: maminka*
Datum: 17.03.13 23:14

[ Obsah příspěvku byl skryt moderátorem z důvodu porušení pravidel poradny. ]

Datum: 17.03.13 23:17
avatar

Jenže se soustavně nepřipravuje k výkonu povolání jak se píše v zákoně.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: maminka*
Datum: 17.03.13 23:29

a co znamená soustavně? Nesmí být žák nemocen? V to případě se nikdo nepřipravuje soustavně na budoucí povolání. To, že začala mít problémy s těhotenstvím , za to nikdo nemůže. kdyby je neměla, studovala by každý den. Budu Vám tedy oponovat druhou části zákona: Je schopna se sama v takovém případě živit?

Od: maminka*
Datum: 17.03.13 23:32

§ 85

(1) Vyživovací povinnost rodičů k dětem trvá do té doby, pokud děti nejsou samy schopny se živit

Datum: 17.03.13 23:48
avatar

Není schopna se samostatně živit, ale připravuje se soustavně na budoucí povolání. Tak dopadne i dítě po ukončení ZŠ. Nic neumí, ale neučí se, takže nic nedostane. Do 18 jen od rodičů.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: maminka*
Datum: 18.03.13 00:22

... skutečně teď nerozumím Vaši odpovědi. Dcera má dávno po ZŠ a se skvělými výsledky. Má i po SŠ a nyní studuje další studium na soukromé škole. Nedomnívám se, že nic neumí a že se neučí. Jen si u toho pořídili ještě miminko, což skloubit těhotenství, rodičovství a studium je spíše na klobouk dolů. Ale krátce: Váš názor tedy je, že na výživné nárok nemá? Zítra to jdu konzultovat osobně s právníkem, a ráda bych znala více názorů. Děkuji

Od: maminka*
Datum: 18.03.13 00:30

... můj názor je, že pokud dítě po ZŠ dál nestuduje, jde pracovat, nemá nárok na výživné. Pokud nejde pracovat, jde na ÚP a tudíž má dávky a nevztahuje se tak na něho výživné. Pokud za něho platí zdravotní poj. rodič, a je doma pak se na něho vztahuje výživné, ovšem musejí se znát okolnosti, proč nepracuje a proč nestuduje. Ona to má sociálka velice dobře obšancované. Takže pokud dítě po ZŠ dál nestuduje, buď parazituje na státu nebo na rodičích, kde je chyba?

 

Datum: 18.03.13 08:01
avatar

V této situaci Vaší dcery může nastat to, že otec požádá o zrušení vyživovací povinnosti soud. Uvede veškeré skutečnosti, bude muset doložit, zda stále studuje a nepřetržitě se tak připravuje na budoucí povolání, a záleží na posouzení soudu, zda vyživovací povinnost otci Vaší dcery v tomto případě zruší, či ji ponechá. Tady je to sporné...

doplněno 18.03.13 08:05:

Je třeba vzít v potaz fakt, že na výživu je povinen přispívat Vaší dceři otec jejího dítěte (jak píši výše) a zda si tuto poinnost tento plní..

doplněno 18.03.13 08:10:

Přidávám ještě Zákon o rodině viz. § 85:

(1) Vyživovací povinnost rodičů k dětem trvá do té doby, pokud děti nejsou samy schopny se živit.

(2) Oba rodiče přispívají na výživu svých dětí podle svých schopností, možností a majetkových poměrů. Dítě má právo podílet se na životní úrovni svých rodičů.

(3) Při určení rozsahu jejich vyživovací povinnosti přihlíží se k tomu, který z rodičů a v jaké míře o dítě osobně pečuje. Žijí-li rodiče spolu, přihlédne se i k péči rodičů o společnou domácnost.

-

Ucelé info zde:
http://zakony.kurzy.cz/94-196…akon-o-rodine/cast-3-hlava-1/

doplněno 18.03.13 08:14:

Tady se domnívám, že pokud otec Vaší dcery zažádá o zrušení výživného, soud mu pravděpodobně, vzhledem k okolnostem, vyhoví...

doplněno 18.03.13 08:15:

Chápu a souhlasím. Přeji mnoho radosti z miminka a pevné zdraví celé rodině.:)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: maminka*
Datum: 18.03.13 08:12

Děkuji za odpověď. Ten ji pochopitelně plní a dokonce rád, neb ji miluje i dítě. A tak to má být. Nejsou všichni muži stejní, zrovna tak nejsou všechny žený stejné. Její otec ji nezná, neviděl 12let a na ulici , kdyby ji potkal, tak ji ani nepozná. Jo osudy jsou nevyspytatelné... Závěrem, jsem velice ráda, že mám šťastné a zdravé děti. Její otec nezná nic z těchto pocitů ke svým dětem A to je víc než směšný žold zvaný alimenty Krásný den

Od: maminka*
Datum: 18.03.13 08:15

... paradoxní je, že o tuto povinnost dnes zažádám já...

Od: maminka*
Datum: 18.03.13 08:19

... co se týče vyhovění, nebyla bych si tak jistá, kdyby on zažádal o zrušení. Mám své 12leté zkušennosti, které skončili na stolu, tenkrát pana Pospíšila. V| této zemi nejde nikdy o právo a zákon, ale o kvalitu advokátů. Je to nelítostný boj. A abych se hádala o pár stovek, to není poplatné mému IQ ani EQ. Takže raději s úsměvem vstříc do porodnice. Někdy bych půjčila jeden den z těch 12let každému, kdo tvrdí opak.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.