Příspěvek na bydlení

Od: Datum: 16.03.13 18:00 odpovědí: 24 změna: 27.03.13 08:49

Prosím mám dotaz na nelogickou odpověď, kterou jsem dostala na sociál. oddělení ohledně příspěvku na bydlení. Jsem již několik let v důchodu a pobírám za 42 let práce doslova almužnu. Kdyby mi občas nepomohla dcera tak nevím... Několik žen z mého okolí bere bud přes tisíc nebo dva a dokonce tři tis. měsíčně. Vše potřebné jsem uvedla a přinesla a odpověd zněla. Měla by jste reálně nárok ale bohužel nejde to a to proto že v bytě kde bydlím , přesto že je zaplacený ale není v os. vlastnictví ale v družstevním. Ti co příspěvek pobírají bydlí bud ve státním , nebo v pronájmu a nebo je byt v os. vlast. Tak mi prosím někdo kompetentní vysvětlete co to je za demagogií. Já snad mám menší potřeby , nemusím jíst nebo proč jedni to dostanou a druzí ne i když podle zákona na to mám právo. Tak s touto odpovědí nemohu být spokojená . Bud všem nebo nikomu. Naše menšina bere na byt , na děti, na nezaměstnanost , na ivaliditu atd.A slušný člověk který dělal celý život aby šel žebrotou...děkuji za případnou odpověd


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: lujs®
Datum: 16.03.13 18:31
avatar

Tak to je divný, protože já sem pobíral příspěvek na bydlení a bydlím v družstevním taky. Mrkněte sem na tu druhou tabulku.

doplněno 16.03.13 19:29:

http://portal.mpsv.cz/soc/ssp/obcane/prisp_na_bydleni

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 16.03.13 18:46

prý tato stránka neexistuje , je napsáno. Opravdu mi to bylo řečeno , nevím co si mám o tom myslet. a to jsem to zkoušela 2x, byla u jiné pracovnce a obě mi toto odvětily. Tak co si má člověk myslet o našich zákonech?

Od: prispevek
Datum: 16.03.13 18:46
Není rozhodující, zda je byt vlastní nebo družstevní. Měla-li jste za období 1. 10. 2012 až 31. 12. 2012 příjem menší než 13 188 Kč (normativní náklady na bydlení za čtvrt roku), tak byste mohla mít nárok na příspěvek na bydlení.
Zde si zkontrolujte, zda byste měla nárok: http://portal.mpsv.cz/soc/poradce
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.03.13 18:57

nárok bych měla , ale co mám dělat a na koho se obrátit po takové odpovědi děkuji

Od: uska®
Datum: 16.03.13 18:54

Nepíšete na koho je byt napsaný? Opravdu na vás? Nedarovala jste byt třeba dceři?... Vím, že tam bydllíte, ale to nemusí nic znamenat.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: 111®
Datum: 16.03.13 18:59

koukněte sem: http://www.kurzy.cz/kalkulacka/prispevek-na-bydleni/

a když tu kalkulačku vyplníte, uvidíte na jaké byty se vztahuje

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.03.13 19:02

byt je psaný na dceru , ale mám v ruce nájemní smlouvu se členem družstva. Podotýkám že je byt plně zaplacený. a smlouva je mezi mnou a dcerou. dále bylo doloženo doklad o výši nákladu na byt a odpověd už znáte ...

doplněno 16.03.13 19:47:

tak to vypadá že nárok mám a to dost vysoký , v pondělí tam zajdu a uvidíme děkuji za radu.

Datum: 17.03.13 08:50

Tak teď se strácím. Nárok máte, pokud bydlíte V NÁJMU. Tedy pokud je byt DRUŽSTEVNÍ, tak musíte mít nájemní smlouvu s DRUŽSTVEM. Pokud by byl byt převedený do osobního vlastnictví dcery = tedy majetelem bytu by už nebylo družstvo, ale dcera, musíte mít nájemní smlouvu dcerou.

Pokud je byt stále družstevní, ale vy máte smlouvu s dcerou, tak nemáte smlouvu nájemní, ale PODNÁJEMNÍ a na podnájem se nárok na příspěvek na bydlení nevztahuje.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 17.03.13 16:05

moc děkuji za pomoc , ale ted už tomu nerozumím vubec. Když jsem si loni zažádala p příspěvek na bydlení tak jsem vše po pravdě řekla. Byt není můj , je dcery a tyto byty obhospodařuje družstvo sever.Mám tam trvalé bydliště a podotýkám že byt je zcela zaplacený , ale žádat o převedení do osob. vlastnictví nelze. Musíme počkat až všichni zaplatí hypotéky uzavřené na koupi bytu.Tak mi bylo řečeno abych s dcerou , jelikož ona je družstevník ,uzavřela nájemní smlouvu. A vše včetně výpisu za byt jsem tam donesla. Nejdříve to vypadalo že nic v tom nebrání a ejhle někam dívčina zavolala , a řkouc ano jedná se o družstevní byt a pani nemá s nimi smlouvu je to její dcery. Takže vlastně dcera by si měla zažádat o příspěvek . Ale já nechci podvádět , bydlím tam já nikoliv ona a hlavně žije v cizině s rodinou. Tak mám jít na družstvo a uzavřít smlouvu s nimi? ale to asi nejde když byt není psaný na mě. Tak ted babo raď. opravdu bych to ráda dovyřídila a ten příspěvek pobírala. děkuji Korina

Datum: 17.03.13 20:26
avatar

Teď už tomu rozumím. K žádosti o příspěvek na bydlení musí žadatel doložit nájemní smlouvu (nájemník) nebo výpis z katastru nemovitostí (vlastník).

Nájemník navíc musí doložit potvrzení majitele bytu (v tomto případě družstva), že v bytě bydlí na základě platné nájemní smlouvy.

Družstvo uzavřelo nájemní smlouvu s Vaší dcerou (členkou družstva) a Vy v bytě bydlíte s jejím svolením - buď jako članka její domácnosti (pak by se Vaše příjmy posuzovaly společně) nebo na základě podnájemní smlouvy.

Družstvo nemůže na jeden byt uzavřít dvě nájemní smlouvy s různými členy. A na základě podnájemní smlouvy příspěvek nezískáte.

___ Problém tedy nespočívá v tom, že jde o družstevní byt, nýbrž v tom, že v bytě nebydlíte na základě platné nájemní smlouvy.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.03.13 19:45
avatar

Dobrý den, podle mne nemusí jít o nelogickou odpověď, ale pracovnice ÚP Vám to asi nedokázala vysvětlit.

Přiznání příspěvku na bydlení se odvíjí od příjmů žadatele o dávku, od životního minima domácnosti, od velikosti obce, v níž bydlí, a od tzv. normativních nákladech na bydlení, které jsou u bytů ve vlastnictví a u družstevních bytů nižší.

Bydlíte-li v družstevním bytě sama (jde-li o jednočlennou domácnost), činí životní minimum domácnosti 3.410 Kč měsíčně a normativní náklady na bydlení činí 4.396 Kč měsíčně.

Příspěvek na bydlení byste získala, pokud by 30 % (v Praze 35 %) Vašeho důchodu nepokrylo náklady na bydlení.

Srozumitelněji: Zaplatíte-li za bydlení (nájemné + zálohy na energie) více než 30 % (v Praze 35 %) z důchodu, měla byste mít nárok na příspěvek na bydlení.

Příspěvek na bydlení se přiznává ve výši rozdílu mezi 30 % (v Praze 35 %) příjmů a výší normativních nákladů na bydlení.

Ohodnoceno: 4x
 
Od: nicozjb*
Datum: 16.03.13 22:00
nedej te se a podejte žádost tyto informace od oka na úředě jsou na nic žádost vám vzít musí.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: 111®
Datum: 17.03.13 08:46

problém by mohl být pouze v tom, že nájemní smlouva není na Vás...ale nejsem si jistý jestli to tak být musí..

doplněno 17.03.13 08:57:

viz:

Autor: @lesi
Datum: dnes 08:50
Předmět: RE (3x): Příspěvek na bydlení
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.03.13 11:02
avatar

Bydlím v družstevním bytě a příspěvek na bydlení pobírám. ;) Když tento byt byl obecní, příspěvek byl o hodně větší. Ale i tak, co dostávám, není zanedbatelná částka. Je to téměř 1/10 důchodu.;) Co vám paní na sociálce řekla, to bylo to, co si jen myslí. Ona totiž podklady odešle a už neví, jak to dopadlo, jaký výměr z centrály klientovi došel. A navíc, toto zařizuje a vyplácí úřad práce. Zajděte si na ÚP vyzvednout tiskopisy a pište si, co všechno musíte doložit. U okénka vám to řekne, protože poprvé je toho dost. Do konce dubna musíte žádost odevzdat, abyste dostala už za 1.čtvtletí 2013. Vyplácí se to se zpětnou platností buď složenkou nebo přavodem na účet.*hej*

doplněno 17.03.13 11:13:

Příspěvek na bydlení není jen na nájem, který právě u družstevních bytů není, ale je na elektřinu, plyn, vodu a stočné. Toto musíte doložit smlouvami, doklady o zaplacení, fakturami za nedoplaty a přeplatky a výší záloh. ;) Poklikejte a pohledejte si Příspěvek na bydlení a kalkulačku. Když to správně vyplníte, ihned se dozvíte, na kolik peněz máte nárok.

doplněno 17.03.13 16:51:

Kolik lidí v bytě bydlí? Bydlí-li více lidí, počítají se jako jedna domácnost, tedy příjmy se sčítají.*hej*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.03.13 16:18
avatar

A dcera tam bydlí s vámi, nebo někde úplně jinde? Nebo tam má trvalé bydliště?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.03.13 18:13

Ne nebydlí , ani tady nemá trvalé bydliště pouze já sama. Ona s rodinou nebydlí v české republice.

Od: tazatelka*
Datum: 26.03.13 19:18

Dobrý večer, ráda bych věděla, jak jste celu tuto situaci obstála a dotáhla do konce. Řešíme obdobný problém. Rovněž se zamítavým přístupem. Zarážející je však, že nedávno v televizi poukazovali na to, že někteří občané bydlící na ubytovnách, dostávají nadhodnocené příspěvky na bydlení. A ty nejdou jim do rukou, ale přímo na účet pronajímatele, který rovněž není majitelem objektu, jen nájemcem. Takže podle mého selského rozumu, ani jeden z nich nemá v tomto objektu trvalý pobyt.

Pokud dobře rozumím větě citované z Příspěvku na bydlení dle MPSV : " Na příspěvek na bydlení má nárok vlastník nebo nájemce bytu, který je v bytě přihlášen k trvalému pobytu, ..." , zcela jasně mi z toho vyplývá, že příspěvek by měl obdržet i nájemník v podnájmu, splňuje-li další podmínky. Tady jde opravdu jen o slovíčkaření a o to, kdo má větší trpělivost.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.03.13 19:28
avatar

Jestliže zákon říká, že na příspěvek na bydlení má nárok vlastník nebo nájemce, tak mně z toho zcela jasně vyplývá, že podnájemník na příspěvek nárok nemá. A není to jen slovíčkaření - nájemce je docela něco jiného, než podnájemník.

doplněno 26.03.13 20:07:

Trošku to pletete. Na jedné straně je vlastník - obec, družstvo, jednotlivec (majitel bytu). Ti všichni byty pronajímají -nájemce pak bydlí v jejich bytě na základě nájemní smlouvy. A tito nájemci mohou se souhlasem vlastníka nemovitosti (obce, družstva, fyzické osoby, jež je majitelem), přenechat byt do podnájmu. A tento uživatel je pak podnájemníkem. Jsou tu vlastně tři úrovně: 1. vlastník, 2. nájemce, 3. podnájemník.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: tazatelka*
Datum: 26.03.13 19:56

Ale v zákoně se nikde nedočtete nic o podnájemnících. Pokud někdo pronajímá byty a uzavírá smlouvu s nájemci (v tomto případě podnájemníky) je to na stejné úrovni , jako by byl v nájmu buď u družstva, nebo osobního vlastnictví. Ne každý má možnost dosáhnout na svůj vlastní byt, natož byt obecní. V tom případě, potom bydlet tzv. pod mostem.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.03.13 20:21

dobrý večer , děkuji vám oběma že vás zajímá můj problém, ale nevypadá to dobře. Mluvila jsem z pani , která pracuje ve správě družstva spravující naše byty , které jsou10 let staré. Nejsme vlastníci bytu i když je kompletně zaplacený.Majitel je družstvo a nájemce bytu je moje dcera a já jsem vlastně podnájemce a mám tam trvalé bydliště.Že bych musela být nájemce a to tehdy pokud by mě dcera byt darovala, ale s tím by muselo družstvo souhlasit , neb je majitel. Dceru moc mrzí to , že ji v podstatě obelhali . Při nákupu bytu , pokud se celý zaplatí může zažádat o přepis do osob. vl. Bohužel je zde mnoho nájemníků , kteří mají na byt hypotéku a dokud to vše nebude zaplaceno nemůže být o osobním vl. ani řeč. Zkusím zajít na příslušný odbor a uvedu to znění o kterém se zminujeBruno. a dám vědět výsledek. hezký večer .Korina

 

Datum: 26.03.13 21:09
avatar

Píšete, že by vám dcera mohla byt darovat. Podle práva vám jej darovat nemůže, protože není její. (Vím, že v běžné komunikaci se říká -daruji nebo prodám družstevní byt, není to však správné). Mohla by na vás převést práva a povinnosti spojených s členstvím v družstvu - to je správný výraz. Převést byt na vás může za úhradu nebo bezúplatně. Družstvo se k tomu nemůže nijak vyjadřovat, nemůže s tím vyslovit nesouhlas, převod jen bere na vědomí. Družstvu se převod jen oznámí, zpravidla na formuláři, které jsou na družstvu k dispozici. Znám také mnoho družstev, u kterých došlo k převodu části bytů do OV a část zůstala družstevních, takže o převod do OV byste se mohla zajímat. Spojte se s dalšími družstevníky, kteří již mají splacenou anuitu, a zeptejte se, zda by měli o převod do OV zájem.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: karjala*
Datum: 26.03.13 22:16

Přesně tak. Majitelem je buď družstvo a dcera k němu má jen práva užívání, která lze převést nebo je je majitelem dcera a byt je pak v OV a družstvo do toho nemá co kecat. Převod práv a povinností užívání lze převést z dcery na vás bez poplatků. Převod družstevního bytu na vás nebo na dceru je po splacení určité části (anuity). V zákoně není nic o podnájemnících. Takže buď budete nájemník nebo vlastník, pak budete dostávat příspěvek.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: tazatelka*
Datum: 26.03.13 23:21

Asi jsem se přesně nevyjádřila, proto je to dost nejasné. Ale jde o to, pokud družstvo dá souhlas družstevníkovi s tím, že družstevník pronajme svůj byt dalšímu nájemci (v tomto případě to bude podnájemce) na základě smlouvy. Pak by neměl být problém ohledně příspěvku na bydlení.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.03.13 08:49

moc děkuji a v létě dcera bude tady tak se domluvíme a ten převod by mohl proběhnout. napíši vám jak to dopadlo. Každopádně děkuji za rady ,asi bych to vzdala KOrina

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.