Jak na vyrovnání majetku?

Od: Datum: 10.03.13 13:02 odpovědí: 8 změna: 11.03.13 09:42

Ráda bych se poradila,pokud máte někdo zkušenost.

Rodiče rozhodli vyrovnat majetek, zrekonstruovali domek se sestrou a mě navrhli vyplatit. Ovšem rekonstrukce se vyšplhala na poměrně vysokou cenu. Vše zainvestované rodiči "zůstane"sestře-dům je na ní převedený s označením závazkové právo.

Nic jsem od této chvíle nepodepsala, navrhovaná částa je nízká oproti hodnotě domku. Mám nějaké možnosti, jak stav věcí změnit a nebo je to "jen"o dohodě se sestrou,aby byla soudná a částku vyplacení zvýšila.

Děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 10.03.13 13:24

Podle mě nemáte žádnou možnost stav věci změnit. Vaši rodiče mohou se svým majetkem nakládat jak chtějí oni sami. Mohou celý dům darovat Vaší sestře a Vy nedostanete vůbec nic. Takže zkuste se sestrou promluvit. Bohužel když se jedná o peníze, tak jde leckdy i pokrevní pouto stranou *zed*

doplněno 10.03.13 13:27:

andrea. Domnívám se, že se mýlíte. Vše je jen a jen na rodičích a sestře.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: andrea1*
Datum: 10.03.13 13:24

V tomto případě je nejlépe postupovat podle ceny domu určené odhadcem a přihlédnout k hodnotám, které vaše sestra do domu při rekonstrukci vložila, tzn. tuto částku od odhadní ceny domu odečíst.

doplněno 10.03.13 15:38:

Upřesňuji: pro zachování dobrých vztahů v rodině tj i mezi sourozenci je dobré, aby rodiče postupovali spravedlivě a dali všem dětem stejně. Majetkové spory bývají často příčinou, že se sourozenci rozejdou ve zlém a to třeba i navždy Bezdůvodné zvýhodňování jednoho sourozence je druhým chápáno vždy jako křivda.

doplněno 11.03.13 09:32:

Ano, rodiče mohou naložit se svým majetkem jak uznají sami za vhodné.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 10.03.13 14:30

Podle mého názoru je to jen na Vaší dohodě se sestrou a s rodiči. Peníze, které do domku vložila Vaše sestra, by měly zůstat i nadále její, nevím, proč by Vám měla ze svého něco platit; podle mě můžete být ráda, že alespoň něco dostanete, rodiče mohli celý domek darovat dceři, jak píše rádce nade mnou. Za svého života si každý může rozhodovat o svém majetku, jak chce, pokud není nesvéprávný a neporušuje zákony. S tím nic nenaděláte.

Napadá mě jedna věc, která mluví ve Váš prospěch - po smrti rodičů se v rámci dědického řízení může přihlédnout k tomu, co který pozůstalý už dostal za života, tzn. pokud Vaše sestra nyní dostane více a vy budete šizena, tak můžete zase v dědictví získat více než jak praví zákon.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: uska®
Datum: 10.03.13 16:20

tak, tak... vaši rodiče vůbec nemuseli navrhnou vyrovnání a když tak učinili, měla byste jim poděkovat za jakoukoliv částku. Nebude se na stáří vaše sestra třeba starat o rodiče? Nebo již se stará? Stručně řečeno - nemáte NÁROK na nic.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.03.13 16:23
avatar

Mám ještě dotaz k doplnění. Předpokládám, že rodiče bydlí v tomto rekonstruovaném domku s Vaší sestrou. Budou tam mít nějaké věcné břemeno? A též, jak je domluveno až rodiče nebudou moci, kdo se o ně postará? Pokud by to byla sestra, tak by ta půlka z hodnoty domu zase nebyla vůči ní spravedlivá.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ruze®
Datum: 10.03.13 19:48
avatar

Rodiče zřejmě předpokládají,že ve stáří se vaše sestra o ně taky postará a poslouží jim,když už oni nebudou moci-vaření,nákupy,úklid,návštěvy u lékařů a proto asi chtějí nechat vaší sestře více.Buďte ráda,že dostanete aspoň něco a nebo se budete chtít o ně starat vy? Domluvte se v klidu,ať peníze vás nadobro nerozdělí,byla by to škoda,žijete jen jednou a sestru máte asi taky jen jednu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.03.13 01:03
avatar

Domek patří rodičům a pouze oni mají právo s ním nakládat podle svého uvážení. Rozhodnou-li se domek darovat Vaší sestře, nemůžete proti tomu nic podniknout. Vzhledem k tomu, že jste se na rekonstrukci zřejmě nepodílela, je podle jakkoliv "nízká" částka v pořádku.

@Andrea1: Přestože rozumím Vaší poznámce v dodatku Vaší odpovědi ohledně vztahů v rodině, nemohu souhlasit se zbytkem odpovědi.

Každý vlastník jakéhokoliv majetku má právo s ním nakládat podle vlastního uvážení.

Rodiče nejsou povinni svůj majetek dělit rovným dílem mezi své děti a neměl by to po nich nikdo žádat. Cena rekonstrukce domu ani vložené prostředky zde tedy nehrají žádnou roli.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 11.03.13 09:42
avatar

Nicméně mám dojem, že při dědickém vyrovnání se přihlíží k tomu co kdo dostal již za života od rodičů.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.