Nezaměstnaná - financování kurzu?

Od: Datum: 11.03.13 08:04 odpovědí: 7 změna: 11.03.13 09:57

Zdravím,

po 5ti letech práce u jedné firmy jsem byla při snižování stavu propuštěna. Dostala jsem podporu na 5měsíců. Momentálně jsem stále na ÚP, ale peníze už žádné nedostávám. Vzhledem k tomu, že mám trvalé bydliště u rodičů (nemohu mít v nájemním bytě) nedostávám ani příspěvěk na bydlení, nic. Nyní mám možnost nastoupit do zaměstnání, kde ale požadují absolvování kurzu, pokud člověk již zkoušku nemá - jde o pozici "recepční" administrativní budovy, zajišťuje to ale bezpečnostní agentura a chtějí nějaké zkoušky ostrahy budov a majetku. Zkouška stojí 3.000,- Na ÚP mi řekli, že mohu jít na rekval. kurs. Toto vyřízení ale trvá. Firma mi řekla, že mě vezmou hned, jak budu zkoušku mít - zařídí do pár dní, ale u nich mi to ÚP neproplatí. Mohu čerpat jakoukoliv jinou třeba soc. dávku? Nějakou jednorázovou pomoc v hmot. nouzi nebo tak něco? Do práce chci, nevadí mi, že toto je pod úrovní mého vzdělání a za hodně nízkou mzdu, prostě nechci sedět doma, ale 3.000,- je pro mě nyní dost peněz. Samozřejmě si můžu půjčit, jen se ptám, jestli existuje nějaká jiná možnost ... Díky!


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 11.03.13 08:58
avatar

Zaměstnavatel je povinen proškolit zaměstnance na své náklady, nesmí tyto náklady přenášet na zaměstnance. Kromě toho se mi nejeví pravděpodobné, že by za Vás ÚP uhradil "rekvalifikační kurz", pokud máte vyšší vzdělání.

Pro účel státní sociální podpory a dávek v hmotné nouzi budete posuzována společně s rodiči, takže podle mne "nedosáhnete" ani na tyto dávky.

Domnívám se, že byste se měla dohodnout s ÚP, za jakých podmínek by za Vás ÚP kurz uhradil, případně si nechat poradit, který kurz by Vám ÚP doporučil.

doplněno 11.03.13 09:50:

Ta zkouška může být něco podobného jako kurz pracovníků v sociálních službách (cca 155 hodin, cena různě od cca 6.000 do více než 8.000 Kč).

Také je podmínkou přijetí absolvování kurzu - ale tenhle kurz ÚP hradí.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: luca77
Datum: 11.03.13 09:12

Díky za informaci. To je vážně komické Mamka je podnikatelka, docela úspěšná, takže pokud jsem posuzována společně s jejími příjmy, tak na žádnou dávku nikdy nedosáhnu. I když mi přijde směšné, že jsem studovala při práci, tedy od 19ti platím do státní kasy, to je už ca 10 let, nyní jsem poprvé na ÚP, nikdy jsem nic jiného krom 5ti měs. podpory nedostala a stát mi po letech placení z mé strany "řekne" - nemáš? Řekni mamince, ta má dost :-D

Se školením zaměstnance máte pravdu, ale víte jak to dnes je - ber nebo nech být. Sice se můžu ohradit, ale taky si můžu být jistá, že to místo dají jednomu z těch 15ti lidí, co přišli se mnou na pohovor :( Myslím, že to lze jednoduše obejít - mají v inz. napsáno, že zaměstnání je pouze pro člověka s touto zk. a kdo ji nemá, umožní mu ji získat

Od: ladaadal*
Datum: 11.03.13 09:57

Ta zkouška obnáší naučit se pár stránek v brožuře formátu A5 (zvládne kterýkoli žák s ukončeným základním vzděláním) a pak mísemná a ústní zkouška. Manželka tam byla celý den s plno lidma, každý měl asi 30minut pohovor a písemná trvala asi taky tak. Pro školitele to je asi docela vejvar, člověku to krom toho certifikátu nic nepřinese.:D

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ladaadal*
Datum: 11.03.13 09:10

Ivzez, nevím, jak to je dle zákona, ale jistě se to dá obejít, protože všechny hlídací agentury tuto zkoušku požadují. Ty, které ji nepožadují při nástupu ji zaplatí a strhávají ze mzdy (manželčina osobní zkušenost). A dělají to tak všechny, takže v zákoně bude někde díra. Taky jsem se tomu divil, protože mi to přišlo absurdní.

doplněno 11.03.13 09:13:

Luca77 - nevím jak pochodíš na pracáku, ale třeba Abas to financuje a pak strhává z výplaty. Jestli by se ti třeba nevyplatilo nastoupit tam, kde to za tebe zaplatí a pak v tříměsíční lhůtě přestoupit na tu recepční. Mají hromadné slevy a zrovna tady ten kurz vyjde asi na 1800,-Kč, což už se dá zvládnout, i když ti to pak strhnout při odchodu najednou.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: luca77
Datum: 11.03.13 09:27

Díky, ale mně jde právě o to místo recepční a to se objevilo po docela dlouhé době. Na recepci jsem kdysi dělala, tohle je do takové lepší společnosti, takže "pipka v kostýmku" - a docela slušivém ) takže krom toho že to je konečně práce by mě to i dost bavilo, prostě kontak s lidmi. Nemám problém půjčit si od mamky, stojí to necelé 3000,- takže když jí dám z každé výplaty 1000,- tak to přežiju Čekala jsem, že nic nedostanu, jen jsem to zkusila, fakt mě to zaráží s ohledem na to, kolik jsem už já zaplatila a kolik jsem vyčerpala v porovnání s jinými :(

Od: ladaadal*
Datum: 11.03.13 09:29

Jojo, to chápu, myslel jsem to tak, že bys nastoupila někde, kde to za tebe zaplatí a třeba po 14ti dnech skončila a nastoupila na tu recepční. Ale ještě zajdi na ten pracák, za zeptání nic nedáš.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.03.13 09:53
avatar

Manžel jako člen ostrahy tuto zkoušku dělal, je to dnes právě na den měsíc. Bylo to dosti těžké, skládalo se to z písemných testů i ústní zkoušky. Zaměstnavatel jim napsal, aby si každý vzal s sebou 1.200 Kč na uhrazení, že jim to pak budou refundovat ve mzdě.

Nakonec to dopadlo tak, že po nich ani ty peníze nechtěli a uhradili to za ně sami hned.

Na ty zkoušky dostali materiály, které se učili, či si aspoň pročetli. Před samotnými zkouškami bylo 5 hodinové školení. Já dávala manželovi týden před tím často testy. Nebylo to jen o ostraze, ale i otázky spíš patřící do oblasti policie, hasičů, zdravotníků, obecních úřadů...

Tak si myslím, že to budete mít zřejmě stejné, pokud firma hledá lidi na ostrahu a jsou to třeba prodavačky, měla by si je firma na své náklady přeškolit. Nejdřív jsem si myslela naivně: na co zkoušky, když zvedají závory a zapisují SPZ, ale nakonec jsem byla překvapená, co všechno musí ostraha vědět a bylo to docela zajímavé. Děda to sice v 61 letech nakonec hravě zvládl, o sobě bych si ale tak jistá nebyla. *ee* Jaga.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.