Výše odstupného

Od: Datum: 11.03.13 09:01 odpovědí: 1 změna: 11.03.13 09:45

Dobrý den. Jsem zaměstnanec. Pracuji jako svářeč. Do podniku jsem nastoupil v květnu 2012. Po krátké době jsem dostal smlouvu na dobu neurčitou.Je mi 58let.Podnik se dostává do problému nejsou zakázky.Mám čistý výdělek něco přes 15000kč.Chci se zeptat když se podnik uzavře nebudou zakázky mám jako zaměstnanec nárok na odstupné? A v jaké výši? Potom pujdu na uřad práce v jaké výši budu pobírat mzdu v nezaměstnanosti? Děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 11.03.13 09:45
avatar

Dobrý den. Viz. zákoník práce -odstupné:


§ 67

(1) Zaměstnanci, u něhož dochází k rozvázání pracovního poměru výpovědí danou zaměstnavatelem z důvodů uvedených v § 52 písm. a) až c) nebo dohodou z týchž důvodů, přísluší od zaměstnavatele při skončení pracovního poměru odstupné ve výši nejméně

a) jednonásobku jeho průměrného výdělku, jestliže jeho pracovní poměr u zaměstnavatele trval méně než 1 rok,
b) dvojnásobku jeho průměrného výdělku, jestliže jeho pracovní poměr u zaměstnavatele trval alespoň 1 rok a méně než 2 roky,
c) trojnásobku jeho průměrného výdělku, jestliže jeho pracovní poměr u zaměstnavatele trval alespoň 2 roky

-
Po dobu, na kterou je odchodné či odstupné vyplaceno, není nárok na podporu v nezaměstnanosti. Ta se poskytne uchazeči až po uplynutí doby, která se určí podle počtu násobků průměrného výdělku, ze kterých byla odvozena minimální výše odstupného, stanovená jinými právními předpisy. (Zákon o zaměstnanosti §44 a)

Nárok na podporu v nezaměstnanosti má uchazeč o zaměstnání, který získal v rozhodném období zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností dobu důchodového pojištění v délce alespoň 12 měsíců (dále jen "předchozí zaměstnání") - tuto podmínku lze splnit i započtením náhradní doby zaměstnání.

Podpůrčí doba by u Vás činila 11 měsíců.

-

Více info k podpoře zde:

http://portal.mpsv.cz/sz/obcane/pravpov_uch

Zákoník práce odstupné: http://business.center.cz/bus…onik-prace/cast2h4.aspx#par67

Zákon o zaměstnanosti zde: http://www.podnikatel.cz/zako…amestnanosti/cele-zneni/#p-44

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.