Nejste přihlášen/a.
Bývalý přítel mé sestry, jí ještě v době vztahu dobrovolně poslal na její účet pár desítek tisíc na spol. bydlení.
Pak se rozešli, peníze jí nechal a teď po dvou letech chce ty peníze po ní zpátky s tím že je chtěla pro sebe.
Bude muset sestra peníze vracet i když on nemá důkaz na co ty peníze byly určeny jen to že to poslal?
Kdyby to došlo k soudu jaká je šance že mu uznají nárok?
Jak se tohle řeší, máte nějaké zkušennosti? Díky
Zdravím, zkušenost mám velmi podobnou.
Pokud pán nemá žádné písemné vyjádření se sestřiným podpisem, že jí peníze půjčil a ona je měla ve smluvené době vracet, ani u soudu neuspěje. Sice se dá prokázat, že poslal peníze sestře na účet, nicméně sestra může tvrdit, že šlo o dar. Důkazní břemeno je na něm, a jaksi nemá co dokazovat...
doplněno 14.03.13 17:32:Pán jí nejřív peníze velkoryse nechá a po dvou letech se ozve... nějak moc nechápu jeho logiku.
doplněno 14.03.13 18:02:I případní falešní svědci se dají před soudem napadnout, popřípadě si sestra může také sehnat "svědky", že šlo o půjčku. Bude možná záležet na tom, kdo má pevnější nervy.
Na základě poskytnutých informací se rozhodně nedá říct, jaké šance má, či nemá protistrana. Pokud by došlo k soudnímu sporu, bude záležet na tom, na čem bude žalobní návrh postaven. Dobrý advokát by mu měl poradit tak, aby jeho šance byly co nejvyšší... Vyhodnocení pak již náleží soudu. Mezi námi - já mám dojem, že pokud se domáhá vrácení peněz nyní, pak se o tom možná již s někým radil. ...Vaší sestře lze poradit jen tolik, aby se v případě soudního sporu rozhodně obrátila též na dobrého advokáta...
Marekdumal _ pokud skutečně studujete právo, mělo by to být z Vašeho příspěvku znát. Ne vše, co o sobě člověk tvrdí na netu, musí být pravda...
doplněno 14.03.13 19:54:
Dobrý večer, studiji právo, a mohu Vás ujistit, že můžete být zcela klidný. Šance u případného soudního sporu je 100%, ad. 1 peníze dal v době vzájmného vztahu dobrovolně, nebyl uzavřen snatek=rozchod bez vyrovnání, ad. již uplynulo více jak 12 měsíců=promlčecí doba, ad. 3 netýká se Vás ani vyživ. povinnos. v případě fin. prob. bývalého přítele, nebyl uzavřen sňatek.
Nebojím se říci že promlčecí doba není jen jeden rok! nevím,ale pkd já dlužím institucu,tak je promlčeno po destirocích,pokud budu dlužit bývalé... tak tam jistě taky nebude jen roka ale min.jak v minulosti-tj,pět roků!
Ale problém bude jak dokazovat!A to obě strany!
doplněno 14.03.13 22:03:To Ivzez-jen doplnění: v minulosti manželka řešila dluh u VZP (za dva dny /so a ne / a po x rocích činilo penále 7000). dle právníka promlčeno po 10 rocích nebo po deseti letech od ukončení vyšetřování,které muselo být zahájeno před uplynutím deseti roků .Teda dluh vůči instituci!
Obecná promlčecí lhůta by u půjčky činila 3 roky. Jen si nejsem jista, jestli by se počítala od data připsání peněz na sestřin účet, nebo až od data výzvy k vrácení půjčených peněz.
Je-li bývalý přítel schopen svůj příspěvek na náklady společného bydlení nyní vydávat za půjčku, nebude mu podle mne činit problémy si sehnat "svědky" osobního sjednání půjčky.
Milý studente, peníze na něco, někomu v drtivé většině dáváme dobrovolně. Nepatlej sem nějaký snatek. Kde jsi došel k promlčení 12 měsíců? Jasně bylo řečeno náklady na společné bydlení, snad pochopíš, na co to je. Tudíž za 3. ...
Dám ti příklad, dám ti na opatrování na měsíc psa, dám na to prachy, psa si po týdnu vezmu zpět. Nemohu chtít nepoužité peníze zpět?
Pro jiné, jeho pohnutka, proč to chce až po dvou letech je jeho problém, neřešte to. I po uplynutí promlčecí lhůty soud návrh přijme.
I dar lze požadovat za jistých podmínek zpět.
O šancích u našich soudů si můžete losovat!
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.