Družstevní byt po smrti manžela

Od: Datum: 10.03.13 10:41 odpovědí: 7 změna: 10.03.13 19:52

Nevím si rady a hledám zde odpověď.Máme společné členství v bytovém družstvu, práva k užívání jsme získali jako manželé. Jak to bude s podílem v bytovém družstvu teď po smrti manžela? Budu moci jako člen družstva v bytě bydlet i nadále? Manžel měl z předchozího manželství 2 děti a vím určitě, že své dědické podíly budou tvrdě vyžadovat. Byt máme malý, takže prodat a koupit menší nelze, jsem v důchodu, takže půjčka nepřichází v úvahu a úspory, auto ani jiný majetek nemáme. Nerada bych na stará kolena skončila jako bezdomovec. Prosím o radu jen ty, kteří něco podobného prožili nebo s tímto problémem mají zkušenosti.Děkuji. Ingrid


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: dedeni
Datum: 10.03.13 10:48
Byt není váš, ale družstva. Bude se dědit družstevní podíl, tj. polovina, která náležela manželovi. Jestliže není závěť, tak podle dědění ze zákona budete dědit stejným dílem, tj. 1/6 podílu.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.03.13 10:54
avatar

Jedno je dědický podíl uživatelských práv ,jiné je vlastní užívání bytu.Jako člen družstva máte právo v bytě dále bydlet.Vypořádání dědického podílu je v podstatě na družstvu.Jestliže je zůstatek družstevního podílu na příklad 20 000.Kč,vyplatíte každému podílovou částku.Tržní ekonomika zde neplatí.Také jsem byt po matce dědil.

JABRAKA

Ohodnoceno: 4x
 
Od: ingridka
Datum: 10.03.13 12:53

Děkuji za odpověď, jsem trochu klidnější. Byt byl postaven v r. 1989, tak to snad nebude tak mnoho, nerada bych skončila i se psem pod mostem.

Od: andrea1*
Datum: 10.03.13 13:15

Že nebudete mít kde bydlet se neobávejte. Buď dojde mezi vámi a dětmi manžela k dohodě a vy jim vyplatíte jejich dědický podíl nebo když nedojde k dohodě, rozhodne soud. Při rozhodování o tom, komu z dědiců členský podíl v družstvu připadne, se soud řídí hledisky, která jsou uvedena v ustanovení občanského zákoníku § 142 odst. 1, tj. velikostí podílů a účelným využitím věci. Takže vy máte největší podíl a v bytě bydlíte. Buďte bez obav.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.03.13 16:20
avatar

polovina bytu je Vaše,druhá polovina půjde do dědictví,ve kterém Vy zdědíte dle zákona polovinu z té poloviny a druhá polovina se rozdělí mezi děti.

Bohužel nám také zemřel před rokem otec a tohle jsme museli řešit.My jsme se podílu vzdali ve prospěch matky,na co by nám to bylo,máme svého dost.

doplněno 10.03.13 17:21:

omlouvám se,máte pravdu bude to na 3 díly,díval jsem se do papírů.nevím co mě to popadlo.omlouvám se.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.03.13 16:42
avatar

Nemáte pravdu. Při dědění ze zákona dědí zůstavitelovy děti a manžel/ka všichni stejným dílem. Jestliže tedy zůstavitel zanechal dvě děti, pak se dostane manželce a každému dítěti po 1/3 předmětu dědictví.

doplněno 10.03.13 20:00:

Však jo, vždyť píšu - 1/3 z předmětu dědictví. Část majetku, která patří pozůstalé manželce, není předmětem dědictví.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: ruze®
Datum: 10.03.13 19:52
avatar

Ano,1/3,ale jen z té druhé poloviny bytu,druhá polovina je ze zákona její!

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.