Karel IV - jaká je pravda

Od: Datum: 11.03.13 19:33 odpovědí: 5 změna: 12.03.13 20:21

Dobrý den v jednom video dokumentu se praví, že se Karel IV. ještě jako malý spolu s matkou ukrýval na hradu Loket a později na Křivoklátě, ale v jistým textu je uvedeno, že byl v Lokti ukrýván kvůli rozporům rodičů svým otcem právě před svojí matkou. Nevíte jaká je historická pravda?

Děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 12.03.13 00:46
avatar

Dobrý den, on ten termín "historická pravda" je sám o sobě asi dost kontroverzní a i ohebný. Kdo je schopen dnes říci pravdivě něco o této události? Pamětníci nejsou, tak se může čerpat jen z listin a i jiných záznamů, které někdo pořídil (ale, je to zapsáno pravdivě=?). Karel IV napsal vlastní životopis a měl by být pravdivý. Ale, psal ho skutečně sám a na nic kontroverzního ze svého života nezapomněl?

Já jsem byl v mládí oklamán Jiráskem, který měl asi dost velkou fantazii při výkladu naší historie. Hezky se to čte, ale moc se tomu věřit nesmí. Jinak, o rodinných vztazích ve středověku (nebo i jindy v historii) si nedělám iluze. Vše bylo podřízeno touze po moci a bohatství a i pod vlivem církve. Takže historická pravda je - "možná" nebo "snad" či "asi". Zdravím!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: michalro
Datum: 12.03.13 00:52

Podle toho co jsem videl ja byl ukryvan na krivoklate matkou a na lokti nejdrive matkou a pote i otcem :)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: cinematic*
Datum: 12.03.13 01:04

První zimu prožilo královské miminko ukryto na hradě Křivoklátě. V zemi hrozila občanská válka. Král Jan Lucemburský nechal uvěznit v té době druhého nejmocnějšího muže v zemi, pana Jindřicha z Lipé, protože se se svou milenkou a vdovou po dvou českých králích Eliškou Rejčkou chtěl zmocnit trůnu. Na nátlak tehdy jednoho z nejlepších diplomatů Evropy Petra z Aspeltu byl Jindřich z Lipé propuštěn a spor urovnán. Poté se v doprovodu matky a Viléma Zajíce z Valdeku přestěhoval na hrad Loket. Sotva se naučil chodit, byla matka Eliška Přemyslovna přesunuta do věnného města českých královen Mělníka a Karel byl na Lokti uvězněn, aby pomocí šlechty nebyl dosazen na trůn místo krále Jana. Po smrti Viléma Zajíce z Valdeku byl znovu přemístěn na Křivoklát. S matkou se setkal po třech letech krátce před odjezdem do Francie na jaře 1323.

Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/Karel_IV.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.03.13 08:10
avatar

Karel, tehdy ještě Václav, se na Lokti neukrýval. Jeho tatínek ho tam nechal zavřít a hlídat, protože měl obavy, že by ho čeká šlechta mohla zbavit trůnu. Občas k tomu nebylo daleko.

Přečti si Toulky českou minulostí od Josefa Hory. Je to sice jen dějepis, ale proklatě dobře napsaný dějepis.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: historiemebavi
Datum: 12.03.13 20:21

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.