Daně - kolik mi vrátí?

Od: Datum: 12.03.13 12:54 odpovědí: 5 změna: 13.03.13 08:48

Ahoj, mám otázku ohledně vracení daní.

Po maturitě jsem šel pracovat na plný úvazek, bohužel jsem během minulého roku o práci přišel a než jsem jí znovu našel chvíli to trvalo.Za ceý rok 2012 jsem tedy odpracoval na plný úvazek 6 měsíců.Průměrný čistý výdělek byl něco málo přes 13 000

Teď jsem opět student, pracuju jen na dohodu.Vyplnil a odevzdal jsem daňové přiznání, ale nikdo mi zatím neřekl kolik zhruba mi vrátí.Nevíte někdo jak se to počítá?Kolik peněz mi budou vracet?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: koukolik
Datum: 12.03.13 13:08

Pokud jste daňové přiznání vyplnil správně a kompletně, musel vám v poslední části vyjít přeplatek na dani. A to je přesně ta částka, kterou vám vrátí ...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ron*
Datum: 12.03.13 14:34

Přesně tak, na správně vyplněném daňovém přiznání musí být případný přeplatek uveden. Bez přesnějších informací Vám nikdo přesně neporadí.

Ale jednoduše - hrubý odhad bez přesných údajů: pokud jste pracovat půl roku, pak jste si základní slevu na poplatníka uplatnil 6x. Základ daně za rok 2012 si tedy můžete snížit o zbytek základní slevy na poplatníka (6x 2.070) + případnou slevu na studenta (měsíčně 335) - nevím, jak dlouho jste v roce 2012 byl studentem. Při příjmu cca 13.000 čistého, jste tedy měsíčně odváděl zhruba 1.000 Kč daňovou zálohu. Je tedy předpoklad, že se Vám vrátí celá odvedená daňová záloha. Výši odvedené daňové zálohy vyčtete na Potvrzení o zdanitelných příjmech za rok 2012. To určitě máte, bez něj nelze daňové přiznání vyplnit. Ještě mě napadá: určitě jste vyplňoval daňové přiznání nebo pouze prohlášení poplatníka daně, které jste odevzdal mzdové účetní?

Ohodnoceno: 2x
 
Od: komji*
Datum: 12.03.13 18:58

S vyplňováním mi pomáhala účetní v práci, kde dělám brigádu.Já jsem dodal papíry od bývalých zaměstnavatelů, vyplnil s ní to co jsem vyplnit mohl a zbytek dodělala ona.Pracuje tam externě, takže nemám možnost se jí zeptat kolik přesně to vyšlo, ale když jsem jí odevzdával všechny potřebné papíry od bývalých zaměstnavatelů , říkala že by mi měli vrátit 8000 , protože jsem neuplatnil celou slevu.Mě se to ale potom rozleželo v hlavě a říkal jsem si, že je to nějak moc, tak jsem si myslel, že se spletla.Ona totiž ví, že jsem student teď a já se domníval, že si myslela že jsem byl student i loni a tudíž jsem měl nárok na takovouhle velkou slevu.Nezdálo se mi , že pracující člověk může mít takhle velkou slevu, aby mu při tomhle platu vraceli za 6 odpracovaných měsíců 8000.

Od: koukolik
Datum: 13.03.13 08:48

Teoreticky to možné je. Ale znovu: záleží na všech okolnostech, my můžeme jenom spekulovat. V zásadě platí, že nemůžete dostat vráceno víc, než jste na dani za uplynulý rok odvedl (děti, předpokládám, nemáte, pak byste mohl dostat i víc). Takže jestli jste odvedl 8t. a více (koukněte do výplatní pásky) můžete je klidně dostat zpět. Základní sleva na dani pro každého poplatníka je 24840 za celý rok a to i v případě, že celý rok nepracoval. Za těch 6 měsíců vám zaměstnavatelé mohli uplatnit polovinu této částky, takže ten zbytek máte k dobru. To je přes 12tisíc. Logiku to má.

Otázkou je ta sleva studenta (asi 4t ročně). Samozřejmě, že máte nárok jen na poměrnou část podle měsíců, kdy jste skutečně studoval. Doporučuji kontaktovat ještě jednou účetní a vysvětlit, jak to s tím studiem bylo. V případě, že vám ji uplatnila a vy na ni neměl nárok, mohl byste být popotahovaný za uvedení nepravdivých údajů. Potom je nutné si ujasnit, jestli jste skutečně dělal DAŇOVÉ PŘIZNÁNÍ nebo vám účetní udělala ROČNÍ ZÚČTOVÁNÍ a podle toho se zachovat. V prvním případě podat nové DP (ještě je čas) ve druhém případě to musí nějak sfouknout ta účetní.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.03.13 18:38
avatar
Tak kdyz sis ho vyplnil, vyšel ti nějaký výsledek, ne?
Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.