Plátce x neplátce

Od: Datum: 15.03.13 18:56 odpovědí: 8 změna: 16.03.13 10:18

Dobrý den,

potřebovala bych poradit. Já jako neplátce DPH živnostník bych potřebovala vystavit fakturu plátci DPH na celkem 40tis bez DPH. Já jako neplátce vystavím fa na 40tis a odběratel plátce DPH si pouze neodečte DPH? Takže z tohoto hlediska je pro odběratele - plátce DPH výhodnější obchodovat s plátci DPH aby si mohli odečítat DPH?

Předem děkuji za odpověď

S pozdravem

Lenka


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: vlasatec*
Datum: 15.03.13 19:07
pokud nejste plátce tak nemůžete vystavovat fakturu s dph. Pokud prodáváte zboží tak je pro zákazníka výhodnější abyjste byla plátce, pokud je to služba tak to vyjde nastejno.
Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 15.03.13 19:25

vlasatec. jak jste přišel na to : pokud prodáváte...? Zde záleží na tom, KDO je Vašim koncovým zákazníkem.

Pro tazatelku : dejte si DPH zde do vyhledavače. Je to tu mockrát vysvětlováno.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vlasatec*
Datum: 15.03.13 19:36
pokud kupuju zboží a jsem plátce dph a nakoupim Ho od neplatce tak to většinou výhodné není, protože on nakoupil s dph ale já si dph odečíst nemohu.. Tazatelka nespecifikuje co fakruruje takže se těžko radí co je pro kupujícího výhodnější
Ohodnoceno: 2x
 
Od: andrea1*
Datum: 15.03.13 19:39

Vy jako neplátce DPH vystavíte fakturu za vaši cenu. (Na fa napíšete sdělení, že nejste plátce DPH.) DPH nepřipočítáváte. Plátce DPH by to měl ve finále teoreticky za stejnou cenu od vás jako od plátce, protože by mu finanční úřad zaplacené DPH vrátil. Takže je plátci DPH jedno, zda jste nebo ne plátce.

Obráceně je nevýhodné pro neplátce DPH nakupovat u plátce DPH, protože neplátce si nemůže požádat finanč. úřad o vrácení zaplaceného DPH..Má to tedy o to DPH dražší.

DPH se účtuje i u služeb http://www.jakpodnikat.cz/dph-sazby.php takže je to stejná analogie.

doplněno 16.03.13 08:57:

Nyní praktický příklad:

Poskytujete pro firmy poradenství (daňové, BOZP, odpady...) Máte s firmou uzavřenu mandátní smlouvu, kde je dohodnutá pravidelná měsíční odměna. Výše této odměny se v těchto případech řídí velikostí firmy. Musíte si nakoupit např. PC, tiskárnu, skener... Jste plátce DPH a nákup uvedeného zařízení bude pro vás o 21 % levnější, tedy o DPH. Firmě budete fakturovat měsíčně dohodnutou částku + DPH. Firma, jako plátce, si DPH odečte. Kdyby jste vy plátcem nebyl(a) bude pro vás nákup o DPH dražší, firmě budete fakturovat pořád stejnou částku, ale bez DPH, takže na tom bude firma stejně. Je jí tedy jedno, jestli plátce jste nebo ne. Jestli firma plátcem není, má to o DPH dražší.

Jste plátce DPH.Máte kusovou výrobu, ke které nakupujete materiál. Ten nakupujete s DPH, které pak od ceny materiálu odečtete a k vašemu finálnímu výrobku si připočítáte svoje DPH. Váš odběratel, plátce, si zaplacené DPH odečte.

Nejste plátce DPH, neodečítáte od materiálu DPH a váš výrobek je tudíž o toto DPH pro odběratele, plátce, dražší.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: artik*
Datum: 15.03.13 19:45

když plátce koupí od neplátce zboží, nemá si co nárokovat na vrácení .Tak to opravdu stejné není a jedno to také není

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.03.13 19:50
avatar

Máte to nějaké pomotané. *ee*

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 15.03.13 22:38
avatar

Andreo, je to tak, jak píše Vlasatec (musela jsem ohodnotit), neplátce nakoupí za cenu s DPH a beze změny prodá dál, kupujícímu - plátci se však DPH nevrátí.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vlasatec*
Datum: 16.03.13 10:18
Podtrženo sečteno, pokud obchodujete s neplatci jste v konkurenční výhodě. Pokud ale jsou vaši zákazníci plátci dph vyplatí se vám být plátce. Já to vyřešil tak že mám dvě s.r.o. jeden plátce a druhý neplatce...
Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.