Nárok na podporu po škole

Od: Datum: 24.11.12 15:40 odpovědí: 5 změna: 24.11.12 19:22

hezký den,

zajímalo by mě, jakým způsobem mám postupovat po ukončení střední školy(čtyřletý obor s maturitou). Mám stále nárok na prázdniny červenec, srpen po ukončení? A pak se mám zaregistrovat na úřadu práce - poskytne mi nějakou podporu? Děkuji za informace.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 24.11.12 15:47

Prazdniny urcite ne,ale nejaka lhuta bude,kdy se mate zaregistrovat na UP,je lepe co nejdriv a nasledovne navstivit VZP.Podporu od UP nedostanete,jen kdyby jste bydlela samostatne uredne ,tak od socialky,ziv.minimum.Lepe bude,kdyz se jiz nyni budete koukat po praci,jinak vas budou zivit rodice.

doplněno 24.11.12 18:04:

omlouvam se za chybnou odpoved s temí prazdninami.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: askmenow*
Datum: 24.11.12 15:52

Po ukončení střední školy s maturitou jsi (!) brán jako student ještě v průběhu letních prázdnin, nemusíš se tedy starat o zdravotní pojištění a podobné věci. (Zcela logicky proto, že ti, co pak nastupují na pomaturitní studium/ VOŠ / VŠ by jinak měli dvojměsíční pauzu ve studiu a akorát by se všechni na dva měsíce hrnuli na pracáky bez zájmu skutečně pracovat.)

Pokud nenastoupíš na nějaké další studium, nebo si během léta sám nenajdeš práci, můžeš, ale nemusíš se potom nahlásit na úřad práce. To není povinné.

Na podporu nárok nejspíš nemáš, to bys musel mít odpracovaný rok. Výhoda ovšem je, že když budeš na úřadu práce registrovaný, bude za tebe placeno zdravotní pojištění (dostaneš na ÚP papír, který doneseš do své pojišťovny.)

doplněno 24.11.12 15:56:

K podpoře:

viz http://www.mesec.cz/mzdy-a-du…ce/podpora-v-nezamestnanosti/

"


Kdo má nárok na podporu v nezaměstnanosti?

Nárok na podporu v nezaměstnanosti nevzniká automaticky, musíte splnit několik podmínek. Za prvé, nárok máte, pokud jste vykonávali alespoň 12 měsíců v rozhodném období zaměstnání nebo jinou výdělečnou činnost, která zakládá povinnost odvádět pojistné na důchodové pojištění a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti, přičemž rozhodným obdobím se pro posuzování nároku na podporu v nezaměstnanosti rozumí poslední 2 roky (ještě v roce 2011 to byly roky tři) před zařazením uchazeče o zaměstnání do evidence uchazečů o zaměstnání. Za druhé, o poskytnutí podpory v nezaměstnanosti musíte požádat příslušný úřad práce, kde jste vedeni v evidenci uchazečů o zaměstnání. Za třetí, ke dni, k němuž má být podpora v nezaměstnanosti přiznána, nesmíte být poživatelem starobního nebo plného invalidního důchodu."

Ohodnoceno: 0x
 
Od: peha
Datum: 24.11.12 15:53

Pokud řádně odmaturujete, pak jste studentem do 31.8. Pak od 1. září (předpokládám, že samozřejmě dříve) nastoupíte do práce, takže uvažovat na cestě žebroty a potloukání není na místě. Na hledání místa máte ode dneška ještě celých 279 dnů - není co řešit. Pokud byste se náhodou z nějakých nevysvětlitelných důvodů dostal(a) na ÚP (účast v evidenci v žádném případě není povinná), pak máte nárok na podporu v nezaměstnanosti - stačí, když máte za posledních 24 měsíců hrazeno důchodové pojištění. V opačném případě podporu nedostanete, ale společnost bude tal laskava, že vás bude hradit zdravotní pojištění, čímž budete mít (bezdůvodný) nárok na zdravotní péči.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: peha
Datum: 24.11.12 15:55

Doplňuji: ... když máte za posledních 24 měsíců 12 měsíců hrazeno důchodové pojištění ...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.11.12 19:22
avatar

Nikdo není povinen se registrovat na úřadu práce. Registrace je právem, nikoliv povinností nezaměstnaných.

Na podporu by Vám vznikl nárok v případě, že byste v posledních dvou letech vedle studia vykonával nějakou pojištěnou činnost (zaměstnání, podnikání), tj. činnost, z níž bylo alespoň 12 měsíců odváděno důchodové pojištění (část sociálního pojištění).

Více informací k registraci na ÚP i k podpoře

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.