Jak říci Ne?

Od: Datum: 10.03.13 21:58 odpovědí: 8 změna: 11.03.13 21:22
Napadla mě tahle otázka,neboť jsem zase v rozpacích po telefonním rozhovoru.Už mi to připadá že beze mně by se přestal točit svět.Zas budu zítra v práci celý den a do toho musím stihnout plno rodinných osobních věcí.Když jsem potřebovala na dva dny zástup kvůli hospitalizaci dítěte,nikdo se nenašel a já litala mezi nemocnicí a prácí.Není dnes ani 11. a mám za sebou čtyři směny navíc v tomhle měsíci v mém volnu,kdy jedna marodí,akutně zvrací,návštěva lékaře nebo nemocnost dětí.Nejsem schopná říci Ne!najděte si jinou náhradu.Tak se ptám-jak nebýt takový dobrák,podrž a udělej.Sice budu mít o to víc peněz k výplatě,ale už mi to připadá jako využívání.
Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 10.03.13 22:09

Vzpomeň si vždycky na tu situaci, kdy se za tebe nenašla náhrada. "Nezlobte se, ale už tam něco mám/není mi dobře/ pět dalších věcí, nemůžu". Nazdar, tečka:)

Máti se taky takhle nechala využívat, její kolegyně pořád někde pryč, až jsem se divila, že si z mámy dělají takového otroka. Nervy v kýblu, stres, hory cizí práce k té svojí. Stojí to za těch pár peněz navíc? Kamaráda taky takhle využíval šéf, i když měl volno, denně byl v práci, protože bez něj byli úplně neschopní a nic nefungovalo. Každý den pět šest hovorů, aby přijel. Výsledek? Po několikaměsíčním využívání bez nároku na honorář (kamarád si holt myslel, že jednou já tobě, pak zase ty mně), dostal padáka.

doplněno 11.03.13 09:52:

Ano, s tím pobytem mimo Prahu souhlasím, anebo prostě nezvedat telefon. Já kolikrát v devet večer chodím spát a telefony bych také nezvedala. Protože to je tak trochu opravdu šikana...

Ohodnoceno: 2x

Od: krkovicka*
Datum: 10.03.13 23:22
No ono už to zašlo tak daleko že mi volá samotná vedoucí a dává mi to příkazem a vůbec se nezdráhá mi v devět večer zavolat,zítra v šest ráno ať tam jste.Takže bránit se jaksi nemůžu.Příště jí řeknu že jsem mimo Prahu,protože už je to skoro šikana otravovat zaměstnance v dnech volna.
Datum: 10.03.13 23:37

Buď můžete říct, že jste mimo Prahu (nemáte doufám povoleno dohledání mobilu), nebo jí nemusíte brát telefon.

Sokromý telefon by měl zaměstnavatel používat pouze v naléhavých případech, nemělo by být běžné, aby volal během víkendu, večer, ...

Od: kolo*
Datum: 10.03.13 22:52

Majitelé firem prostě zkouší,co se dá v zájmu svého zisku.Jde jim jen o zisk co je jim do nějaké matky s dítětem,nebo aby přibrali jednoho člověka navíc.Nezbývá než říci ne.Prostě se naštvat a říci si polib mi...Člověk má zdraví a život jen jeden.A neobětuji ho pro nějakého chrapouna.To je právě nedostatek v českých firmách.Lidi se bojí.Někde na západě je plno odborů,které se umí za zaměstnance postavit.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 11.03.13 00:26

Těžké poradit. Někteří lidé prostě mají tendenci se nechat využívat, jiní jsou zase od přírody flákači a pořád si něco vymýšlejí aby ostatní museli makat za ně. Špatné je, když flákači jsou zároveň kamarádi šéfa. K tomu starost o práci - mnoho lidí dnes raději maká na 150% aby nešli první až se bude propouštět.

Sám jsem se ocitl v minulé práci v podobné situaci. Borec přímo nade mnou který měl projekty řídit na to kašlal, v práci moc nepobyl a i když tam byl tak stejně četl blbosti na webu. Zbytek si zapsal jako práci z domu, kterou ale nedělal. Já idiot jsem makal za dva a potom ještě někdy doslova do noci z domu, což jsem si ani nezapisoval. A výsledek? Nonstop práce se nedala dlouho vydržet, byl jsem úplně udřenej, bez koncentrace, začal jsem dělat chyby. Místo aby mi přidali nebo nějak ocenili že makám za dva, akorát jsem dostal napomenutí za nějaké drobné chyby. Tak jsem se jim na to vykašlal a šel jsem jinam.

Takže to asi chce najít tu správnou míru. Pokud proplácí přesčasy a ten čas máte, asi to jde občas za někoho vzít. Když to prostě nejde, tak se na něco vymluvit a trvat si asertivně na svém. Každý je nahraditelný. On i ten šéf jde vždy cestou nejmenšího odporu k zajištění chodu firmy - u Vás má jistotu, že neodmítnete, tak jste vždy pravděpodobně první, koho zkouší.

Ohodnoceno: 1x

Od: ladaadal*
Datum: 11.03.13 07:14

Chápu tvoji situaci, manželka na tom byla úplně stejně. Skončilo to výpovědí z její strany, protože už to nešlo vydržet. Ale podlední tři čtyři měsíce už jsem ji pomáhal tím, že když volala její šéfová, prostě jsem ji sebral telefon a nechal zvonit - samozřejmě s jejím svolením. Zastávám názor, že pokud mi chce zaměstnavatel telefonovat v mém volnu, musí mi dát služební telefon. Se svým soukromým si totiž budu nakládat, jak se mi zachce a nikdo mě nemůže nutit ho zvedat. Což je u služebního běžné.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 11.03.13 07:37

Bohužel se obávám, že jinak, než asertivním NE se z tohoačínáte si uvědomovat veškerá pro a proti. Pokud proti převažují, nebo jsou důvody závažné (což si myslím hospitalizace dítěte je), rozhodně je čas říct to slovo se dvěma písmeny ... hodně štěstí.

doplněno 11.03.13 10:42:

když volá, nezvedat telefon, měla jste jiné věci na práci a nejste povinna být 24 hod na telefonu

Ohodnoceno: 2x

Od: krkovicka*
Datum: 11.03.13 21:22
Děkuji.Máte pravdu.Do příště tu pro nikoho nejsem:)

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.