Vzrůstající agresivita

Od: Datum: 13.03.13 00:35 odpovědí: 9 změna: 14.03.13 00:10

Zdravím,

Už poměrně dlouhou dobu pociťuji, že se moje vrozená výbušnost dostává mimo kontrolu. Jsem cholerik, ale vždy jsem byl hrdý na to, že se umím kontrolovat a snad krom rodičů mě nikdy nikdo neviděl doopravdy vybouchnout. Vztek jsem se naučil potlačovat a upouštět po troškách při cvičení bojových sportů, nebo prostě jen mlácení do figuríny. Nyní jsem ale naštvaný neustále, byť to na mém vystupování není znát. Nedávno jsem se přistihl, že vyhledávám konflikt, který by mohl přerůst v násilí (nevyvolávám, pouze vyhledávám). Takové chování mi není vlastní a mám vážnou obavu, že ztratím kontrolu. Zabývat se příčinou nemá velký smysl. Mám náročnou práci, ale daří se mi. Vztahy jsou střídavě oblačné, ale nestěžuji si ani když jsem sám. Má li někdo zkušenosti s podobným stavem, ocením jakoukoli radu. Existuje li uklidňující prostředy, které jsou bez předpisu a neotupují, dejte mi, prosím vědět.

Chtěl bych jen podotknout, že podobný výbuch není sranda. V patnácti letech jsem se rozčílil přes hranu, zdemoloval jsem svůj pokoj, rozbil počítač, skleněnou skříň a vážně si pořazal ruce. Naštěstí se přišli podívat sousedi, jinak bych možná vykrvácel.

Díky,

Amadeus


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: andrea1*
Datum: 13.03.13 06:00

Je dobře, že si uvědomujete, že nejste v pořádku. Dřív, než něco "vyvedete" a možná si i zkazíte život, by jste měl toto řešit s odborníky a léčit se. Myslím, že ty bojové sporty nejsou pro vás vhodné a agresivitu podpoují.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ladaadal*
Datum: 13.03.13 06:24

Jde o to, jestli se jedná o bojový sport jako takový, nebo o bojové umění. Ve sportu se agresivita podporuje, v umění se ji naopak naučí velmi dobře potlačovat.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 13.03.13 11:01

Od malička Kara-te Shokotan, které jsem opustil v 15ti letech právě kvůli bezkontaktnosti a později se vrátil ke Kyokushkinai, ale tam jsem dlouho nevydržel. Dlouho jsem se věnoval Krav-Maga. Dneska už jen kickbox, ale to spíš jen kvůli kondici. Nedaří se mi najít dobrou školu na Musado.

V každém případě bojové sporty ani umění agresivitu nezvyšují. Mě pohyb a fyzická únava pomáhají se odreagovat a uklidnit.

Od: karlicek
Datum: 13.03.13 07:37

Potřebujete "upouštět páru".Tyto záchvaty vzteku bývají spojené s velkým vnitřním zraněním(ponížením),které jste zakusil jako malé dítě od někoho komu jste plně důvěřoval. Je to dávno a vytěsnil jste to do podvědomí,takže o tom nevíte.Ono se to ale snaží dostat ven,abyste si na to vzpomněl a vylečil se tak.To vyžaduje odbornou terapii. Zkuste někoho najít.Ten terapeut Vám musí "sedět".Co Vám ale pomůže teď ,je vzít si třeba kus hadice a něco do čeho můžete tou hadicí mlátit bezpečně aniž byste cokoliv poničil(ať věci či sebe).Dobré je,když vás u toho nikdo nevidí. Pokud máte třeba nějakou místnost,dejte tam starou matračku a tu "do krve" zmlaťte tou hadicí. Zkoušel jsem i vybouchat koberec akorát jsem zlomil tu plácačku,tak jsem to pak dělal tou hadicí.Mám zkušenost,že musí být hadice tuhá,jinak to nejde.Dobré je,když u toho můžete řvát.Když jedete autem a někdo Vás námíchne,okamžitě se v autě vyřvěte a vanadejte mu do ku...v.(nesmíte mít ale nikoho v autě,aby to neslyšel.není to dobré) ze začátku,pokud to budete dělat pravidelně,se možná nic nebude dít,ale později se začnou objevovat různé zasuté pocity,budete spílat všem a všemu...často přijde i pláč,což Vás možná překvapí. Míval jsem takové záchvaty vzteku,že jsem si zlomil kůstky v dlani,jak jsem praštil rukou do židle. Doporučuji s tím něco dělat,protože z toho bývá hypertenze a různé nemoci atd...Vzhledem k tomu,že si toto uvědomujete,není to až tak Vážné.Patologické to je u jedinců,kteří nejsou schopni sebereflexe.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: karlicek
Datum: 13.03.13 07:44

Ještě dodám,že pokud se rozhodnete pro odbornou pomoc,připravte se na to,že ten terapeut se Vám bude jakoby před očima postupně "měnit",jak budete procházet léčebným procesem.Top znamená,že spočátku Vám bude připadat velmi příjemný a za nějaký čas se přistihnete,že už Vám leze krkem,ba co víc,že Vás s...e. nebo se ho začnete bát atd...atd...Je třeba to projít...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.03.13 11:21

Předem chci poděkovat za vyčerpávající odpověď. Je utěšující vědět, že více lidí má podobný problém. K mlácení mi slouží tréninková figurína, případně boxovací pytel, ale potíž je v tom, že ve chvíli, kdy je potřeba nejsilnější, není nic z toho poblíž. S ohledem na sousedy není možné umístit něco takového do bytu. Díky tomu mám spotřebu 1-2 klávesnice týdně. Bohužel se nevyrábí takové, které by ustály byť jedinou ránu pěstí.

K psychiatrům a terapeutům trpím silnou averzí, takže nepřipadá v úvahu. Nicméně léky bych si předepsat nechal... i placebo efekt bych ocenil. Příští měsíc si vezmu čtrnáctidenní dovolenou, ale zkušenosti mám takové, že den po návratu je veškerý stres zpátky.

Od: hop®
Datum: 13.03.13 21:30
avatar

Pokud to nezvládáš sám, je třeba vyhledat odborníka. Je velmi dobré, že si problém uvědomuješ a chceš ho řešit dříve, než vznikne nějaký velký průser. *palec*

Asi se nevyhneš návštěvě psychologa, který asi nejlépe posoudí, jestli Tě pošle pro nějakou chemii (prášky) k psychiatrovi, anebo Ti sám dokáže poradit, jak by ses mohl svoje "výbuchy" naučit zvládat sám.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: kulik*
Datum: 13.03.13 12:06

Možná je to blbost,ale co takhle,když se věnuješ bojovým sportům přejít na Thai-Chi,zaměřit se více na psychiku,meditaci ,je to běh na dlouhou trať,ale myslím,že by Ti to mohlo trochu pomoci...samo sebou chocholouška můžeš navštívit taky *smich*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.03.13 00:10
avatar

Chemie a prášky, to je k ničemu. Všechny fungují na principu "kyvadla" - když je člověk bere, uklidňují, ale pokud je někdy vysadí, je to 100x horší. Na vnitřní neklid má taky velký vliv strava. Třeba ostrá jídla kombinovaná s přebytkem cukru, kafe. Mě osobně uklidňuje prostředí. Být zavřený v bytě, to je o ničem. Chce to alespoň menší zahradu nebo třeba garáž. Tam člověk může mlátit do boxovacího pytle a třeba i řvát jak chce a nikomu to nevadí. Nebo si dát trochu kvalitního vína, to taky může pomoct. Taky pomáhá nějaká soustavná tvůrčí činnost na kterou může člověk myslet a tak nebýt pořád napružený s plnou hlavou problémů z práce.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.