Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Exekuční dražba nemovitosti -nájemní smlouva?

Od: d82 odpovědí: 4 změna:

Dobrý den,

chceme se účastnit exekuční dražby nemovitosti. Jedinou právní závadou uvedenou v dražební vyhlášce (i katastru) je věcné břemeno - plynárenské zařízení. S tou jsme obeznámeni a samozřejmě ji i jako případný vydražitel hodláme respektovat.

Jedná se o pozemek s chatou (pouze číslo evidenční nikoli popisné). Chci se však zeptat co by se stalo, kdyby se po vydražení vyrojil někdo s nájemní smlouvou na uvedený objekt či pozemek. Musím ji jako vydražeite respektovat, když v dražební vyhlášce je konkrétně napsáno toto:

IV

Práva a závady spojené s nemovitostmi: - žádné

V.

"Závady, které prodejem nemovitostí v dražbě nezaniknou, jsou věcná břemena, o nichž to stanoví zvláštní
předpisy, nájem bytu a další věcná břemena a nájemní práva, u nichž zájem společnosti vyžaduje, aby
nemovitost zatěžovala i nadále (§ 336a odst.1 a 2 o.s.ř.): Ztrátová hodnotu věcného břemene (podle listiny)
zřízení a provozování plynárenského zařízení včetně jeho příslušenství... (týký se onoho známého věcného břemene na plynárenské zařízení)

Takže co když někdo po dražbě zamává nájemní smlouvou např. z roku 2000, kde je vše pronajmuto původním majitelem na 100 let za korunu ročně (nebo něco podobně směšného...)?

 

 

4 odpovědi na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

albatros498022*
hodnocení

0x

V tomto případě má smůlu není veden jako věcné břemeno a tedy je bez nároku. Pro vás jsou směroatné údaje poskytnuté dražitelem.

montgomery*

A od kdy je nájemní smlouva vedena jako věcné břemeno?

 

roboot*
hodnocení

0x

Měli jsme to také. S nájemci, ale dražbou všechny nájemní smlouvy okamžikem příklepu padají a i ve výhlašce je napsáno že žádná práva tam nejsou, můžete vklidu dražit.

chlupatec

Záleží o jakou dražbu jde. U soudní a exekutorské dražby zaniknou závazky, které nejsou známy v době trvání dražby. U veřejné dražby (nedobrovolné) tyto závazky nezanikají. Banky se většinou snaží zpeněžit nemovitosti ve veřejných nedobrovolných dražbách a riziko nájemní smlouvy na 100 let zaplacené dopředu tam bohužel je. A bohužel existuje výrok ústavního soudu, který takovýto nájemní stav upřednostnil před právem vydražitele. Zákon je v tomto ohledu bohužel značně nedokonalý. Pokud se jedná o exekuční dražbu nebo dražbu soudní klidně dražte. Pokud se jedná o veřejnou nedobrovolnou dražbu je to riziko, se kterým musíte počítat. Pokud povinný uzavře takovouto nájemní smlouvu včas a bude právně vpořádku a nechá si na ní třeba ověřit podpisy nebo ji uzavře před notářem nemáte imho sebemenší šanci ve sporu uspět.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]