Daň z příjmu-pronájem bytu,jak platit

Od: Datum: 13.03.13 18:49 odpovědí: 3 změna: 14.03.13 20:23

Pronajímám byt v os.vlastnictví, měli jsme tam vloni do července nájemníky, kteří neplatili,tak jsme s nimi ukončili smlouvu a o dlužnou částku se soudíme.Tím,jak neplatili,jim propadla i kauce složená v roce 2011,kdy se nastěhovali.Zaplatili řádně jenom leden a únor,pak už platili jen nájem a vykašlali se na zálohy za služby,ty jsem za ně platila já.Kauce jim dala cca na dva měsíce služeb,zbytek nám dluží. Moje otázka je- musím tedy letos přiznat tu kauci,co jim propadla a zda se do těch daní počítají i ty zálohy za služby a pak je mám odečíst jako výdaje nebo stačí přiznat jen ten nájem?Dále, od září máme v bytě nové nájemníky, bohužel zase neplatí celou částku, kauci složili, tam jim už letos propadla,takže jí budu přiznávat kd?A odečitatelná položka je letos kolik Kč a zda platí stále daň 15% nebo se zvýšila..?Já se v tom nevyznám,moc děkuji každému za radu.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: uskaŽ
Datum: 13.03.13 20:09

Zdaníte jen příjem za nájemné, za služby peníze do daň. přizníní nepatří. Já bych zdanila zaplacené nájemné + kauci, kterou bych si pokryla čás nezaplaceného nájemného. Za služby se s neplatiči vyrovnat jinak, tam nemáte žádný zisk, tudíž tyto peníze nedaníte. Uplatněte výdaje ve výši 30% (paušál bez dokladů) a zbytek v daňovém přiznání připočtete k vašim jiným příjmům a zdaníte 15%. Poučení jak vypsat daňové přizníní je součástí, je psáno podrobně, tak vás to navede.

Daníte všechny peníze přijaté na nájemné i kauci přijaté v r. 2012 .

Ohodnoceno: 1x
 
Od: benŽ
Datum: 13.03.13 23:44
avatar

Dobrý den, souhlasím s již uvedenou radou a jen doplním. Nájemné se uvádí v daň. přiznání na příloze č. 2, kterou tam musíte vložit - většinou není na FÚ připravena a musí se vyžádat u referenta. Na tom daň. přiznání pro příjem FO se uvede na ř. 64 částka 24 840 Kč na poplatníka. Zdravím!

Ohodnoceno: 1x
 
Od: andrea1*
Datum: 14.03.13 20:23

Doplňuji:

Ve smlouvě, kterou máte uzavřenu s podnájemíky musí být rozepsaná platba nájemného tj. za co všechno nájemník a kolik platí včetně režie (služeb). Toto je předpoklad, aby se přijatá částka na režie (leden, únor) v DP nevykazovala. Pokud ve smlouvě rozpis plateb nájemného nemáte, vykazuje se v příjmech nájemné + příjem za režie. Režie v případě, že nájemník řádně platí, je tzv. průběžná položka a v DP se nevykazuje. Ve vašem případě, pokud vám vznikaly pouze s placením režie (služeb) náklady, protože nájemník neplatil, doporučuji obrátit se s tímto dotazem na vᚠfinanční úřad. Je ovšem důležité předem spočítat, kolik by činila daň z příjmu (příjmy z nájmů mínus 30 % paušál na náklady) za nájem po odpočtu slevy na poplatníka 24840 Kč. Jestli by vůbec byla nějaká.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright Š 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.