Dítě a podnikání

Od: Datum: 14.03.13 15:47 odpovědí: 1 změna: 15.03.13 00:21

Ahoj,

uvažuju o dítěti. Jsem OSVČ, platím si zdravotní a sociální pojištěním, ale nemocenské pojištění si neplatím.

Tudíž bych tedy na mateřskou nárok neměla, ale rodičovský příspěvek bych pobírala, že? Nevíte v jaké výši?

A musí se přerušit živnost? Při pobírání mateřské se to musí, ale na tu já nárok nemám.

Já vím, že by to kvůli dítěti byla nutnost, přerušit podnikání, ale jen čistě teoreticky - mohu pokračovat v podnikání i po porodu a pobírat přitom i rodičovský příspěvěk?

Díky.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 15.03.13 00:21
avatar

Pokud o dítěti teprve uvažujete, bylo by pro Vás (alespoň podle mne) nejlepší se přihlásit k dobrovolnému nemocenskému pojištění.

Pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství je potřebná účast na nemocenském pojištění v délce minimálně 270 kalendářních dnů (tj. cca 9 měsíců) v posledních dvou letech, z toho alespoň 180 kalendářních dnů v posledním roce.

Vedle nároku na PPM byste v případě potřeby měla nárok i na nemocenské, ten by vznikl již po 90 kalendářních dnech účasti na pojištění.

___ Na PPM se nastupuje v době od 8. do 6. týdne před přepokládaným termínem porodu, datum volí nastávající maminka po konzultaci s ošetřujícím lékařem.

Pokud byste Vy ani otec dítěte nesplnili podmínky pro přiznání PPM, měla byste nárok na rodičovský příspěvek, a to od porodu do 4 let věku dítěte bez možnosti změny (prvních 9 měsíců 7.600 Kč měsíčně, potom až do 4 let 3.800 Kč měsíčně).

___ V době pobírání PPM byste nesměla osobně vykonávat činnost, z níž byla PPM přiznána. Tzn., že byste podnikání nemusela ukončit ani přerušit - činnost by mohl vykonávat např. zástupce.

Při pobírání rodičovského příspěvku byste mohla dál podnikat Vy osobně.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.