Presumpce viny

Od: Datum: 03.03.13 14:57 odpovědí: 11 změna: 04.03.13 14:29

Lze u nás obžalovaného uznat u soudu vinným na základě presumpce viny?Tedy když nemohl prokázat,že přečin nebo trestný čin,přestupek,z kterého byl obviněn, neprovedl?Co na to třeba říká ústava?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 03.03.13 15:03
avatar

Pokud vím,tak existuje jen termín presumpce(důkazu) viny.Než se vina prokáže,je člověk nevinný.Obráceně to samozřejmě nefunguje.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Od: zabu
Datum: 03.03.13 15:54

A co třeba ta spousta případů s ČKP? Kdy jsou lidi zákonem nuceni dokazovat svoji nevinu. To je jasně zákonem daná presumpce viny.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.03.13 16:05

Mám dojem, že presumce viny funguje u sexuálního obtěžování. Pokud jste obviněn musíte dokázat, že to není pravda.Na palici.

doplněno 03.03.13 16:06:

Milane, byl jste rychlejší.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.03.13 16:04
avatar

nevím jak se přesně porušení říká, páč je to pro mne jen okrajově, ale tuším že sexuální harašení... nějak tak se tomu říká, když Vás kolegyně v práci obviní...

doplněno 03.03.13 16:07:

pckop, prospinkal jsem se a jen o chviliknu jsem vás předeběhl, ale nepřesnou terminlogií...

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 03.03.13 17:17

Pokud je obžalovaným policista, tak ten je vinnen ještě než začne soud, takže tam ano, jinak by tomu ale být nemělo. Je to vše o důkazech, svědeckých výpovědí a znaleckých zkoumání.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bus*
Datum: 03.03.13 20:03

Slovo presumpce znamená domněnka, nebo předpoklad. V právním řádu se užívá termín presumpce neviny, což znamená že je na obviněného hleděno jako na nevinného, pokud není pravomocně odsouzen. Krom toho je tento termín spojován s trestním právem. Je to jedna ze zásad trestního řízení. Problémy s pojištěním spadají do oblasti občanského práva. A zde je na místě hovořit o důkazním břemenu. Buď unesu důkazní břemeno ( prokážu že jsem zaplatil, nebo má platit někdo jiný), nebo ne a pak jsem povinen doplatit. Zákon totiž nařizuje za vozidlo platit. A teď jde o to kdo má platit, na kom leží povinnost platby. Pojišťovna má povinnost inkasovat a není-li placeno, vymáhat.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: buss
Datum: 03.03.13 20:23

Ano, v LZPS, ale ne viny. Pak je třeba si uvědomit o jaké jednání jde, na kom je důkazní břemeno. Ale exekutor si myslí něco jiného. Myslíte, že orgány v tr. řízení hledají důkazy pro nevidnu, zvl za socialistické zákonnosti? Co třeba důvody vazby? Je rovnost před zákonem?

doplněno 04.03.13 11:21:

Postačí, když si vzpomenete na předprezidentské klání, házení špíny, ovlivňování (a nejen u nás). A co Frenštát, média písk jak to prezentují, co když to bylo závadou? Objevily se fotky z bytu od exekutora. To už by ho nikdy nikdo neočistil, bude ticho, či myslíte, že v tom samém rozsahu by ho čistila? Kde je ta prezumpce? Lid potřebuje negativní prezentaci, média zisk.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bus*
Datum: 03.03.13 21:19

Nerozumím tomuto dotazu. Jak souvisí presumpce neviny s exekutorem. Exekutor vykonává soudem nařízený výkon rozhodnutí, v občanskoprívním řízení, kdy je uspokojována majetkové právo. Tedy rozhodnutí, které je pravomocné a které už nelze napadat žádným opravným prostředkem. To je víceméně technické zajištění uspokojení pohledávky oprávněného.

Co se týče zjišťování důkazů ve prospěch obviněného, je to povinnost vyšetřujícího orgánu (opět jedna zásada vyplývající z trestního řádu). Na to dozoruje prokurátor. Myslím ale že diskuse na takové složité téma není na dopisování na poradně. Ne že bych nechtěl, ale není to technicky možné ani účelné.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.03.13 09:43

v právním řádu je více situací, které jsou upraveny tzv. presumpcí viny..

ovšem pokud se ptáte v obecně nejrozšířenějším povědomí na řízení trestní a přestupkové, tak tam je presumpce neviny (tedy na každého je nutno pohlížet tak, že skutek nespáchal, dokud není prokázánn opak)

Ohodnoceno: 3x
 
Od: kolo*
Datum: 04.03.13 11:31

A které ty situace to jsou?CKP přece taky něco takového dělá podle §24c.Musí se dokazovat nevina.Nebo je to jen český kocourkov,aby se nějaký poslanec,který to vymyslel,přišel k pěnězům bez práce?

Datum: 04.03.13 14:29
avatar

jak jednoduché obvinit druhého z čehokoliv...

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.