Peníze hotově - jde to?

Od: Datum: 12.03.13 16:14 odpovědí: 10 změna: 13.03.13 14:48

zdravím všechny rádce,

je nějaký předpis, podle kterého si může zaměstnanec vybrat, jestli chce, aby mu byla výplata posílána na účet, nebo mu má být předána hotově? Vím, že dnes se převážně posílají peníze na účet.

Já však žádný účet nepotřebuji, takže upřednostňuji platbu v hotovosti. Může mi zaměstnavatel nařídit, abych si založil běžný účet?

A pokud ano, u které banky je to tak nějak nejvýhodnější? Nechci zbytečně platit nekřesťanské poplatky bankám, šlo by jen teoreticky o vybrání peněz z účtu poté, co by mi je zaměstnavatel zaslal, nic více.

Díky moc.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 12.03.13 16:18
avatar

zaloz u fio a mas to ...

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 12.03.13 16:26
avatar

Zaměstnavatel nemá právo nařizovat svým zaměstnancům, aby si založili účet. Zaměstnanec si může určit, zda bude dostávat výplatu v hotovosti nebo převodem na účet. Praxe je však takové, že pro firmy je jednodušší zasílat peníze převodem a jestliže se tomu někdo nechce podvolit, může to u něj skončit i např. zrušením pracovního poměru ve zkušební době (a proti tomu není obrany). A kterou banku? Každý rádce bude doporučovat to svou, se kterou má zkušenosti. Já jsem spokojen s Poštovní spořitelnou. Má nízké poplatky, hustou síť bankomatů a peníze lze vybírat na každé poště.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: vlasatec*
Datum: 12.03.13 16:54
Zaměstnavatel vás hlavně vůbec nemá povinnost zamestnavat. Vážil bych si práce a vyšel zaměstnavateli vstříc. Založ si fio, stojí to jen 100kc a máš vše zadara. Už tam mám asi 5 účtů a naprostá spokojenost.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.03.13 16:59
avatar

Předpis, který sse touto problematikou zabývá, je "Zákoník práce", potažmo kolektivní smlouva. Dalším podstatným činitelem je samotná pracovní smlouva. Konkrétně je rozhodující v jaké pozici sám jste. Zda jako uchazeč o práci nebo letitý zaměstnanec se smlouvou na neurčito, kde tento bod není specifikován.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 12.03.13 17:03
avatar

Zaměstnavatel nemůže zaměstnancům nařizovat, aby si kvůli výplatě zřizovali účet v bance.

Tzn., že můžete trvat na výplatě v hotovosti na pracovišti, případně (pokud by to u zaměstnavatele bylo obtížné nebo neproveditelné) na zasílání výplaty domů (na náklady zaměstnavatele).

___ Zákoník práce, § 142

(3) Mzda nebo plat se vyplácí v pracovní době a na pracovišti, nebyla-li dohodnuta jiná doba a jiné místo výplaty nebo není-li v tomto zákoně dále stanoveno jinak. Nemůže-li se zaměstnanec dostavit k výplatě z vážných důvodů, zašle mu zaměstnavatel mzdu nebo plat v pravidelném termínu výplaty, popřípadě nejpozději v nejbližší následující pracovní den na svůj náklad a nebezpečí, pokud se se zaměstnancem nedohodli na jiném termínu nebo způsobu výplaty.

(4) Zaměstnavatel se složitými provozními podmínkami pro výplatu mzdy nebo platu, pokud by byla výplata obtížná nebo neproveditelná, může zaměstnanci zaslat mzdu nebo plat na své náklady a nebezpečí, a to tak, aby je měl zaměstnanec k dispozici nejpozději v termínu určeném pro jejich výplatu.

doplněno 12.03.13 18:56:

@Limoška:

Zákoník práce platí pro všechny zaměstnavatele.

Pokud je pro něj neproveditelné vyzvednutí hotovosti a výplata na pracovišti, musí zaměstnanci výplatu zaslat v předstihu - tak, aby ji měl zaměstnanec k dispozici ve výplatní termín. Podle mne je zasílání výplaty náročnější než výplata na pracovišti.

___ PS: Platba za nákup z iTesca nijak nesouvisí s právem zaměstnance na výplatu mzdy za práci.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 12.03.13 18:00
avatar

Založte si vkladní knížku a nechejte si peníze posílat na ni:Máte to úplně zadarmo.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.03.13 18:25
avatar

Já si nedovedu představit firmu, ve které by účetní pro jednoho zaměstnance vyzvedávala výplatu v bance, aby mu ji mohla vyplatit na pracovišti...

Protože je to pro firmy jednodušší a bezpečnější (účetní nemusí mít u sebe hotovost), proto vyžadují po zaměstnancích číslo účtu, na kterou mu může zaslat výplatu.

Znám spoustu firem, která opravdu donutila zaměstnance si založit účty. Buď budeš mít účet, nebo jdi...

Je už jiná doba, když si objednám nákup přes internet z Tesca, a přivezou mi jej, mohu také platit výhradně kartou, protože řidiči z bezpečnostních důvodů hotovost neberou...

doplněno 13.03.13 10:35:

ad ivzez - nesouhlasím, že jednodušší je výplata na pracovišti - jak už jsem psala (samozřejmě záleží na velikosti firmy) - účetní musí vyzvednout peníze v hotovosti - a to už je dnes vpodstatě scifi - a pak zaměstnanci vyplatit. Riskuje osobně (že ji někdo přepadne) či ji někdo ve firmě okrade. Dělala jsem kdysi před lety výplaty pro velkou firmu, a vím, co je nést 150 000 na výplaty v tašce.. (pozor, to jsem vyplácela cca 4O zaměstanců, průměrný plat byl 3000 Kč měsíčně). Pracovala jsem rovněž před cca 5 lety ve velmi malé firmě, kde právě končila výplata mzdy na pracovišti, protože to účetní zatěžovalo, a poslední 1 pracovník, který neměl účet, si ho musel chtě-nechtě zřídit. Účetní si může dnes udělat mzdy s předstihem v klidu převodem z účtu na účet, a je to mnohem bezpečnější.

a k tomu Tescu - jen jsem chtěla poukázat, že je dnes jiná doba, a že se bez účtu vpodstatě člověk dnes neobejde. Mám konzervativní kamarádku, dlouho se účtu bránila, neubránila, kartu ale nemá, a má problémy, když chce zaplatit dovolenou atd.

Ohodnoceno: 4x
 
Datum: 12.03.13 19:17
avatar

Přesně jak píše bruno2. Jen mě pěkně štve, že nám ještě z výplaty strhávají jejich bankovní poplatky. To je hajzlovina!

Ohodnoceno: 1x
 
Od: rv
Datum: 12.03.13 19:33

To, že nemáte účet a necítíte potřebu ho mít jenom ukazuje, že jste značně konzervativní. Pro případného zaměstnavatele to může být vodítkem, jestli takového zaměstnance potřebuje. Stejně tak to, že nevíte, že existuje řada bank, které poskytují běžný účet + další produkty zcela zdarma. Jděte s dobou, účet si zřiďte, k němu kartu, internetové bankovnictví a zjistíte, proč toto má dnes téměř každý. Kromě FIO máte třeba mBank, nebo denně v reklamách airbank.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ron*
Datum: 13.03.13 14:48

Dobrý den.

Pracuji ve firmě, která má 1.200 zaměstnanců. Z toho jen 3 nemají založený bankovní účet. Pokladna ve firmě byla zrušena, tudíž žádná mzda v hotovosti se nevyplácí. Mzda se posílá prostřednictvím poštovní poukázky na náklady zaměstnavatele. Tyto tři lidé mají peníze zhruba o týden později než ti ostatní, kteří si zřídili účet.

Bohužel, dnes je to běžná praxe. Je jen velmi malé procento firem,které vyplácí mzdu v hotovosti na pokladně.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.