Převod, prodej domu (s věcným břemenem)

Od: odpovědí: 9 změna:

Bude se převádět nebo prodávat dům. Je zde věcné břemeno užívání (osoba tam bydlí). Musí ta osoba souhlasit s převodem/prodejem nemovitosti? Musí s tím souhlasit, tzn. její souhlas v převodní/kupní smlouvě?

Musí o tom vlastně ta osoba být vůbec srozuměna? Lze to tedy udělat třeba tajně?

9 odpovědí na otázku

 

 


2x

Nevím, co znamená převádět dům, ale jestli jej majitel chce prodat, nemůže jej osoba, která v něm bydlí na základě nájemní smlouvy nebo jiného důvodu, nijak omezit. Nový majitel je povinen věcné břemeno respektovat.

 


převádět dům - myslel jsem darovací smlouvou v rámci rodiny

je mi jasné, že věcné břemeno je nutné respektovat

Ptám se, jestli musí "oprávněný z věcného břemene" souhlasit nebo být nutně s darováním/prodejem domu srozuměn. Myslím toho, kdo využívá věcné břemeno, jestli musí souhlasit s prodejem nebo darováním domu. Jestli se mu to musí říct.

ne, osoba, která ma na domě věcné břemeno nemůže do prodeje mluvit. Jak již bylo napsáno, nový nabyvatel nemovitosti musí toto věcné břemeno respektovat.

Souhlas osoby bydlící na základě zřízeného věcného břemene se nevyžaduje. V opačném případě by mohla darování nemovitosti zablokovat, což nemá logiku. Oznámit změnu vlastníka by se mělo - osoba by měla vědět, kdo je majitelem nemoviotosti, v níž bydlí.

To znamená, že kdybych dal dceři dům darem a měl tam zřízené věcné břemeno na dožití, že ten barák může prodát ;) i se mnou?

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2020 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]