Zkracování doby odpočinku v zaměstnání

Od: Datum: 11.03.13 20:50 odpovědí: 4 změna: 12.03.13 00:46
Dobrý den, máme v zaměstnání problém. Jsme zaměstnanci firmy - s.r.o., více jak 200 zaměstnanců. Děláme ve 12ti hodinových směnách v cyklu -denní, noční, volno, volno. Podle zákona máme nárok po čtyřech hodinách na půlhodinovou přestávku. Tj 2x půl hodiny. Zaměstnavatel ale nařídil, že přestávka bude jen 20 minut, dvakrát za tu dvanáctku. A to už napořád. Muže vůbec tohle zaměstnavatel udělat a takhle zkracovat dobu určenou pro odpočinek? Dodám že nám platí pouze 11 hodin.
Děkuji za odpověď.

Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 11.03.13 22:08
avatar

Když je ze zákona 30 minut, tak by mělo být 30 minut a né dvacet. Pokud se tak děje, zaměstnavatel překračuje zákon.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: andrea1*
Datum: 11.03.13 22:41

Podle zákoníku práce je zaměstnavatel povinen poskytovat zaměstnancům přestávku na oddech a jídlo v délce 30 minut nejdéle po 6 hod. práce. Přestávka nesmí být dávána na začátek směny nebo na její konec. To znamená ve vašem případě, že máte nárok na jednu přestávku po 6 hod. práce a na druhou již ne, protože prakticky již končíte směnu. Tuto přestávku lze ale rozdělit do kratších úseků a je možné poskytnout i přestávku delší než 30 min. Což je váš případ. Přestávka u vás činí celkem 40 min. Takže je to u vás v pořádku. Délka přestávky se do pracovní doby nezapočítává. Takže máte odpracováno 11 hod. a 20 min. Něco jiného je bezpečnostní přestávka, která se do pracovní doby počítá (tj. přestávka nařízená z důvodu ochrany zdraví při práci). Kdyby těch 10 minut, co máte navíc, byla bezpečnostní přtestávka, tak by jste měl odpracováno 11 hod. a 30 min.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: kolo*
Datum: 11.03.13 23:20

A co chcete slyšet?Stačí to oznámit inspektorátu bezpečnosti práce.Těch se ta pakáž bojí nejvíce.Z vlastní zkušenosti vím,že stačí,aby se pohrozilo tímto úřadem a japonec i skopčák¨má naděláno v kalhotech

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.03.13 00:46
avatar

Podle zákoníku práce je zaměstnavatel povinen poskytnout zaměstnancům přestávku na oddech a jídlo v délce 30 minut nejpozději po 6 hodinách (u mladistvých zaměstnanců po 4,5 hodinách) nepřetržité práce.

Zaměstnavatel určuje pracovní dobu, její začátek i konec, délku i rozvržení přestávek a rozvrh pracovních směn.

Zaměstnavatel může výše uvedenou přestávku rozdělit do několika částí, v takkovém případě musí alespoň jedna část činit nejméně 15 minut.

Váš zaměstnavatel tedy v případě přestávek postupuje v souladu se zákonem.

___ Viz zákoník práce:

Přestávka v práci

Ohodnoceno: 3x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.