Převod, prodej domu (s věcným břemenem)

Od: Datum: 09.04.13 14:23 odpovědí: 9 změna: 09.04.13 17:55

Bude se převádět nebo prodávat dům. Je zde věcné břemeno užívání (osoba tam bydlí). Musí ta osoba souhlasit s převodem/prodejem nemovitosti? Musí s tím souhlasit, tzn. její souhlas v převodní/kupní smlouvě?

Musí o tom vlastně ta osoba být vůbec srozuměna? Lze to tedy udělat třeba tajně?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: julka*
Datum: 09.04.13 14:38

Nevím, co znamená převádět dům, ale jestli jej majitel chce prodat, nemůže jej osoba, která v něm bydlí na základě nájemní smlouvy nebo jiného důvodu, nijak omezit. Nový majitel je povinen věcné břemeno respektovat.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: karolok*
Datum: 09.04.13 14:44

převádět dům - myslel jsem darovací smlouvou v rámci rodiny

je mi jasné, že věcné břemeno je nutné respektovat

Ptám se, jestli musí "oprávněný z věcného břemene" souhlasit nebo být nutně s darováním/prodejem domu srozuměn. Myslím toho, kdo využívá věcné břemeno, jestli musí souhlasit s prodejem nebo darováním domu. Jestli se mu to musí říct.

Datum: 09.04.13 14:48

ne, osoba, která ma na domě věcné břemeno nemůže do prodeje mluvit. Jak již bylo napsáno, nový nabyvatel nemovitosti musí toto věcné břemeno respektovat.

Ohodnoceno: 4x
 
Od: julka*
Datum: 09.04.13 14:50

Souhlas osoby bydlící na základě zřízeného věcného břemene se nevyžaduje. V opačném případě by mohla darování nemovitosti zablokovat, což nemá logiku. Oznámit změnu vlastníka by se mělo - osoba by měla vědět, kdo je majitelem nemoviotosti, v níž bydlí.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: jimi*
Datum: 09.04.13 16:38

To znamená, že kdybych dal dceři dům darem a měl tam zřízené věcné břemeno na dožití, že ten barák může prodát ;) i se mnou?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pravnik
Datum: 09.04.13 16:45

ano, ale otázka zní, zda takovou nemovitost někdo vůbec koupí - aby Vás z ní dostal ven, musel by se obrátit na soud a nabídnout Vám naprosto srovnatelné bydlení a to by se mu asi nevyplatilo, ne?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.04.13 17:16

právník. Toto je odpověď, jak z jiného světa. Nezlobte se na mě. Nemovitosti s věcným břemenem, právě kvůli tomuto břemeni, ztrácejí hodně moc na ceně. A to je něco pro spekulanty. S velkou oblibou tyto nemovitosti vyhledávají, dost pod cenou koupí i s věcným břemenem, kterého se vzápětí velice neelegantním způsobem zbaví. Je to nemorální, leč skutečný scénář.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jimi*
Datum: 09.04.13 17:55

No to to*stop*,pokud sepisujete věcné břemeno tak vám notář do zápisu napiše jakou část domu můžete užívat,a pokud tam máte napsano že celý dům i zahradu neomezeně,tak to nemůže být přeci pro někoho vyhodná koupě i když by to koupil pod cenu.Jinak díky za odpovědi.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.04.13 17:49

ano, Jimi. Dcera tento dům může prodat i s Vámi. Toto jsou velice choulostivé záležitosti. Dnes můžete mít s dcerou moc pěkný vztah, pak si třeba najde partnera, který bude, no...vyčůraný a může Vám začít peklo.

Nebo dům dceři darujete, ona bude mít finanční problémy a na domě budou exekuce ..

Ale vzhledem k tomu, že já jsem nenapravitelný optimista, tak třeba budete jedním z těch, co dům dceři darujete a ona se o Vás zato ve stáří postará...

Jinak i při darování jde hodně věcí ošetřit. Málo se u nás využívá zástavního práva na domě ve prospěch darujícího. Je to dobré řešení např. v případě těch nešťastných exekucí či prodeje. Jde to ošetřit i smlouvou o fiktivní půjčce mezi Vámi a dcerou. Já vím, člověk chce udělat něco "dobrého", ale musí si hlídat zadní vrátka. V dnešní době dvojnásobně.

doplněno 11.04.13 10:28:

jimi. Jako věcné břemeno může být zapsáno cokoliv - že můžete využívat celý dům a zahradu, že nemáte žádná omezení, že se tam můžete chovat "jako doma". To je jedna věc - právní. Ale bohužel NAD TOTO jsou postaveny MORÁLNÍ zásady člověka, který by dům i s Vámi koupil. Jeho MORALKA a jeho PENÍZE , popřípadě ZNÁMOSTI rozhodují o tom, zda ten dům budete moci opravdu v klidu užívat. Bohužel je to tak *bum*. Víte s tímhle vším se setkávám pracovně denodenně. A je mi z tono ne *plac*, ale na *blee*...

Ti, kteří v tomto nepracují, si ani neumí představit, v jakém marazmu žijeme. Jak je SPRAVEDLNOST nejen slepá ale i podplatitelná *zed*.

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.